LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS nebo smrt!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
16.Šofránko 10978
17.Danda 10908
18.Vlk 10868
Bouldry:
16.Pařík 10175
17.Indrák 10100
18.Stráník 10081
Hory:
18.Najman 3723
19.Magič 3464
20.Tomasu 3348

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5820 lezců
1187247 cest
Nové přelezy:
Brothers - 7b
Bar Mario 7b
Fuga Di Sa 7b
Bhudda’s E 7b+
Vocheso 7b
Schambala Xb
Akumulátor XIb
Orangotang 7c
Warbeast 8c
Boom Boom 7c+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tragédie pod Shisha Pangmou

Horolezce na vrchol nepustila smrt.

Svůj sen, výstup na osmitisícový vrchol, měl horolezec Martin Oczko nadosah. Selhalo mu však srdce. Cestou nahoru zemřel.Šestatřicetiletý Martin Oczko, jeden z pětice horolezců Baníku 1. Máj Karviná, zahynul v Himalájích při výstupu na 8046 metrů vysokou Shishu Pangmu.„Je to tragédie,“ těžce hledá slova Martinův mladší bratr Kamil. Ten se v sobotu z tibetského Kathmandu předčasně vrátil i s bratrovým tělem.Jak se neštěstí vůbec stalo?Horolezci stoupali navázáni na sebe lany po ledovci ve výšce 6400 metrů.„Martin se najednou asi tři metry propadl,“ popisuje tragickou událost Kamil Oczko. „Zřejmě se pořádně lekl, i když ho ostatní kluci jistili.“Zachránit Martina nedokázal ani americký lékař, horolezec, který byl poblíž české výpravy.Kamil Oczko se bál, aby nemusel bratra pochovat tisíce kilometrů od domova. „Naštěstí nám s jeho transportem pomohlo asi patnáct lidí z okolních expedicí. Šli jsme i přes noc, abychom byli dole co nejdříve. Museli jsme ho stahovat přes nebezpečná místa.“Do základního tábora ve výšce 5700 metrů, kam se už dostali i jaci, pomáhali nést Martinovo tělo také ostatní členové karvinské expedice Věslav Chrzaszcz, Milan Pěgřimek a Petr Oczko, který má s bratry pouze shodné příjmení.Pokračování na str. D3Pokračování ze str. D1„Kluci zvažovali jestli lézt dál. Probírali jsme to a nakonec se rozhodli pokračovat,“ uvedl Kamil Oczko.Martin Oczko nebyl hazardér. Ještě před odjezdem byl stejně jako ostatní horolezci na lékařském vyšetření. Měl jen trochu zvýšený tlak. V Třinci, kde bydlel, zůstala po Martinovi manželka a dvě děti. Proč se vlastně Karvinští rozhodli pro Shishu Pangmu? „Protože patří k nejlevnějším osmitisícovkám a je dobře dostupná,“ uvedl před odletem Petr Oczko.„Rest day“ tak končí internetový deník expedice, který psal Kamil Oczko pravidelně každý den od 1. do 22. září.Přesto se ještě dvakrát k deníku vrátil.28. září oznámil, že vzhledem k bratrově úmrtí už v psaní pokračovat nebude.A poslední zpráva je ze 4. října. Oznamuje v ní, že zbylí tři členové expedice Milan Pěgřimek, Petr Oczko a Věslav Chrzaszcz zdolali vrchol Shishy Pangmy a jsou na cestě zpět.Pohřeb svého kamaráda ale nestihnou. Poslední rozloučení v Martinem Oczkem bude tuto středu v 15 hodin v obřadní síni třineckého hřbitova.


   [úpravy] 15:39 14.10.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Shisha Pangma 200515:42:54 14.10.2005
http://www.sweb.cz/kamil.oczko/
odpovědět 

 Nejlevnejsi osemtisicovka16:01:32 14.10.2005
Kathmandu je v Nepale, nie v Tibete... "Nejlevnejsi osemtisicovka" je krasny vyraz. Bude aj nejlevnejsi 9a? alebo nejlevnejsi boulder?

Inak, uprimnu sustrast.
feketeodpovědět 
 Re: Nejlevnejsi osemtisicovka16:20:15 14.10.2005
nejlevnejsi, jako ze za povoleni k vystupu platis nejmin, kapisto
Joseodpovědět 

 Možná jsem nepochopil přesně09:48:21 15.10.2005
Příčinou smrti byl nějaký šok, infarkt, nebo není známo? Četl jsem to dvakrát a buď jsem úplně mimo, nebo jsem to nenašel.
Lawodgeodpovědět 
 Re: Možná jsem nepochopil přesně11:56:12 15.10.2005
Nevím jestli mám přesné informace, ale já jsem slyšel, že umřel v noci ve stanu. Partyja by se měla vrátit příští týden, tak se dovíme víc.
Rumperteszodpovědět 
 Re: Možná jsem nepochopil přesně16:28:31 16.10.2005
www.everestnews.com_/2005expeditions/_shisha2005u_09292005_.htm (odstranit mezery)
odpovědět 

 Foto dne:
Schlaraffenland
Thor´s Hammer, 10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187747)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Schana Wana 6c Valpolicella
La Via Di Casa 6a+ Valpolicella
I Colori Di Dora 6a Valpolicella
Luna Bing 6a+ Monte Baldo
Capel Del Prete 6b+ Monte Baldo
Nově komentované:
Peňasol 7 Kácov
Corda Senz'Anima 6b+ Bastionata Di Boragni
Bombolo 6b Parete Dimenticata
Chilli 9 Roviště
Chilli 9 Roviště

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Zoufalství progresivistů |

 Kde to vře:
MČR v boulderingu (5)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva | La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 | Prodám goretexovou bundu Revolution Race | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1483 
 50 dní v divočině 
 1019 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1306 
 Andrea 
 1061 
 Ashima 
 873 
 Barkley Marathon 
 891 
 B.I.G. - světové prvenství 
 941 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 831 
 Gálfy - Horský život 
 789 
 Jak se staví ledovec 
 773 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1106 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 916 
 Lezci z Manína 
 937 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 830 
 Operace Nos 
 938 
 Plamen nikdy nezhasne 
 830 
 Pohlednice z konce světa 
 1060 
 Pomíjivost ledu 
 803 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 838 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 843 
 Rhapsodia Corcontica 
 833 
 Sama 
 991 
 Šampioni zlatého údolí 
 921 
 S lyžemi v oblacích 
 1070 
 Tenaya Traverse Challange 
 906 
 Tenkrát na východě 
 1075 
 Velká alpská silnice - 73 
 864 
 Za oponou velehor 
 1050 
 Zápasník Dee Dee 
 905 
 Životní výprava 
 937 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.