LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Volný kámen, to je sviňa, proto máš lano na (s)račku!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
37.Hyžný 10235
38.Lachman 10232
39.Čech 10222
Bouldry:
37. 9206
38.Jeliga 9203
39.Zímová 9200
Hory:
21.Tomasu 3348
22.Rojko 3282
23.Nešvera 3129

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5821 lezců
1188064 cest
Nové přelezy:
Úsměv 7C
Doly Modří 7C
Frndinka 7C+
Good Morni 7C
Telegraf R 7C+
Study Brea 7C
Atlantis 9+/10-
Chameleon 9+/10-
Dieselgate 9
Unter Dem 9+/10-

Stěny
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

IWC 2008 – Světový pohár lezení v ledu

Paní Zima si letos zase trochu pospala a všem ledolezcům ukázala, co udělá globální oteplování s jejich vášní. Někdo by řekl, že se bez ledu nemůže konat ani světový pohár lezení v ledu, ale opak je pravdou.

Led už dneska stačí jako kulisa a na lezení jsou přece umělé chyty v převislé stěně. Celý tenhle kolotoč přejezdů, lezení a odjezdů (Světový pohár) začal 18. ledna zahajovacím závodem v italském Valle di Daone, pokračoval od 7. do 9. února v rumunském Busteni a 23. února v noci byl úspěšně završen vyhlášením světových šampiónů pro rok 2008 ve švýcarském středisku Saas-Fee.

I přes vleklé potíže s Mg  v naší malé lezecké komunitě se ČHS podařilo poskládat reprezentační tým a podpořit tak několik lezců ve snaze o úspěch. Letošní tým doznal tří krásných změn v podobě angažování tří žen - Lucie Hrozová (Alpine Pro, Petzl, Mammut, Horydoly), Jitka Mázlová (Raveltik, Saltic, Tilak, Singing Rock) a Silvie Rajfová (Rajče, Singing Rock, Triop). Mužské části soutěže se pak účastnil Stanislav Kvak Hovanec (Triop) a Jiří Pelikán (Tilak). Velký dík patří taky koučům a řidičům (Libor Rebel Hroza, Pepa Novotný), kteří mají svůj nezanedbatelný podíl na pohodlí závodníků  potažmo i na dosažených výsledcích.

Organizátoři na všech zastávkách světového poháru odvedli perfektní práci. Dokázali připravit kvalitní cesty a uspořádat divácky velmi atraktivní podívanou. Všechny závody už mají několikaletou tradici a finálová klání přilákala spoustu diváků, kteří vytvořili v kotli kolem stěn vroucí atmosféru plnou napětí a povzbuzování. Italský závod se lezl stylem boulder, ale ne v tradičním boulderovém pojetí s dopadem na zem. Cesty byly dlouhé stejně jako na dalších závodech, jen se lezlo top-rope a po pádu bylo možné opakovaně nastupovat až do vypršení časového limitu. Ostatní závody už byly pojaty jako klasický závod na obtížnost.

Trochu problémů se objevilo v závodech na rychlost. Italský závod připomínal spíše lezení ve sněhu a střední pasáž někteří borci lezli rukama bez cepínů. V rumunském Busteni se „neběžela“ rychlost počítaná do světového poháru, ale poprvé v historii se běžel závod o světový rekord na 15 metrů dlouhé kolmé ledové stěně. První držitelkou světového rekordu se stala Natalya Kulikova s časem 19.3090 sekundy, mužský rekord drží Pavel Batušev časem 9.593 sekundy. Rychlostní stěna v Saas-Fee měla stejné parametry, ale časy se běhaly o kus pomalejší. Uvidíme, zda se tento standard rychlostních závodů udrží i do dalších let. Český tým se účastnil rychlostní soutěže pouze ve Švýcarsku a nejlépe zalezl Jikra Pelikán, který ve finále vybojoval 8. místo (celkově v IWC 15.). Z holek zalezla nejlépe Jitka Mázlová. Celkově rychlostní soutěž vyhráli Maria Tolokonina z Ruska a Matevz Vukotic ze Slovinska.

Již tradičně byla špička světového poháru na obtížnost hodně vyrovnaná a našlapaná. Ve velké konkurenci spousty závodníků rozhodoval o celkovém vítězi (vítězce) vyrovnaný výkon špičkové úrovně na všech zastávkách soutěžního kolotoče. Do letošního ročníku formu nejlépe naladila Jenny Lavarda (IT) a obhájila loňské vítězství. Z chlapů zaslouženě vyhrál Simon Anthamatten. Loňský mistr Jevgenij Krivošejcev byl po smolném ohnutí cepínu v Daone celkově třetí. Z našeho týmu udělala nejlepší výsledek Jitka, která se výborným výkonem probojovala do finále v Busteni a obsadila parádní 8. místo. V celkovém hodnocení je ale naší nejlepší kočkou Lucka, která si dobrým a stabilním výkonem  dolezla pro celkovou jedenáctou příčku – příští rok se snad máme na co těšit. Z chlapů zalezl v obtížnosti nejlépe Standa – v Rumunsku 18. a celkově 30. Ale na výsledky je asi lepší tabulka . Kompletní výsledky a další podrobnosti o závodech světového poháru a ledolezecké reprezentaci najdete na stránkách Českého horolezeckého svazu


Silva




Jitka




Jirka




Lucka rychlost




Silva rychlost




Jitka rychlost



Lucka



Lucka



Lucka



Jitka



Jirka



Lucka



Silva


Autorem všech přiložených fotografií je Libor Hroza.

repre tým (hlavně Jirka Pelikán)   [úpravy] 07:25 04.03.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Holešovický rampouch08:11:50 04.03.2008
12.dubna se bude konat v Mammutu závod v drytoolingu  ! Přijďte si zazávodit a nebo jen kouknout, uvidíte jak parádní je ti pokoukání!
Libor Rebel Hrozaodpovědět 
 Re: Holešovický rampouch14:55:01 09.03.2008
Sekat zbraněmi do chytů,a lézt v lezečkách,to už je fakt trapárna.Pro ty co neudrží malé chyty,tak si na to vezmou cepíny a hned mají hezké madlo.
odpovědět 

 Pěkně, pěkně09:48:01 04.03.2008
Vskutku fajna partyja, hezke děvuchy, fajni chlopaci - proste dobři buchači. Takže držím moc palce na další závody a ať se daří... A Jirko, snaž se, první místo pořád čeká... ;)
Petisodpovědět 

 Tv13:21:51 04.03.2008
Už je to jisté! Bude přítomna i celostátní tv!
Libor Rebel Hrozaodpovědět 
 Re: Tv19:46:28 05.03.2008
No nekecej, fakt tam bude TV, ty vole to je teda hustý. Já snad dneska ani neusnu.
R TVodpovědět 
 Re: Tv08:05:15 06.03.2008
Ty Libore podepisuj se už jenom Rebel, nebo si lidé na tu přezdívku nezvyknou, Rosťa Zico Tomanec už je taky jen Zico. Ale odpadlík taky není přezdívka k zahození.
petrodpovědět 
  Re: Tv18:57:58 09.03.2008
me by zase zajimalo, proc se Petr nepodepisuje Chuj, myslim, ze by mu to sluselo lepe nez Petr.
Karelodpovědět 

 eee09:00:03 05.03.2008
Tak tenhle sport je pěkná p.... Už se nemůžu dočkat až budou halový závody v louskání ořechů. Ještě by jste si měli udělat repre. Je to stejná kokotina jako rychlolezení.
repreodpovědět 
 Re: eee09:16:48 06.03.2008
ja myslim, ze v holesovickym mamutu to nevadi, tam uz neni co zkazit. :)
hodpovědět 
  Re: eee09:17:03 06.03.2008
...a podobnejch mistech
odpovědět 
 Re: eee22:19:29 06.03.2008
uděláme repre v těch ořechách? :)
odpovědět 

 máme na to?18:37:48 09.03.2008
Docela by mě zajímalo kolik lidí se tomuhle věnuje a kolik do toho ČHS investuje
VHodpovědět 
 Re: máme na to?20:59:40 09.03.2008
Tak se podívej na rozpočet na svazových stránkách k VH a najdeš to a uvidíš. V porovnání s obtížností nebo boulderingem je to pár lidí a žádný, který by pouze toto dělal naplno.
Vlkodpovědět 

 Co proti tomu máte?20:23:47 11.03.2008
1) myslím, že ČHS to nic nestojí. Ani tedy Vás, kterým to leží v žaludku.
2) všude ve světě (asi krom Afriky:) se to leze a jsou v tom o kus dál. Proto bych si Rebelovi aktivity spíš vážil. Protože jestli to někoho bude něco stát, bude to on.
3) lezení v ledu je řekněme "zimní varianta" lezení po skalách. A v lezení se soutěží na umělých stěnách po umělých chytech. Proč by lezení s cepíny mělo být jiné? Zvlášť, když led nezaručí stejné podmínky pro každého lezce a navíc zimy nám opravdu nepřejí?
4) drytooling vznikl z mixového lezení (proti kterému málokdo něco namítá, prodlužováním těch "suchých" pasáží. Je dobré na tyto špeky natrénovat:)
5) když se může na rychlost chodit, běhat, jezdit, plavat, ....., proč ne lézt?
Borodpovědět 
 Re: Co proti tomu máte?16:13:05 17.03.2008
Bod 1
pokud pro tebe 60 000kč nic není mohl by si něco málo třeba 100 000 kč ČHS přihodit možná jich nepoleze pět ale sedm.
VHodpovědět 

 zmrdům zdar22:25:21 18.03.2008
Ten kdo odsuzuje takovou disciplínu je obyčejnej zmrd Mara
maraodpovědět 

 Foto dne:

Gotic Line, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (187813)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Big Ben 7b+ Sarganserland
Barbar 6b Sarganserland
Seitan 6a+ Sarganserland
For…Only Bikers 6b+ Cornei Nord
Non So Se 7b+ Cornei Nord
Nově komentované:
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka
Angry Bird 7c+ Kalymnos
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka
Degradace Hodnot VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Žabí Princ 5+ Nebušická Skála

 Nově v diskusi:
Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet |

 Nové komentáře:
Re: Inu | ale prd | Re: Duplicita | Pozor. | kňůůůů | Re: Duplicita | Duplicita | Re: Messner o Messnerovi | Pro starý a blbý | Re: ? |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (22)
MČR v boulderingu (9)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (6)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
koupim karabiny | Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X | Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1506 
 50 dní v divočině 
 1041 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1331 
 Andrea 
 1086 
 Ashima 
 889 
 Barkley Marathon 
 908 
 B.I.G. - světové prvenství 
 961 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 852 
 Gálfy - Horský život 
 811 
 Jak se staví ledovec 
 794 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1139 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 938 
 Lezci z Manína 
 966 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 850 
 Operace Nos 
 964 
 Plamen nikdy nezhasne 
 848 
 Pohlednice z konce světa 
 1084 
 Pomíjivost ledu 
 830 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 855 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 870 
 Rhapsodia Corcontica 
 855 
 Sama 
 1014 
 Šampioni zlatého údolí 
 942 
 S lyžemi v oblacích 
 1099 
 Tenaya Traverse Challange 
 933 
 Tenkrát na východě 
 1095 
 Velká alpská silnice - 73 
 885 
 Za oponou velehor 
 1075 
 Zápasník Dee Dee 
 933 
 Životní výprava 
 963 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.