LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezec nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
32.Suchan 10307
33.Adamovska 10284
34.Duchoň 10281
Bouldry:
32.Kümmel 9450
33.Oliva 9409
34.Šlapák 9400
Hory:
25.Petr 2960
26.Novák 2688
27.Chomová 2670

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5822 lezců
1188467 cest
Nové přelezy:
Ramon Ramó 7c+
Proces 7C+
Zátišie Bi 10-
Desperado 10-
Hispano Su 7b
Hasta La V 7b+
Kalytube 7b+
Patatas Br 7c+
Streetfigh 9
Kuře Na Pa 7C

Stěny
Sportcentrum Koloseum - Plzeň
Sportareál Klíny venkovní stěna - Klíny 210
Lezecké centrum Ruzyně - Praha 6

Prodejny
Rock Point - Chodov - Praha 4
HOLAN SPORT - Praha 2
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

M5: Nikdo tě nejistí, víš to?

Představ si tu situaci. Jestli to teda dokážeš, protože obtížnost 8c kroků může docela klidně ležet za hranicemi tvé fantazie. Ale zkus to. Pravou rukou se totiž zrovna držíš docela dobrého bočáku, do kterého zapluly celé dva články prstů.

Kvůli promyšlení dalšího postupu musíš řádně zaklonit hlavu a pohlédnout do dolomitské stěny, jejíž světlý odstín značí, že sem se voda ani při největších deštích nedostane. Pořádný převis! Poslední expreska visí v nýtu u tvých kotníků. To by tě mohlo uklidnit. Ale pohled ještě hlouběji ti připomíná tvrdou realitu - na druhém konci lana nikdo není.

Jištěné sólo polského lezce Łukasze Dudka v převislé, půl kilometru vysoké severní stěně Cimy Ovest je prvním článkem na stránkách nové Montany. Alex Huber jeho výkon okomentoval slovy: “Klobouk dolů!” A to - na rozdíl od tebe - neviděl fotky Piotreka Desky, který Łukaszův odvážný výkon zdokumentoval.

M5 Dudek


Na následujících 24 stranách tě do krve podrápe ostrá jizerská žula. Jirka Hušek mladší označil tamní skály za transfuzní stanicí a dlouhodobou náklonnost k lezení po hrubozrnném jizerském materiálu definoval jako diagnózu. Petr "Prcek" Němec, místní legenda podepsaná pod výstupy, které bolí už od pohledu, ti ale vysvětlí, že zašít si pusu jehlou a nití je mnohem horší a taky nevidí důvod, proč se z toho hroutit. Stačí prý jen potlačit bolest. No...

M5 Jizerky


Když koncem 19. století strávila horolezkyně Elizabeth Le Blondová společně se svými vůdci noc v jednom stanu, žil tímto skandálem celý Londýn. Jak se, probůh, mohla jen opovážit?! Být tehdy ženou - horolezkyní znamenalo jít proti proudu. A dnes? Evoluce předurčuje k hrdinským činům spíše muže - lhostejno, zda ve válce nebo v horách. Jakou cestu si musí k lezení prošlapat ženy a mámy především, to líčí Ája Trojanová.

M5 zeny


Víš, jak se jmenuje čtvrtá nejvyšší hora Rakouska? Poradíme ti: Glocknerwand (3721m). Čtvrté místo není populární, ale když přes tento severozápadní satelit Grossglockneru vede perfektní hřebenovka finišující až na vrcholu nejvyšším, neměl by Glocknerwand skomírat v ústraní. Jako inspiraci přijmi text a fotografie Jakuba Cejpka.

M5 Glocknerwand


Dva muži a jedna žena se mačkají na skalním výchozu v 7.200 metrech nad mořem. Z vysílačky se ozývá chraplavý hlas s informacemi o počasí: „Vrcholový den 4. října. Následně 5. října vítr zesílí a v noci napadne 10 cm čerstvého sněhu. Počasí se bude postupně zhoršovat.“ Ještě tedy existuje šance. Ale pohled na hodinky ukryté pod naducaným rukávem péřové bundy odhaluje drsnou realitu: 4. října je dnes! Dobrodružný ústup z jihozápadní stěny Šiša Pangmy začíná na stránkách nové Montany.

M5 SisaPangma


Objednej si Montanu SMSkou do schránky: http://www.montana.cz/home/montana-2020-5/
Nebo si vyřiď výhodné předplatné: www.montana.cz/predplatne/

A nezapomeň se na webu Montany přihlásit k odběru lezeckého newsletteru, protože spousta se toho do časopisu nevejde: www.montana.cz

m5 titulka

Honza Navrátil   [úpravy] 05:51 06.10.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Líbí se mi to21:50:44 06.10.2020
Je dobře, že si po tom Kluci z Montany jdou, včetně PR. Rád si to zase přečtu, zajímavá témata podchytí široké spektrum čtenářů. Montanu sleduji od jejího začátku celých 30 let. Těším se, až zase ucítíme vůni čerstvého čísla s rodinou u stolu.
dave skalaodpovědět 
 Re: Líbí se mi to22:06:00 07.10.2020
Přesně jak píšeš. Jsem vděčný, že to stále někdo dělá. Díky. T.Z.
Toamášodpovědět 

 Foto dne:

Gotic Line, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (187837)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ramon Ramón 7c+ Margalef
Jonny Papas 7a+ Margalef
Galaktobureko 8- Piestingtal
Dachspfeiler 5- Müglitztal
Amsellied 5- Müglitztal
Nově komentované:
Nebraska 6b+ Bassilandia
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka
Prásknutí Bičem 7 Mařenka
Zátišie Bikín 10- Súľov
Ace Of Spades 7a Leonidio

 Nově v diskusi:
Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Zavody | zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: Inu | ale prd | Re: Duplicita | Pozor. | kňůůůů | Re: Duplicita | Duplicita | Re: Messner o Messnerovi |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (23)
MČR v boulderingu (9)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (6)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (1)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
koupim karabiny | Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X | Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1514 
 50 dní v divočině 
 1045 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1335 
 Andrea 
 1090 
 Ashima 
 891 
 Barkley Marathon 
 913 
 B.I.G. - světové prvenství 
 966 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 857 
 Gálfy - Horský život 
 815 
 Jak se staví ledovec 
 798 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1142 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 942 
 Lezci z Manína 
 967 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 854 
 Operace Nos 
 967 
 Plamen nikdy nezhasne 
 853 
 Pohlednice z konce světa 
 1087 
 Pomíjivost ledu 
 833 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 857 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 871 
 Rhapsodia Corcontica 
 858 
 Sama 
 1016 
 Šampioni zlatého údolí 
 944 
 S lyžemi v oblacích 
 1101 
 Tenaya Traverse Challange 
 937 
 Tenkrát na východě 
 1101 
 Velká alpská silnice - 73 
 889 
 Za oponou velehor 
 1079 
 Zápasník Dee Dee 
 936 
 Životní výprava 
 966 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.