LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Těžký místo vynech a lez dál.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5818 lezců
1186912 cest
Nové přelezy:
Bertoli 7b+
Jeron 7b
Celerino A 7b
Orangotang 7c
Orangotang 7c
Huriccane 7c
L´Eterno P 7b
Jeron 7b
Entwash 8A
Wie Im Url 7C+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Stanislawského cesta v severce Vysoké

Vysoké Tatry

O téhle cestě jsem dlouho snil. O podmínkách jsme bohužel žádné info neměli, ale dle Zobanova doporučení, že tato cesta je nejlepší po odeznění teplé fronty a následným ochlazení, jsme to měli mít v ideální.



Večer jsme se oba sešli na Popradském, dali pár piv a panáků, jak je na Slovensku zvykem, a v jednu ráno jsme zalehli. Budíček ve čtyři ráno, po třech hodinách spánku, byl jak lísknutí mokrým hadrem přes ksicht... ale kde je vůle, je i chuť, a tak jsme kolem páté ráno vyráželi směr sedlo Váha mezi Rysy a Vysokou.

Z původního plánu jít s lyžemi na zádech sešlo po pár pivech předchozí noci s místním horským vůdcem Kořenem, kterej si byl jistej, že jižní stěna Vysoké zůstane betonově tvrdá přes celý den. A tak jsme zatlačili slzu, nechali lyže na chatě a mašírovali si to v lyžákách. Cca za 2,5h jsme byli pod nástupem. Vypadalo to... hmm, zajímavě. Rozhodně to nebylo vyledněný tak, jak jsme čekali, ale tenká glazura byla víceméně všude. Hned první délka vám hodně napoví o čem tato cesta první možné jištění je in-situ smyce na skále cca po 20 m, která dává první a víceméně poslední možnost z této cesty zdrhnout.


Začátek Stanislawského cesty na Vysokou (hi res)

foto by ©


My jsme však bez debat pokračovali dál a i když byla glazura tenká a člověk musel cepíny umísťovat opravdu s citem, aby je hned neztupil o skálu, tak se nám tenhle styl lezení zamlouvat. Jakmile jsme si na tento tenký alpský led zvykli, lezení se stávalo opravdovým požitkem a my jsme si tyto tenké, ale zato super, podmínky opravdu užívali. Největší obtíž téhle cesty není v její technické obtížnosti a nebo délce, nýbrž v nemožnosti jakéhokoli zajištění. Během prvního úseku, který měří cca 150 m a skýtá lezení do WI3+, jsem založil jedno fixní jištění a asi 5 krátkých šroubu. Lezli jsme simul, jelikož terén nebyl obtížný, bylo rychlejší a na štandy prostě nebylo kde.


Nejtěžší délka první části za WI 3+ a výlez do sněhového pole (hi res)

foto by ©


Další úsek je cca 150m ve sněhovém kotli cca 45° - lehká pasáž bez jediné možnosti zajištění. Poté začíná druhá část cesty, která má být o něco výživnější. Z původního plánu lízt teď klasicky na 60m délky sešlo, protože znovu nebylo kde udělat štand. Cca 80m od kotle dolezete pod první crux. Buď se dá lízt lehčí variantou vlevo, ale bez možnosti zajištění a nebo lezete těžší variantou vpravo, kde je jedna schovaná černá smyce a po 8m i jedna rezavá skoba. Tady jsme se vystřídali a Tomáš vytáhl tuhle krásnou délku za M4+/5 (cca 8m kolmýho mixu a dalších 10m lehčího ledu).


Sněhové pole (hi res)

foto by ©



Začátek druhé lezecké části - z kotla na vrchol (hi res)

foto by ©



První crux za M5 (hi res)

foto by ©


Potom následuje další sněhové pole a druhý crux. Tady se dá lízt buď přímo 20m za WI4/4+ a nebo šikmým vyledněným cca 15m žlabem, kterej je prej za M5. Ten jsem si vybral já a byla to dobrá volba - super lezení tak za M4+. Za dalších 10m jsem konečně založil mikrofrenda (celkově druhého frenda v této cestě) a pokračovali jsme dál simul lezením. Následuje sněhové pole a konečně odbočka doprava na hřeben a posledních pár metrů na západní vrchol Vysoké.


Druhý crux za M4+ (hi res)

foto by ©



Mrkva a Tomáš na vrcholu! (hi res)

foto by ©


Bylo něco po poledni, cesta nám trvala 5h, nahoře bylo krásně a obloha pokrytá cirrusama. Centrální žlab úplně tvrdej, takže díky, Kořen, měls pravdu. Půl hodiny na vrcholu a za další dvě hodiny přes Dračí sedlo znovu na chatě. Opravdu povedený den s krásným výstupem!


Pohled z vrcholu (hi res)

foto by ©


Zdroje:

Další články od Mrkvy na www.ryziborcizhor.cz

Mrkva   [úpravy] 23:07 17.02.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 diky za clanek11:05:06 18.02.2020
opravu ryzi borci z hor :-)
 kulichodpovědět 

 Parada11:17:42 18.02.2020
Pekny pribeh a ovela vetsie dobrodruzstvo a krajsi vykon ako ked ti niekto nafoti nastup a kazdu dlzku a stado konov ti vyseka schody na celej ceste. Palec hore.
Michalodpovědět 

 jiseni16:27:13 19.02.2020
Pěkný článek a fotky.
Mohu se zeptat, k čemu vlastně bylo dobré mít s sebou jištění? Možná mi něco uniklo, ale zdá se mi, že byla možná i víc, než 95 % času byla lana spíše na obtíž?
KKodpovědět 
 Re: jiseni08:36:07 20.02.2020
Musim uznat, ze tato cesta je dost vhodna na free solo, jelikoz je tam malo exponovanych mist, tezka mista jsou kratke a odpocinkovych mirnych snehovych poli dostatek.
Dlouhe odlezy ve stredne tezkem terenu mi nevadi, nicmene free solo neuznavam a i pri tehle ceste jsme meli na 60m (vetsinou) aspon dve jisteni. Vim, ze je to malo, ale aspon by se clovek nezabil.
Meli jsme sebou nejake nozove skoby, ktere by urcite sly nekam zatkouct, ale jelikoz i tenkz alpsky led pro jistotu v cepinech a na mackach staci, tak jsme je nakonec nepouzili - kdo by to taky tim zahlym Nomicem zatloukal, ze?
Trochu bych to prirovnal k lezeni na pisku - jsou tam dlouhy odlezy a musis to mit proste v hlave.
Mrkvaodpovědět 
  Re: jiseni14:17:14 03.03.2020
Díky za podrobné vysvětlení a ať to i nadále leze!
Karlosodpovědět 

 Kdysi22:45:46 11.04.2020
Lezl jsem tu cesty na konci zimy 1981 a dala se celkem slušně odjistit...tak nevím? Skoby smyčky a doma dělané hexy a zalabákovy stopery.
Liborodpovědět 

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (187707)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dundecannesu Chi 6c+ Rocca Di Perti
Celerino Asasino 7b Taormina
Via Dei Pompieri 7b Taormina
Orangotango Mutilato 7c Taormina
Capitan Uncino 5b Rocca Di Perti
Nově komentované:
Charlie Brown - Grill. Var. 7 Pian Della Paia
Duchessa 5c+ Parete Dimenticata
Duchessa 5c+ Parete Dimenticata
Le Dos De L´elephant 6b+ Bavella
Jeef 7b Bavella

 Nově v diskusi:
Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Inu | Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Zoufalství progresivistů | Re: come on baby... | Re: Cesta na S | Re: Cesta na S |

 Kde to vře:
MČR v boulderingu (2)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 | Prodám goretexovou bundu Revolution Race | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 | Dvě bouldermatky zdarma | Dětské lezečky Simond |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1473 
 50 dní v divočině 
 1014 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1297 
 Andrea 
 1057 
 Ashima 
 865 
 Barkley Marathon 
 887 
 B.I.G. - světové prvenství 
 932 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 825 
 Gálfy - Horský život 
 781 
 Jak se staví ledovec 
 765 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1097 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 908 
 Lezci z Manína 
 927 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 825 
 Operace Nos 
 927 
 Plamen nikdy nezhasne 
 822 
 Pohlednice z konce světa 
 1053 
 Pomíjivost ledu 
 792 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 833 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 835 
 Rhapsodia Corcontica 
 820 
 Sama 
 986 
 Šampioni zlatého údolí 
 918 
 S lyžemi v oblacích 
 1064 
 Tenaya Traverse Challange 
 896 
 Tenkrát na východě 
 1066 
 Velká alpská silnice - 73 
 861 
 Za oponou velehor 
 1043 
 Zápasník Dee Dee 
 895 
 Životní výprava 
 930 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.