LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zaber! A trochu výraz při tom!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5820 lezců
1188004 cest
Nové přelezy:
Bagheera 7C
Akumulátor XIb
Dítě Předs Xb
Patošpička 7C
Indiánský 7C
Uluru 7b
7c Zcela V 7b
Aix, Zwei, 7B+
Anfang Ein 8A+
El Capitan 7c

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ruce pryč, je posvátná


Přístup ke skalám bývá častým problémem, když se ke sporu s ochránci přírody o skalní stěny přidá i aspekt posvátného území mohou lezci opravdu odtáhnout s nepořízenou.
Pokus Severoamerické organizace United States Forest Service's (USFS) uzavřít oblíbenou lezeckou oblast Cave Rock v Nevadě - se podařilo prozatím odvrátit avšak uzavření (včetně odstranění jištění, kterých se zde nalézá 325) visí nad touto oblastí dál. Záležitost se bude řešit u soudu, kam podala protest organizace zaštiťující práva lezců - Access Fund.
Na skalách Cave Rock, kde se nachází 47 cest (včetně známé cesty Slayer 5.13d Dana Osmana, který i tuto oblast v osmdesátých letech objevil)se leze již hezkou řádku let a lezci se snaží udržovat pořádek.

Bohužel se zdá, že indiánští pohlaváři jsou více zaměřeni proti lezcům, než proti ostatním rušivým vlivům na Cave Rock. A tak rozhodnutí zakazující lezení, vydané USFS v srpnu, (zřejmě v souladu s přáním kmene Washoe, pro které je skála posvátná) zakazuje právě jen lezení, zatímco ostatní outdoorové aktivity, jako je hiking, rybaření a piknikování zůstávají neomezeny,
To že má masiv ve svých útrobách vystřílený čtyřproudý dálniční tunel a před tím než se zde začalo lézt bylo to místo často zneužívané na party pikniky, zřejmě duch hory nepoškozuje tak dramaticky, jako doteky lezeckých rukou.
Mluvčí kmene Washoe, totiž prohlásil, že doteky lezeckých rukou znesvěcují tělo hory, zvláště hrubě pak doteky rukou žen.

Informace přeložena z Rock and Ice.

Cave Rock u  Lake Tahoe, Nevada (foto U.S. Forest Service)

JirkaS   [úpravy] 15:26 17.12.2003Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 o co jde15:52:47 17.12.2003
Myslím že v tomto případě jde spíše o to kde oblast leží a komu patří.Lake tahoe je oblíbeným místem pro lidi z californie pro vodní sporty.A indiani v tom viděj další možnost pro kasina.Na jejich pudě platí jejich pravidla a nejsou daně a tak se perou o každej trochu výhodnej kus země.
Jinak to co děla acces fund v usa je ůžasný.Naposled mne zaujala akce na odkoupení okolí Castletown tower v Utahu něco jak KapelniK pro nás.Bush zde povolil těžbu a tak šla celá plocha do prodeje.V zájmu záchrany vznikla sbírka která ma odkoupit celé údolí.trochu jiné než co děla CHS u nás i kdzž je to asi neporovnatelné.
david
odpovědět 

 Mě ano16:02:25 17.12.2003
Pokud jde o mě, mě ruce lezkyň ohmatávat můžou, takže holky do toho ....
Fugasodpovědět 
 Re: Mě ano08:35:29 23.10.2008
o tebe nejde
kubajsodpovědět 

 Foto dne:

Gotic Line, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (187811)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Seitan 6a+ Sarganserland
For…Only Bikers 6b+ Cornei Nord
Non So Se 7b+ Cornei Nord
- 7b+ -
Le Dinosaure Agile (assis) 6A Fontainebleau
Nově komentované:
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka
Angry Bird 7c+ Kalymnos
Hrabě Vrtba 8+/9- Mařenka
Degradace Hodnot VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Žabí Princ 5+ Nebušická Skála

 Nově v diskusi:
Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet |

 Nové komentáře:
ale prd | Re: Duplicita | Pozor. | kňůůůů | Re: Duplicita | Duplicita | Re: Messner o Messnerovi | Pro starý a blbý | Re: ? | Re: Druhá |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (22)
MČR v boulderingu (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (6)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X | Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva | La Sportiva Miura 41 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1506 
 50 dní v divočině 
 1041 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1330 
 Andrea 
 1084 
 Ashima 
 889 
 Barkley Marathon 
 908 
 B.I.G. - světové prvenství 
 961 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 851 
 Gálfy - Horský život 
 810 
 Jak se staví ledovec 
 792 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1136 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 938 
 Lezci z Manína 
 966 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 850 
 Operace Nos 
 964 
 Plamen nikdy nezhasne 
 848 
 Pohlednice z konce světa 
 1084 
 Pomíjivost ledu 
 829 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 854 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 869 
 Rhapsodia Corcontica 
 855 
 Sama 
 1012 
 Šampioni zlatého údolí 
 941 
 S lyžemi v oblacích 
 1097 
 Tenaya Traverse Challange 
 933 
 Tenkrát na východě 
 1094 
 Velká alpská silnice - 73 
 885 
 Za oponou velehor 
 1073 
 Zápasník Dee Dee 
 933 
 Životní výprava 
 963 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.