LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Solidní vrstva mechu pohnojená dávkou strachu ve výlezu na vrchol udrží všechno.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
51.Bardas 10004
52.Hebelka 9976
53.Čáň 9954
Bouldry:
51.Chochola 8853
52.Fišer 8850
53.Klapal 8809
Hory:
5.Skopec 6511
6.Bloudek 6420
7.Švihálek 6192

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5820 lezců
1187114 cest
Nové přelezy:
Schambala Xb
Akumulátor XIb
Orangotang 7c
Warbeast 8c
Boom Boom 7c+
Finanziere 7b+
Chilli 9
Stay As Yo 8c
Droga 7b
Tobogán 7C

Stěny
HK Ostaš - Police Nad Metují
Sportovní Cetrum Palmovka - Praha 8
Bouldering za oponou - Měnín

Prodejny
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3
HORALSPORT - KLADNO
2D chyty - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mezinárodní festival alpinismu Praha

Neděle plná velkých českých jmen

Radek Jaroš pokračuje za svým snem v podobě Koruny světa. Jeho výpravy už zdaleka nejsou jen o výstupech na nejvyšší vrchol daného kontinentu, ale zároveň o cestování i dalších sportovních výzvách.

V přednášce na festivalu v Národním domě na Smíchově o výstupu na Aconcaguu, nejvyšší horu Jižní Ameriky, představil i mimořádně zajímavý Velikonoční ostrov, který v rámci expedice navštívil. Radek jednoduše dělá, co ho baví a baví tím i své fanoušky, včetně zaplněného velkého sálu.



Český král Himálaje předal žezlo ledové královně – Lucce Hrozové. I když lezení mixů a ledů je stále její hlavní doménou, ve své přednášce plné skvělých fotografií, představila i parádní výkony na skále, včetně dechberoucího přelezu jedné z nejvýše položených cest v Alpách Digital crack 8a/+, do kterého investovala hodně energie i tkáně na svých prstech.







Před pokračováním přehlídky toho nejlepšího z českého horolezectví přišly na řadu dvě zahraniční přednášky. Dawa Steven Sherpa diváky seznámil s novinkami v nepálském Himálaji chystanými na rok 2020 včetně mnoha ekologicky zaměřených expedic, které si kladou za cíl snést z několika osmitisícovek tuny odpadu.




Do světa ryzího alpinismu v podobě extrémních prvovýstupů nechala diváky nahlédnout dvojice partnerů (dnes už ne jen na laně) – Ines Papert z Německa a Luka Lindič ze Slovinska. Své umění představili zejména na prezentaci skvělého prvovýstupu v jihovýchodní stěně Kyzyl Asker (5842 m). The sound of Silence (M8 W15, 1100 m) východní stěnou Mount Fay. V emotivní přednášce vzpomněli na tragicky zesnulého Marca-André Leclerca, který se o cestu pokusil jako první. Ines, Luka a jejich spolulezkyně Brette Harrington ji přelezli právě na počest svého dobrého kamaráda.




Po vyhlášení Horolezce roku, který již po desáté v řadě opanoval Adam Ondra, mohl zůstat na pódiu třetí v pořadí – Zdeněk Hák. Háček má ke všemu hodně osobitý přístup, včetně přednášek, v nichž s vtipem a nadhledem líčí světové prvovýstupy tak trochu, jako by to byla procházka po krkonošských hřebenech. Stejně tomu bylo i v případě jeho vzpomínky na prvovýstup, který uskutečnil letos v květnu s Márou Holečkem na sedmitisícový Chamlang.







Honza Trávníček se zamiloval do Miri a spolu potom oba do Nepálu, kde začali trávit hodně času. Kromě treků to Trávu stále táhne i na vrcholy vysokých hor. V přednášce mimo jiné vtipně přiblížil letošní expedici na Ama Dablam, jejíž součástí byl i vášnivý fotograf Petr Jan Juračka. Diváci si tak užili parádní fotografie a jedinečné videa z dronu.




Marek Holeček nikdy netrpí nedostatkem humoru, nadhledu i filosofického hloubání, proto také vždy strhne zcela zaplněný sál. Jeho občas vskutku mimozemská přednáška „UFO Maara life“ patřila jako vždy k ozdobám festivalu.



Jako nejlepší přednášku závěrečného dne festivalu zvolili diváci vystoupení Zdeňka Háka, který si vedle trofeje za třetí místo v soutěži Horolezec roku 2019 odnesl i Cenu Johanna Stüdla.


text: Daniel Polman / lidé&HORY

foto: Jakub Müller / Milisphoto.eu

Dan Polman   [úpravy] 06:59 25.11.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Schlaraffenland
Thor´s Hammer, 10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187728)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Jeu De Moules 6A Fontainebleau
Les Diables 6a+ Vercors
I Dissidenti 6b+ Ceredo
Moshpit SD 6C Popova Skála
Etsi Gia Arhi 5c Droushia/Ineia
Nově komentované:
Chilli 9 Roviště
Chilli 9 Roviště
Vrtinel Rož 6c Črni Kal
Jeef 7b Bavella
Charlie Brown - Grill. Var. 7 Pian Della Paia

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Zoufalství progresivistů | Re: come on baby... |

 Kde to vře:
MČR v boulderingu (4)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva | La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 | Prodám goretexovou bundu Revolution Race | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1480 
 50 dní v divočině 
 1017 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1302 
 Andrea 
 1058 
 Ashima 
 871 
 Barkley Marathon 
 889 
 B.I.G. - světové prvenství 
 938 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 829 
 Gálfy - Horský život 
 786 
 Jak se staví ledovec 
 770 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1102 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 913 
 Lezci z Manína 
 934 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 828 
 Operace Nos 
 936 
 Plamen nikdy nezhasne 
 828 
 Pohlednice z konce světa 
 1059 
 Pomíjivost ledu 
 801 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 837 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 840 
 Rhapsodia Corcontica 
 829 
 Sama 
 988 
 Šampioni zlatého údolí 
 919 
 S lyžemi v oblacích 
 1068 
 Tenaya Traverse Challange 
 904 
 Tenkrát na východě 
 1073 
 Velká alpská silnice - 73 
 863 
 Za oponou velehor 
 1048 
 Zápasník Dee Dee 
 902 
 Životní výprava 
 933 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.