LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
38.Hyžný 10235
39.Čech 10222
40.Schockherr 10200
Bouldry:
38.Jeliga 9203
39.Zímová 9200
40.Čech 9150
Hory:
14.Hess 4058
15.Procházková 3970
16. 3908

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5820 lezců
1187243 cest
Nové přelezy:
Brothers - 7b
Bar Mario 7b
Fuga Di Sa 7b
Bhudda’s E 7b+
Vocheso 7b
Schambala Xb
Akumulátor XIb
Orangotang 7c
Warbeast 8c
Boom Boom 7c+

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

SHISHAPANGMA 2004

České horolezkyně poprvé na vrcholu

V letošním roce byly na Šiša Pangmě dokonce dvě české expedice. Jedna z jihu, druhá ze severu. Ze severní strany vystoupilo celkem 6 horolezců, z toho 2 ženy. 

Expedice Šiša Pangma 2004

Počátkem října (10.10.2004) se do Čech vrátila velmi úspěšná Česká horolezecká expedice SHISHA PANGMA 8013 m.

Skupina horolezců : Z. Hofmannová, F. Kolář, P. Matoušek, J. Milfait a O. Nováková celou akci provedla doposud nepříliš obvyklým „lehkým – neexpedičním“ stylem bez standardního zabezpečení v základním táboře (tj. zejména bez kuchařů a bez jejich péče  o účastníky v BC), bez budování postupových táborů, bez využití šerpů a nosičů a samozřejmě bez použití kyslíku.
Ve dnech 28. a 29.9.2004 vystoupilo na vrchol osmitisícové Šiša Pangmy severním hřebenem celkem 6 českých horolezců (SHISHAPANGMA (8013m,nově se uvádí 8035m) – historicky poslední vylezená osmitisícovka, která se jako jediná celá nachází v Tibetu). Vrchol zdolaly také dvě české horolezkyně a staly se tak prvními Češkami, které kdy stanuly na vrcholu Šiša Pangmy. Současně se zařadily mezi nepočetnou skupinu českých žen, které kdy vystoupily na osmitisícový vrchol. Mimořádností v historii Českého i Československého horolezectví je současné dosažení osmitisícového vrcholu dvěma českými horolezkyněmi bez použití kyslíku a šerpů.
Na vrchol vystoupili :
28.9.2004 :
o Ladislav Drda
o Josef Skala
29.9.2004 :
o Zuzana Hofmannová
o Pavel Matoušek
o Josef Milfait
o Olga Nováková

Expedici jsme zahájili 29.8.2004 odletem z Vídně. Následujícího dne přistáváme v Kathmandu, hlavním městě Nepálu. Trávíme zde pouze dva neklidné dny vyplněné sháněním potřebného vybavení, potravin, vyzvedáváním carga a dořešením některých formalit. Komplikace způsobují zejména pouliční nepokoje proti muslimům, vzniklé po smrti 12 Nepálců v Iráku. Pro cizince je ovšem ve městě bezpečno.
Z Kathmandu celá výprava odjíždí autobusem směr Tibet. Cestou překonáváme několik závalů cesty, na posledním je ovšem nutno veškeré věci přenosit několik stovek metrů. Další cesta již pokračuje náhradním autem. Hranici do Číny překračujeme na hraničním přechodu Kodari – Zhangmu. Zde již přesedáme do terénních aut a pokračujeme velmi exponovanou cestou do Nyalamu. Je to poslední větší osada na cestě ve výšce 3700m. Trávíme zde 3 dny a aklimatizujeme se výstupy na okolní kopce. 6.září přejíždíme do tzv. Čínského základního tábora. Je ve výšce 5000 m a jsme zde opět několik dní, než si organismus alespoň částečně přivykne na nedostatek kyslíku. V této výšce je pouze poloviční tlak vzduchu.
Z Čínského tábora se pak dva dny přesouváme do našeho hlavního základního tábora, označovaného také často jako předsunutý základní tábor (ABC – 5600m). Většinu nákladu nám nesou jaci. Jsou to pěkná, ale bohužel trochu polodivoká zvířata a tak se stává, že se cestou nákladu zbavují. Kromě zdržení tak dochází k poničení a ztrátě řady věcí. Počasí je výpravě převážně nakloněno, ale cestou do ABC mírně sněží. 11.září je již celá výprava v hlavním základním táboře (ABC).
Od tohoto dne začíná vlastní výstup. Po několika dnech aklimatizace se postupně propracováváme do tábora 1. Cesta vede celkem pohodlnou, ale dlouhou ledovcovou morénou. Následuje ovšem velmi nepříjemný úsek, kdy se překonává velmi členitý ledovec. Pak již jen několik stovek metrů převýšení a stavíme stany v 1. táboře. Z důvodů aklimatizace se vracíme zpět do BC. Na několik dní se kazí počasí, ale to je poslední výrazné zhoršení počasí za celý náš pobyt. Napadne nový sníh, zafouká stopy a znepříjemní a zpomalí na několik dní postup k vrcholu. Po umoudření počasí se opět vydáváme vzhůru. Postupně se posouváme do prvního, druhého i třetího tábora. Trvá to ovšem několik dní. Třetí tábor je ve výšce asi 7100m. Z tábora vycházíme ještě za tmy, za velmi chladného a větrného počasí. Odhaduji, že teplota ve stanu je – 20 °C, venku zajisté pod  -30°C.  Poslední část výstupu vede po pilíři, většinou sněhem, místy mezi skalami. Postup zpomaluje zejména výška, která se projevuje nedostatkem kyslíku. Přes občasné mraky i sněžení lze počasí celkově hodnotit jako příjemné. Na vrchol vystupují 28.9.2004 Ladislav Drda a Josef Skala. Následující den pak čtveřice : Zuzana Hofmannová, Olga Nováková, Pavel Matoušek a Josef Milfait.
Výstupem končí sice cesta nahoru, ale ještě dva dny trvá sestup unavených horolezců s vydatnou zátěží do základního tábora. Teprve pak se dostavuje opravdová radost z úspěchu.
Cesta domů je již jen pěknou tečkou za celou výpravou. Poslední dva dny v Nepálu trávíme návštěvou exotických památek a stylových restaurací. Vždyť každý z nás přišel o několik kg váhy a je zapotřebí to dohnat.
V nejbližších dnech proběhne promítání na tradičním srazu v Bezuchově, 27.11. na Horování v Šumperku.

Pavel Matoušek
vedoucí expedice 



Matoušek   [úpravy] 16:59 14.11.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 gratulace10:44:11 15.11.2004
Šíša si nás evidentně oblíbila. Pánové prominou, chci pogratulovat obzvlášť holkám. Super, jen tak dál, ještě nejaký osmy zbývají (třeba Dhaulagiri, co, Zuzko?)
Alena Čepelkováodpovědět 
 Re: gratulace11:26:36 15.11.2004
I já gratuluji. Jako muž který chová k ženám obdiv komplexnější nežli bývá u mužů zvykem, gratuluji také na prvním místě ženám. Ale mužům pochopitelně neméně srdečně a také velmi moc!!!!!!! :o))
jan pušodpovědět 
  Re: gratulace14:26:51 15.11.2004
Gratulace především Zuzce H. - jako správný ústecký patriot.
Radim Bzuraodpovědět 

 kritika?15:25:44 16.11.2004
Sakra takovej prásk a kde sou nějaký fotky a vůbec takováhle událost si zaslouží lepší prezentaci než odfláknutej článek! ale přesto sem rád- gratuluji vám,ste dobrý!!!
swistodpovědět 

 Pomítání,přednáška12:18:57 17.11.2004
Všem gratuluji,jen se chci nesměle zeptat,jestli budete také v Čechách mít nějakou přednášku spojenou s promítáním....Petr.
Petr Wittlerodpovědět 

 Gratulace!!!!!!!!12:15:14 18.11.2004
Ahoj.
Zdravím za ty z druhý strany kopce. Laďa a Pepa už naše gratulace mají a na ostatní jsem neměl kontakt.
No samozřejmě hlavně holkám a hlavně Zuzce, která prošla na lezecký špici od písku, až po osmu. SUPER!!!
Radek Jarošodpovědět 

 Pochvalte všechny18:20:28 20.11.2004
Jen připomínám, že Olinka je taky ženská a tak ji tedy chválím.
Honza Krchodpovědět 

 Pěkný!20:36:32 30.11.2004
Gratuluji!!!!
Aničkaodpovědět 

 Foto dne:
Schlaraffenland
Thor´s Hammer, 10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187747)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Schana Wana 6c Valpolicella
La Via Di Casa 6a+ Valpolicella
I Colori Di Dora 6a Valpolicella
Luna Bing 6a+ Monte Baldo
Capel Del Prete 6b+ Monte Baldo
Nově komentované:
Peňasol 7 Kácov
Corda Senz'Anima 6b+ Bastionata Di Boragni
Bombolo 6b Parete Dimenticata
Chilli 9 Roviště
Chilli 9 Roviště

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Zoufalství progresivistů | Re: come on baby... |

 Kde to vře:
MČR v boulderingu (4)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva | La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 | Prodám goretexovou bundu Revolution Race | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1483 
 50 dní v divočině 
 1019 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1306 
 Andrea 
 1060 
 Ashima 
 872 
 Barkley Marathon 
 890 
 B.I.G. - světové prvenství 
 939 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 831 
 Gálfy - Horský život 
 789 
 Jak se staví ledovec 
 772 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1106 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 916 
 Lezci z Manína 
 937 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 830 
 Operace Nos 
 938 
 Plamen nikdy nezhasne 
 830 
 Pohlednice z konce světa 
 1060 
 Pomíjivost ledu 
 803 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 838 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 843 
 Rhapsodia Corcontica 
 833 
 Sama 
 991 
 Šampioni zlatého údolí 
 921 
 S lyžemi v oblacích 
 1069 
 Tenaya Traverse Challange 
 906 
 Tenkrát na východě 
 1075 
 Velká alpská silnice - 73 
 864 
 Za oponou velehor 
 1050 
 Zápasník Dee Dee 
 905 
 Životní výprava 
 936 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.