LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Brr to je zima. Tak na tohle, na tohle jsme se těšili, kvůli tomu jsme trénovali, strádali a šetřili, kvůli týhle cestě jsme tady!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
12.Churavý 11212
13.Klapal 11126
14.Bulička 11106
Bouldry:
12.Kučera 10328
13.Chytil 10325
14.Mokroluský 10300
Hory:
7.Švihálek 6192
8.Černý 5904
9.Zvonková 5717

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5820 lezců
1187690 cest
Nové přelezy:
Porno Ist 9+
Blow Job 7b+
Un Present 8a
Red Hot To 8A
Shoulder P 8A
La Belva 10-
Thor´s Ham 10-
Ragnarök 9+/10-
Akira 10
One Piece 11-

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zpátky do minulosti

Weberovka

obr_smallZima roku 1970 s oddílem na Brnčálce. Parádní podmínky, při kterých se podařila například první zima Hranou Weberovky pokukujeme s kamarádem Honzou po Direttissimě Kežmaráku.

Honza by chtěl nastoupit hned, ale přesvědčuji jej, že je třeba ještě alespoň jedna zimní zkušenost a tak volba padá na Weberovku. Jak už to bývá, hned se nachází ještě další zájemci a tak je nás pět, dvojka a trojka.
 

Lezení docela odsýpá až po tak zvaný Stanislavského bivak nad komínem. To, co jsme nechtěli je tady: "hoďte nám lano"! Postup se zastavuje a dobíráme prvního z dalšího družstva pod námi. Mezitím se výrazně kazí počasí a Weberovkou začínají padat první prachové lavinky. Než dobereme spodní družstvo, spojují se lavinky do nekončícího sněhopádu, který nabírá své zásoby z pod Německého žebříku. Sníh způsobuje, že nejsme v začínající noci (baterka v hubě není čelovka)schopni vylézt asi pěti metrovou stěnku z bivakvací plošiny, nad kterou už čeká v podstatě chodecký terén. Takže bivak!
  Úplně mokří proklepáváme příšernou noc. Sněhu stále přibývá a jsou už slyšet laviny z okolních svahů.

obr

Vysoké Tatry - ilustrační snímek

foto by © Tomasz Chrupa


  Ráno, díky dennímu světlu a vydatnému stavění je stěnka přelezena a my se ploužíme  "dvojvaječným sněhem" (až po samý koule) vzhůru. Na Německém žebříku je pěkná sněhová apokalypsa. Vítr, sníh, lavinky. Tušíme, že jde o holej! Jistě bychom ve dvojce cestu vylezli za den a ještě v noci sestoupili. Pokud bychom to ale nestihli, tak nevím, co bychom zde teď dělali. Naštěstí je nás tady nyní pět. To znamená pět 40 metrových lan, které svazujeme do jednoho dlouhého hada. Já, jako nejtěžší jsem určen za trhače lavin a postaven do čela sestupu. Cílem je přetraverzovat Německý žebřík ke skalám horní části Kežmaráku, podél kterých se bude dát jistit. Obaluji si pro jistotu ksicht šálou, protože pravděpodobnost laviny je 100 procentní.
  Kluci zalehli za skalní hrot a já se vydal do sněhu... Sníh je po kolena, po pás, po prsa. Postup šikmo dolů se podobá spíše plavání než chůzi. Uprostřed žebříku, asi po 50 metrech, se najednou bořím méně. Zastavuji se a otáčím, abych kámošům naznačil, že už je to lepší. Při pohledu vzhůru žebříkem najednou vidím, jak se nějaká obří síť obtiskla do svahu. Během okamžiku si uvědomuji, že to právě praská svah. Ještě křičím: "lavina" a už jedu. Šála je hned v prdeli, pokus o plavání končí topením se ve sněhu. Obrovská síla mne drtí, mám pocit, že mne přetrhne. To se do mne zakusuje uvázané lano (úvazky tehdy ještě nebyly), které mne táhne nahoru, zatímco masa sněhu zase dolu! Dusím se!
    Všechno ale jednou končí a já ležím polzasypán na laviništi. Vyškrabávám si z huby napěchovaný sníh, abych mohl vůbec dýchat. Ještě se rukama a cepínem vyhrabat a posléze dosahuji protějších skal. To se ještě asi 5 krát opakuje, naštěstí už ne s takovou intenzitou. Já se vždycky vpředu brodím a pak se zmítám na napnutém laně a kluci potom už po vypadnutém laviništi scházejí ke mně.
    Na chatě se pak při tvrdé pařbě předháníme, kdo má větší modráky od lana. Jestli já, nabo jističi (jistilo se ještě přes rameno).
    Jo, a tu direttissimu jsme pak vylezli příští zimu! 

Honza Krch   [úpravy] 11:46 09.04.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 :))12:43:03 09.04.2008
:)))) Dobre! :)))
Taketo prihody so stastnymi koncami, to je radost citat. Dik.
Marekodpovědět 

 sakryš13:17:48 09.04.2008
jj...napadá mě jedině klasická hláška: akce se nemusí povést, stačí když je dost drsná...!-)
jíraodpovědět 

 super clanecek17:11:18 09.04.2008
Drobku dik za super cteni!!! nejlepsi byl "dvouvajecnej" snih :-)
TomVodpovědět 
 Re: super clanecek17:25:13 09.04.2008
Tak skoro to samé tam mám taky zažitý, den po nás tam zakalili Pochyláci. My to jistili, oni asi ne. Parádní článek dík
broněkodpovědět 

 Super19:44:57 09.04.2008
... fakt šlušný článek.
Belialodpovědět 

 co je to za kopec?21:32:25 09.04.2008
kucí. co je to za kopec na té foto? To je dělová růra a rumaňáky ze severu? článek si du přečíst za chvílu
kuba novákodpovědět 
 Re: co je to za kopec?21:40:15 09.04.2008
Může to být z polské strany. Viz jméno fotografa.
Steveodpovědět 
  Re: co je to za kopec?00:23:37 10.04.2008
že by teda severní stěna mengušáků ? No článek jsem dal...teda fakt brutál sestup!
kuba novákodpovědět 
 Re: co je to za kopec?10:41:57 11.04.2008
Je to SZ stěna Granátů (polských) od ples Czarny Staw Gasienicowy, Viz Paryski: Tatry Wysokie, díl II, str. 25.
chcodpovědět 

 dik za clanek08:08:55 10.04.2008
Prijemne cteni zase jednou o horach :) no a "dvojvajecnej snih" to me fakt dostalo :) dik za clanek
adamodpovědět 

 supr11:49:18 11.04.2008
Parádní článek!
blodpovědět 

 Foto dne:
Neznámí lezci ve 3. délce
Ostkante
 Databáze cest:
Všechny cesty (187785)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Waterfall 6b Leonidio
Boy On A Dolphin 6c Leonidio
Nutella 7b Le Trincee
Ino 6b Leonidio
Lockdown 7c+ Le Trincee
Nově komentované:
Dall´Alba Al Tramonto Direct 7b San Vito Lo Capo
Melquiades 6b+ Lumignano
Orient Express 7b+ Lumignano
Ninja 8A Komínky
The Last World 8- Geyikbayiri

 Nově v diskusi:
Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Fanda jede | Re: Druhá | Čupr baba | Re: ? | Re: ? | Re: ? | Re: Cesta na S | Re: ? | Re: překlepy nevadí | smekám |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (14)
MČR v boulderingu (8)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (6)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (2)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X | Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva | La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1493 
 50 dní v divočině 
 1028 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1320 
 Andrea 
 1075 
 Ashima 
 884 
 Barkley Marathon 
 898 
 B.I.G. - světové prvenství 
 950 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 842 
 Gálfy - Horský život 
 800 
 Jak se staví ledovec 
 779 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1121 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 926 
 Lezci z Manína 
 953 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 839 
 Operace Nos 
 949 
 Plamen nikdy nezhasne 
 841 
 Pohlednice z konce světa 
 1073 
 Pomíjivost ledu 
 814 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 845 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 859 
 Rhapsodia Corcontica 
 844 
 Sama 
 1002 
 Šampioni zlatého údolí 
 929 
 S lyžemi v oblacích 
 1085 
 Tenaya Traverse Challange 
 924 
 Tenkrát na východě 
 1081 
 Velká alpská silnice - 73 
 872 
 Za oponou velehor 
 1064 
 Zápasník Dee Dee 
 922 
 Životní výprava 
 952 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.