Významným tématem je i rozhovor s doyenem československého horolezectví Janem Červinkou. Na 104 stranách najdete mnoho dalího zajímavého ze světa alpinismu, horolezectví a volnočasových aktivit.
TÉMA ČÍSLA: Čeka koča a česko-slovinská vzájemnost, období do roku 1933
1. díl rozsáhlého materiálu přináí v úvodních kapitolách nejprve informace o vzniku turistiky a organizovaného alpinismu v Evropě. Asi 20 let po vzniku prvních sekcí rakouského, později německého a rakouského Alpenvereinu, byl v Praze v červnu roku 1897 zaloen Český odbor Slovinského planinského drustva. Tento rok je povaován za začátek české vysokohorské turistiky a horolezectví. Činnost Českého odboru byla v období před 1. světovou válkou směřována do Jiních Alp alpských oblastí v dnením Slovinsku. Úvodní díl historie alpinismu u nás přibliuje činnost Českého odboru, informace o klubovém časopisu Alpský věstník i o stavbě chaty Čeka koča. Poprvé jsou po téměř sto letech připomenuty informace o chatě Koritnika koča, kterou postavil česko-slovinský akademický klub se sídlem v Praze. estnáctistránkový materiál obsahuje i informace o ukončení činnosti České odboru SPD i o jeho významu pro vznik českého a československého alpinismu.
OSOBNOST ČÍSLA: Jan Červinka
Jedna z největích osobností československého horolezectví, Jan Červinka, oslavil letos úasných 90 let. Toto významné jubileum přibliuje čtenářům časopisu i vem horalům a horolezcům rozsáhlé povídání, jeho autor je Ale Suk, osobní přítel Honzy Červinky. Bohatá sportovní činnost doyena naeho horolezectví, který byl účastníkem prvních dvanácti československých expedic do nejvyích hor světa, je doloena mnoha fotografiemi z jeho archivu. Velice zajímavé jsou i odpovědi jubilanta na otázky spojené s historií prvních československých horolezeckých expedic.
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ALPINISMU PRAHA 2020 ZRUEN
Od roku 2004 přináí kadoročně číslo 5 lidé&HORY informace o MFA PRAHA, dříve Smíchovský festival alpinismu. Přestoe účast na letoním festivalu v Praze potvrdilo několik osobností světového horolezectví a legend alpinismu, jsme nuceni festival zruit. V tomto chaotickém období není ani moné přesunutí této tradiční a zavedené akce na jiný termín nebo její jakoukoliv náhradu. Věříme, e festival bude moné uskutečnit v řádném termínu v listopadu 2021. Více na stránkách 14 a 15 lidé&HORY č.5 a na
www.festivalalpinismu.cz.
DÁLE V ČÍSLE 5/2020:
ANKETA: s Adamem Ondrou, Annou Hanu Kuchařovou, Radkem Jaroem a Lucií Hrozovou
ROZHOVOR: Tashi Tenzing, vnuk legendárního Tenzinga Norgaye na MFA PRAHA 2019
FERÁTY: Sentiero dei Fiori Květinová stezka na hranici Trentina a Lombardie
TREKING: Mentok Kangri a jezero Tso Mori v indickém Ladakhu
LEZENÍ: Vysoké Tarty, Strelecká vea, IV. st. UIAA
TIPY NA TÚRY:Solná komora a západní část Totes Gebirge
HORY A DĚTI: Liezener Hütte 4,5 hodiny z Prahy
ČTYŘTISÍCOVKY: Hřeben Rochefort a Grand Jorasses
TEST: bunda Sir Joseph Lotus
SOUTĚE: čtenářská tajenka, Poznej horu / skálu (na základě malby)
ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA ALPINISMU:
Nejaktuálnějí zpravodajství ze světa alpinismu najdete na webu
www.lideahory.cz a
www.alpenverein.cz.
PŘEDPLATNÉ: www.predplatne.lideahory.cz
Příjemnou četbu a klid v íleném období přeje
Ladislav Jirásko
