Plán vylézt si tuhle cestu uzrál u loni v létě, kdy jsem sestupoval z vrcholu Eigeru Z stěnou s Láďou Nejedlým.
Bivakovali jsme na sestupu u Magic Mushroom a říkal jsem si, e Eiger u jedině v lezečkách a ne ádnou klasickou nekonečně dlouhou cestou v mačkách a s mizerným jitěním. Kubu Cicvárka jsem přemluvil u letos v červnu, ale buď nebylo počasí nebo do toho něco vlezlo. Na minulý víkend byla předpověď sluná, take v pátek, ne na Levej nebo na Pravej, ale na Eiger. Vyráíme v pátek odpoledne po práci a okolo půlnoci za hrozný bouřky parkujeme s Multivanem pod Gridenwaldem u řeky. Mám sebou i oblíbený poltářek se nekem od syna, tak noc byla jako doma v posteli. Ráno modro podle předpovědi, tak pobalit před nádraím, zaplatit u parkovacího automatu rozumný poplatek 4 CHF za den parkování, potom lístek na vlak do stanice Eigergletscher za 58 CHF.
V poledne vystupujeme z vlaku, ádný spěch, po včerejím deti je stěna stejně mokrá a nahoře nasněilo. V sobotu potřebujeme dojít jen na SZ hranu a tam si postavit stan u pilíře. Od nádraí to je tak asi 2 hodiny po SZ hraně do cca 1/3 výky stěny na vyhlídnuté místo pod převisem. Stavíme stan dáváme kadý pivko a těíme se na neděli do stěny. Odpoledne se zatahuje a trochu mrholilo, v neděli vstáváme a okolo 7, abychom měli na lezení teplo. Ráno zase modro, tak to snad vyjde. Slaňujeme 3 délky ze SZ hrany do severní stěny, potom je traverz asi 2 délky doleva po polici pod pilíř k nástupu. Začínám já asi v 9hod, protoe to mám vypočítaný, aby na Kubu vylo nahoře první 7b+. Je přeci jen o 10 let mladí a taky mu to leze výrazně líp. Lezeme na střídačku s přáním to nezkazit a dát to ve OS. Lezení je pěkný, trochu jako v Ratikonu. Jitění nýty ve vzdálenosti cca 6-8 m. První dvě lehčí délky jsou v kolmé skále, a pak u je celý pilíř lehce převislý. Nejhezčí dýlka za 7a+ se střechovitým převisem s madly vyla na mě a je to parádní lezení. Kdy dolézám asi ve 2 odpoledne předposlední těkou dýlku za 7a+ na tand a furt to máme OS, říkám si, e u to bude dobrý, tu poslední u Kuba nezkazí. Na tandu je ale jasný, e tak jednoduchý to nebude. Skála je tu úplně mokrá a z převisu nám kape na hlavu. Kuba se snaí osuit chyty trikem při lezení, ale pak smekne a je po OS. Nakonec to asi na třetí pokus přelejzá a za hodinku jsme na vrcholu pilíře. Dáme sváču, kocháme se pohledem na zaledněné vrcholy Mnicha a Jungfrau a potom sestupujeme k naemu stanu. Sedí tam dva chlapíci a pijou pivo. Jeden, který vypadá jak Dean Potter se ptá co jsme lezli a po naí odpovědi nám hned jedno nabízí. Posedíme a zjiujeme, e to je opravdu Dean a tu nai cestu u asi týden nacvičuje na solo přelez. A ten druhej chlapík s dlouhejma vlasama je Beat Kammerlander. Musíme balit stan a běíme dolů stihnout poslední vlak v 18.17. To se povedlo a supr víkend je u konce. Do práce hned na pondělí se jetě nechce, tak jetě dva dny popolejzáme jen tak na pohodu pár 7a 7b nad Interlakenem na skalkách v oblasti Lehn s výhledem na severní stěnu Eigeru.
Foto:
Ná stan na SZ hraně, čekání na počasí
foto by Š Richard Műller
První dýlka na pilíři, nahoře je vidět jak to jde do převisu a taky mokré fleky v horní části cesty
foto by Š Richard Műller
Kuba na tandu
foto by Š Richard Műller
Kuba ve stěně
foto by Š Richard Műller
Odlez od tandu, ve dvou se nic moc lepího ve stěně nafotit nedá
foto by Š Richard Műller
Na vrcholu pilíře
foto by Š Richard Műller
Na vrcholu pilíře
foto by Š Richard Műller
Lokalizace cesty
foto by Š Richard Műller
Deep Blue Sea
Klasifikace: 9- Typ cesty: horská Sektor: Eiger - Severní Stěna Oblast: Bernské Alpy Poloha: Alpy Obtíe: vytrvalost Sklon: kolmá Délka: 320 m Jitění: nýty, vlastní Autor: B.Rathmayer, R.Ruhstaller, 2001-2 Popis:
Sportovní horská cesta, nastupuje zhruba v 1/3 výky severní stěny v pravé části, vede výrazným lehce převislým pilířem a dolezá na SZ hraně. Poznámka: Pevná skála, v cestě jsou osazeny nýty je vak třeba nutné lízt jistě 7a - 7b+, vzdálenosti jsou delí ne na skalkách (cca 6-8m)
to popisujete "jakobynic"...jakobyste jeli na ten levej či pravej :-) přitom to musel bejt nářez...asi je za tim ta nirvana či stav blaenosti, ktery z clanku vyzaruje....to dobré
Dojistit se to občas dá mikrofriendy vel. 0,25-0,5 hlavně do dírek, ale v celý cestě jsme mimo nýtů dali tak 3. Hlavně z důvodu rychlosti lezení jsme se hejblátkama moc nezabývali.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.