LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Náčelník má vždycky pravdu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5822 lezců
1188611 cest
Nové přelezy:
Devizový P 9-
Blueberry Xb
Slimeline 7C
Ansazi 7c
Kamarát Do 9
Tanec S Vl 11-
Vodní Svět Xb
Skurutí Bě Xb
Poslední V 10-
Poslední V 10-

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

MFA Praha Smíchov 2015 - sobotní report

V sobotu praskal Národní dům na Smíchově ve švech

Sobotní program začal na extrémních strmých svazích Maroka. Bratrské duo Jiří a Ondřej Švihálkovi si neberou servítky a pouští se do věcí, které sjede jen pár šílenců na této planetě. Parádní pokoukání a jako vždy skvěle připravený film!



Do historie průkopnických československých expedic diváky pozval muž na slovo vzatý – Jiří Novák, vedoucí mnoha úspěšných himálajských výprav.

Štafetu si pak převzala legenda slovinského horolezectví Viki Grošelj, který ve stejném gardu prezentoval prvovýstupy Slovinců.

Zpět do doby nejmodernější techniky a těch nejšpičkovějších lezeckých výkonů publikum vrátila česká premiéra filmu z produkce o výstupu Davida Lamy na Cerro Torre. K tomu nebylo co dodat, snad jen uznat, že Red Bull dokáže vždy dostat to nejlepší z těch nejlepších.

MFA letos má jednu smutnou premiéru. Poprvé se ho neúčastní Voloďa Suchý, nestor českého lezení, kamarád, který stál i u zrodu této akce. Voloďa nás opustil 16. 10. Na tuto výjimečnou osobnost plnou elánu, skvělých nápadů a věčně dobré kamarádské nálady zavzpomínal její blízký přítel, ředitel MFA Ladislav Jirásko.

Tamotsu Nakamura, světově uznávaný objevitel netknutých oblastí v Tibetu přítomným alpinistům předložil hned několik výzev. Kdo by zvažoval nějaký prvovýstup v Tibetu, je dobré se s tímto japonským kmetem skamarádit.

Renata Chlumská, Češka trvale žijící ve Švédsku, si letos splnila svůj sen a stala se první Češkou, která dokončila projekt Seven Summits. Diváky v poutavé přednášce vtáhnula do svého příběhu, který se vinul přes nejvyšší vrcholy sedmi kontinentů, ale i dalších extrémních projektů. Charisma a humor, které do přednášky vnesla, přinesly kýžené ovoce - plný sál nadšených diváků.

Po představení čestných hostů festivalu a programu v Outdoor Stage ji vystřídala další žena, Lucka Hrozová. Že je jednou z nejlepších lezkyní na ledu a v mixovém terénu na světě, je obecně známo, ale Lucka se v poslední době odvážně vrhla i do severních alpských stěn. V akčních videích a na fotkách prokázala, že se jedná o nejkomplexnější českou horolezkyni.

Přednáška našich vážených a tradičních hostů z Nepálu – Ang Tsheringa a Dawy Stevena byla opět velmi aktuální a místy smutná. Kromě nových aktualit ze světa expedic a trekingu v Himálaji zazněly i informace o katastrofickém zemětřesení v Nepálu, jeho následcích i cesty Nepálců za lepšími zítřky.

Plný sál, smích, obdiv – to jsou atributy přednášky Radka Jaroše opakující se již několik let. Letos diváky český „král osmitisícovek“ zlákal již názvem přednášky „Koruna Himálaje a co dál?“. Radek své fanoušky ubezpečil, že dál to rozhodně nebude žádná nuda – chystá projekt Koruna světa a představil hned dva nejbližší cíle – Elbrus a Mt. Vinson.

Závěr sobotního dne patřil usměvavému Švýcarovi Rogeru Schälimu. Nádhernými snímky a videi publikum vtáhl do monstrózní severní stěny Eigeru, která je jeho největší vášní. Letos stěně daroval i nejtěžší cestu. Roger předvádí skvělé kousky i v jiných alpských oblastech, v Patagonii, v Himálaji... Na prknech Národního domu na Smíchově zazářila velká hvězda současného extrémního horolezectví.

Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku dne získala s náskokem více než 100 hlasů Renata Chlumská. Nutno dodat - zcela zaslouženě!









Voloďa




























Foto: Jakub Müller Milisphoto.eu., Jan Ticháček Jantichacek.com.

Více a případné změny programu viz: www.festivalalpinismu.cz.

Dan Polman   [úpravy] 07:49 22.11.2015Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Cesta Pro Lenku, 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (187856)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Vent Pire 6a+ Manikia
Vent Debout 5c Manikia
Kloboučník 6+ Buda
Hadice 6 Buda
Watson Direct 8- Piestingtal
Nově komentované:
Operatore Ecologico 6C Chironico
Zen Boulder 6A+ Chironico
Il Succhio Selvaggio 7c Brojon
Nebraska 6b+ Bassilandia
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka

 Nově v diskusi:
Re: Dřevěná posilovací lišta-Nález | Dřevěná posilovací lišta-Ztráta | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: ale prd | Zavody | zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: Inu | ale prd | Re: Duplicita | Pozor. | kňůůůů | Re: Duplicita | Duplicita |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (23)
MČR v boulderingu (9)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (1)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
Dřevěná lišta- Panťak | Bunda na Bleším trhu | koupim karabiny | Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1518 
 50 dní v divočině 
 1048 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1341 
 Andrea 
 1092 
 Ashima 
 892 
 Barkley Marathon 
 918 
 B.I.G. - světové prvenství 
 969 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 858 
 Gálfy - Horský život 
 818 
 Jak se staví ledovec 
 800 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1147 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 943 
 Lezci z Manína 
 972 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 856 
 Operace Nos 
 970 
 Plamen nikdy nezhasne 
 856 
 Pohlednice z konce světa 
 1090 
 Pomíjivost ledu 
 835 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 862 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 876 
 Rhapsodia Corcontica 
 861 
 Sama 
 1019 
 Šampioni zlatého údolí 
 947 
 S lyžemi v oblacích 
 1105 
 Tenaya Traverse Challange 
 940 
 Tenkrát na východě 
 1103 
 Velká alpská silnice - 73 
 891 
 Za oponou velehor 
 1080 
 Zápasník Dee Dee 
 938 
 Životní výprava 
 971 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.