LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pískař dá 10 m do kolen.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
23.Jungling 10616
24.Melen 10601
25.Smetanová 10534
Bouldry:
23.Košťál 9950
24.Vaňous 9850
25.Urubčík 9800
Hory:
6.Bloudek 6420
7.Švihálek 6192
8.Černý 5904

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5823 lezců
1189037 cest
Nové přelezy:
Gremlin Ha 8a
Kalytube 7b+
Le Vent No 8A
Severus 7C+
Karatecy Z 9
Mr. Dynami 10-
Streetfigh 9
Astronaut 9
Seniorská 9+
Freeman 8a

Stěny
TJ Jiskra - Nový Bor
Lezecká stěna - Tábor
Stěna Holešov - Holešov

Prodejny
HUDYsport - Mladá Boleslav
HUDYsport - Zlín
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mezinárodní festival alpinismu

páteční rozjezd

Reportáž z prvního dne Mezinárodního festivalu Alpinismu, který dnes začal v Praze ve Slovanském domě na Příkopě za účasti horolezců Reinholda Messnera, Marko Prezleje a dalších.

Předskokanskou úlohu festivalu obstarala premiéra filmu „Devět kil“ - z části hraný dokument o rekordu v cyklistické 24hodinovce (911 km).

24h na kole


Potom už vstoupili do stopy dva alpinisté. Honza „Tráva“ Trávníček a nevidomý horolezec Honza Říha vtipně povyprávěli o letošní expedici na Cho Oyu, kdy „Tráva“ stanul na své již páté osmitisícovce a druhý Honza, skvěle podpořen svými spolulezci, dosáhl svého výškového maxima 7600 m.

Honza Tráva Trávníček a Honza Říha


Po slavnostním zahájení festivalu (kterého se kromě ředitele MFA Praha Ladislava Jirásko zúčastnil i ředitel NP Vysoké Taury Mag. Christian Wörister, velvyslanec Rakouska Alexander Grubmayr, velvyslanec Slovinska Leon Marc, Peter Habeler, Reinhold Messner i místostarosta MČ Praha 5 Bc. Lukáš Herold) přišla na řadu dlouho očekávaná akce v malém sále.

MFA zahájení


MFA zahájení 2


Byla zde slavnostně otevřená výstava „Messner Mountain Museum“ za účasti legendárního Reinholda Messner – autora těchto muzeí. Malý sál se zaplnil ještě více, když se k Reinholdu Messnerovi přidali ještě Peter Habeler, Wolfgang Nairz, Jiří Novák a Karl Gabl, aby zde podepisovali své poslední, čerstvě pokřetěné knihy.

MFA křest knih


MFA Reinhold Messner


Program do velkého sálu a ve velkém stylu vrátil Wolfgang Nairz, který do Prahy přivezl unikátní materiál plný historických záběrů z tragické expedice na Manaslu, kdy se z dvanácti lidí vrátilo pouze šest, a z průkopnické expedice na Mt. Everest v roce 1978, kdy se mu jako prvnímu Rakušanovi podařilo vystoupit na vrchol a Peter Habeler s Reinholdem Messnerem to zvládli jako první na světě bez použití umělého kyslíku. Nechyběly ani dechberoucí záběry z jeho balónových přeletů nad horami.

MFA Wofgang Nairz


Vrchol pátečního dne patřil jednomu z nejúspěšnějších alpinistů posledního čtvrtstoletí – Slovinci Marku Prezeljovi. Nejprve mu byl slavnostně předán Pražský křišťálový cepín za celoživotní přínos alpinismu, který se na poličce mezi čtyřmi Zlatými cepíny za výstup roku jistě bude vyjímat. Stal se (po R. Messnerovi, P. Habelerovi, A. Huberovi, G. Kaltenbrunnerové a R. Jarošovi) šestým držitelem krásné trofeje z dílny českých sklářů. V následné přednášce o posledních dvou extrémních prvovýstupech na vrcholy Hagshu a Kishtwar dokázal, že je právoplatným členem absolutní alpinistické špičky. A k tomu všemu umí i skvěle fotit.

MFA Marko Prezlej


Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku dne si ze Slovanského domu odnesl Wolfgang Nairz. Gratulujeme!

MFA Cenu J. Studla dostal Wolfgang Nairz


Těšíme se na zítra! ;-)

Více viz stránky festivalu:
www.festivalalpinismu.cz

Dan Polman   [úpravy] 23:40 25.11.2016Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pobavení11:46:49 26.11.2016
To mne vždy pobaví, když se v textu píše o slavných a známých horolezcích, a já ta jména slyším poprvé v životě. To asi zase tak známí nebudou...
odpovědět 
 Re: Pobavení12:16:27 26.11.2016
Vtipe vylez!!!
-odpovědět 
 Re: Pobavení13:34:08 26.11.2016
OK. Slůvko z perexu, který jsem k Danově reportáži doplňoval, jsem smazal.
 Standaodpovědět 

 Foto dne:
Tomáškův lom - Centrální Stěna
Peťánek, 7B
 Databáze cest:
Všechny cesty (187959)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
La Repisa Me Hace Polvo 6b Chulilla
Dónde Va La Gente? Donde Va V. 6a+ Chulilla
Directa Del Tropezón 6a Chulilla
Severus 7C+ Chironico
Ziwui Ziwui 7b Adlitzgräben
Nově komentované:
Drž Se Vlevo 6 Skály Pod Barborkou
Onde De Choc 7B Fontainebleau
Mařeny Vzdech 6+ Mařenka
Tříkrálová 6 Mařenka
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka

 Nově v diskusi:
kozel zahradníkem | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: Dřevěná posilovací lišta-Nález | Dřevěná posilovací lišta-Ztráta | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry |

 Nové komentáře:
Re: Duplicita | Re: Jurčenko | Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: Jo | Re: Zavody | Re: Jo | Jo | Re: Zavody |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (26)
MČR v boulderingu (10)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
Malarone 250mg | nabídka bezplatné půjčky: rostislavsliva2@gmail.com | práce | Sportovkyni pro život | Dřevěná lišta- Panťak | Bunda na Bleším trhu | koupim karabiny | Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1564 
 50 dní v divočině 
 1080 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1398 
 Andrea 
 1125 
 Ashima 
 925 
 Barkley Marathon 
 943 
 B.I.G. - světové prvenství 
 1011 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 887 
 Gálfy - Horský život 
 840 
 Jak se staví ledovec 
 828 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1193 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 969 
 Lezci z Manína 
 1010 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 871 
 Operace Nos 
 995 
 Plamen nikdy nezhasne 
 877 
 Pohlednice z konce světa 
 1114 
 Pomíjivost ledu 
 856 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 887 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 896 
 Rhapsodia Corcontica 
 884 
 Sama 
 1041 
 Šampioni zlatého údolí 
 962 
 S lyžemi v oblacích 
 1141 
 Tenaya Traverse Challange 
 962 
 Tenkrát na východě 
 1141 
 Velká alpská silnice - 73 
 924 
 Za oponou velehor 
 1116 
 Zápasník Dee Dee 
 974 
 Životní výprava 
 1001 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.