LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Žula nevaruje.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5818 lezců
1186880 cest
Nové přelezy:
Huriccane 7c
L´Eterno P 7b
Jeron 7b
Entwash 8A
Wie Im Url 7C+
3éme Mill 8a
Il Piatto 8a
Wie Im Url 7C+
Jeef 7b
Entwash 8A

Stěny
Lezecká stěna SKP Policie - České Budějovice
Dap Sport - Hradec Králové
SOU technického - Frýdek-Místek

Prodejny
2D chyty - Praha 6
HUDYsport - Praha 6
NěcoNavíc.cz - České Budějovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Gasherbrum II

expedice

smPokusit se o výstup jihozápadní stěnou alpským způsobem na karakoramský vrchol Gasherbrum II je cílem české horolezecké expedice Hannah Lost Horizon Gasherbrum II, která minulý týden opustila Českou republiku.

Tvoří ji pouze dvojice horolezců Jan Krabec a Jan Vesták. Vrchol Gasherbrum II se nachází v nadmořské výšce 8 035 metrů.

Oba horolezci mají s nejvyššími vrcholy zkušenosti. Absolvovali například expedice na Mc Kinley, Huascaran, Alpamyo, Mustagh Atu nebo Cho Oyu.

Expedice Hannah Lost Horizon Gasherbrum II se liší od běžných expedic nejen složením, ale i záměrem. „Expedice pro nás není jen výpravou na osmitisícový kopec. Jde nám především o samotný pobyt ve vysokohorském prostředí,“ uvedl Jan Krabec. „Navíc odjíždíme jen ve dvou, což je tak trochu vzpoura proti mašinériím velkých expedic, které v současné době obklopují většinu atraktivních kopců,“ dodal Jan Vesták.

Na vrchol budou kroky Krabce a Vestáka směřovat ze základního tábora  ve výšce 5 600 m Grasherbrumským ledovcem do předsunutého tábora C1 v 6 000 m. Odtud dále přes sněhovo-ledové pilíře na kvótu 7 400 m do posledního výškového tábora C4.

Základní tábor se stane dočasně základnou expedice. Horolezci se v něm však příliš zdržovat nehodlají. Protože cílem Hannah Lost Horizon Gasherbrum II není klasický expedicní výstup postupným bodováním a zásobováním výškových táborů, budou se Krabec a Vesták nejprve aklimatizovat na nižších okolních vrcholech a dlouhodobějším treku. Předvýstupovou noc by pak měli strávit ve zmíněné výšce 7 400 m.

Gasherbrum II je vrchol karakoramského himalájského Baltoro Mustagh. Sousedí s horami K2, Broad Peak a Grasherbrum I. Za Československo dorazily na vrchol jako první dvě ženy Dina Štěrbová a Livia Klembárová v roce 1988.

Více viz viz www.losthorizon.expedition.sk

David Šikula   [úpravy] 22:42 06.07.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Odvážné09:19:56 10.07.2006
Velmi odvážné na to, že to moc horolezci nejsou, spíše šlapači jako Caban a nemají z této výšky vůbec zkušenosti, ale někde se nasbírat musí.Tak ať se tentokrát zadaří.
Bobanodpovědět 
 Re: Odvážné09:56:06 10.07.2006
Cože? Co jste vylezl vy pane Bobane, že mluvíte s despektem a označujete je za "šlapače"? Zase malá česká závist ...odporné.
Alex Gončarodpovědět 

 Trochu divné12:24:59 10.07.2006
Bobane, jak můžeš kritizovat někoho o kom nic nevíš....

Kdo chce druhé kritizovat, musí jim nejdříve dobře rozumět, a to předpokládá především rozumět sám sobě, co myslíš?
Jose prasečí hlava-Josef Lukášodpovědět 
 Re: Trochu divné16:13:47 11.07.2006
Ale néééé, v klidu, jenom dojem. Hele, Gončare, právo na kritiku neznamená mít vylezeno více, i když tady to opravdu není problém. Čteš noviny? Třeba MS ve fotbale? Myslíš, že novináři hrajou fotbal líp? Tak se prober. O žádnou závist nejde, přijde mi jen , že nemají zkušenosti. Neznamená, že jim to nepřeji, to spíše naopak.Tak asi tak.
Hele, JPH, pamatuju si, jak ses vyjadřoval o Cábovi:-)
Hlavně v klidu.
Bobanodpovědět 
 Re: Trochu divné16:15:37 11.07.2006
A ještě jednou, jaká kritika? O čem to mluvíš?
Bobanodpovědět 

 Aktualne08:23:43 02.08.2006
Ahoj,

pisu ze Skardu z Pakistanu po skoncene expedici na Gasherbrum II. Diky za zajem Lezce o nasi expedici - jen skoda, ze zpravy o nasem pusobeni konci tim, ze jsme odjeli z Prahy :-}

Nemuzu ale opominout jedno upresneni a napraveni chyby, ktera se vloudila do clanku - mozna i nasim spatnym vyjadrenim v doprovodnych materialech: V pripade Gasherbrumu II, ktery je oveseny fixnimi lany a obklopeny spoustou mezinarodnich expedic, nemuze byt vubec rec o jakemkoliv alpskem stylu - alespon ne na jihozapadnim hrebenu. Tak prosim pozor, ano, postupovali jsme bez vynasek, budovani postupovych taboru atd., ale k alpskemu stylu ma toto jeste hodne daleko.

Zdravim vsechny priznivce kopcu vysokych i nizkych, slapace i horolezce, vice a podrobneji o nasi expedici na www.losthorizon.expedition.sk

Honza Vestak
Honza Vestakodpovědět 

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (187699)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pollicino 5c Rocca Di Perti
Fly 6b+ Rocca Di Perti
Ape Maya 7b Somplago
Traverse Grande Pucelle 4c Saint-Nizier-du-Moucherrotte
In Cervisiam Veritas 7 Dürnstein
Nově komentované:
Le Dos De L´elephant 6b+ Bavella
Jeef 7b Bavella
Jeef 7b Bavella
Hradní Spára Direkt 10- Holštejn
Olympiáda 10+/11- Súľov

 Nově v diskusi:
Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Zoufalství progresivistů | Re: come on baby... | Re: Cesta na S | Re: Cesta na S | Re: překlepy nevadí |

 Kde to vře:
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)
MČR v boulderingu (1)

 Nově v inzerci:
La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 | Prodám goretexovou bundu Revolution Race | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 | Dvě bouldermatky zdarma | Dětské lezečky Simond |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1473 
 50 dní v divočině 
 1013 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1297 
 Andrea 
 1057 
 Ashima 
 865 
 Barkley Marathon 
 887 
 B.I.G. - světové prvenství 
 931 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 825 
 Gálfy - Horský život 
 780 
 Jak se staví ledovec 
 764 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1097 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 908 
 Lezci z Manína 
 927 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 825 
 Operace Nos 
 927 
 Plamen nikdy nezhasne 
 822 
 Pohlednice z konce světa 
 1053 
 Pomíjivost ledu 
 792 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 831 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 835 
 Rhapsodia Corcontica 
 819 
 Sama 
 986 
 Šampioni zlatého údolí 
 916 
 S lyžemi v oblacích 
 1064 
 Tenaya Traverse Challange 
 896 
 Tenkrát na východě 
 1066 
 Velká alpská silnice - 73 
 860 
 Za oponou velehor 
 1043 
 Zápasník Dee Dee 
 895 
 Životní výprava 
 930 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.