LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nelez do cesty na kterou nemáš!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
37.Reich 10254
38.Hyžný 10235
39.Čech 10222
Bouldry:
37. 9206
38.Jeliga 9203
39.Zímová 9200
Hory:
10.Nešťák 5095
11.Hlahulek 4639
12.Šuraba 4132

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5820 lezců
1187483 cest
Nové přelezy:
Super Vixe 8b
Da Zanca A 7c
Red Honey 7b+
Chronologi 7b+
Red Honey 7b+
Lovec Perá 7C+
Lovec Perá 7C
Cyborg 7c+
Sofia 9+
Manson 8A

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Úspěšná expedice - Noshaq 2009

Gurg Ali, Afiat Khan a Malang, base camp, Noshaq (říjen 2008) Dobrá zpráva přiletěla z Afghánistánu. 26.7.2009 dosáhli vrcholu Noshaq (7492 m.n.m.) dva afgánští horolezci Malang (35) a Amruddin (25) a vrátili ze bezpečně zpět.

Hora Noshaq (Nošak) vyrostla v pohoří Hindúkuš na hranicích Afghánistánu a Pákistánu v provincii Badakhshan. Tvoří nejvyšší afghánský vrchol. Poprvé byla slezena v roce 1960 japonskou expedicí (vrcholu dosáhly Toshiaki Sakaik a Goro Iwatsuboa). Následně zde operovali Rakušané (1963 - Gerald Gruber, Rudolf Pischinger), ale nejzajímavější byl rok 1973, kdy se polské expedici (Tadeusz Piotrowski, Andrzej Zawada) podařil první zimní výstup, který byl také prvním výstupem nad 7000 m.n.m..

Noshaq (7 492 m.n.m.), Afghanistan

Noshaq (7 492 m.n.m.), jižní stěna, Afghánistán

foto by Oxus Expedition 2003 – François Carrel


Čtyři afghánští horolezci (jejich profily) nabírali zkušenosti v Alpách (Itálie, Francie) a v polovině července vyrazili pod svou vysněnou horu. Jejich výkon dává tušit, že lezení v této zemi, zmítané 36 let téměř nepřetržitou řadou válek a lokálních bojů, je na vzestupu. Držíme palce.

Amruddin, Afiat Khanis, Malang, Gurg Ali

Afghanští horolezci - Amruddin, Afiat Khanis, Malang, Gurg Ali


Webová stránka expedice: Noshaq.com.


Lezec.cz   [úpravy] 18:00 03.08.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 afganistán18:39:09 03.08.2009
Nezbývá než gratulovat a jim i nám popřát, aby už ta nekonečná válka skončila. Alespoň by všichni mohli dělat co je třeba a snad občas i to co je dělat baví. Jinak kopce tam mají pěkné.
motákodpovědět 
 Re: afganistán21:47:10 03.08.2009
bacha na vystup, mozna nastrazili pumy na standech
sniperodpovědět 

 Gratulace07:37:22 04.08.2009
Kluci si asi naši gratulaci nepřečtou, ale jinak souhlasím s Motákem. Předpokládám, že je to první Afgháský výstup a ať nezůstane jen u této akce. Byla by šance na novou éru v krásné zemi. Byla by škoda, kdyby se za 50 let vzpomínalo na jediný počin Afghánské expedice. Hore zdar!
Marcel Šodpovědět 
 Re: Gratulace08:36:30 04.08.2009
Husťáci. Myslím, že si mohou pár let užít za svýmy humnuy to, co zažívali alpští domorodci-průkopníci před sto lety - lezení s velkým objevitelským nádechem, lezení, kde neznámo, poznávání neznáma a s tím související dobrodružství hraje větší roli než sportovní výkon. Vše dost možná ve srovnatelných podmínkách a se stejným zázemím a vše u nich za domem. Tak ať jim přeje Alláh.
Jirkaodpovědět 
  Re: Gratulace09:14:13 04.08.2009
no?žádná sranda, kopec jak cip...
xixaoodpovědět 

 Foto dne:
Schlaraffenland
One Piece, 11-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187768)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Složená Matice 6C Přeckov
Levá Pravá Cukr Káva 6C Přeckov
Mantl 6B+ Přeckov
L'ora 7b Nago
Cyclops 6a+ Valle Aquila
Nově komentované:
The Last World 8- Geyikbayiri
Ve Stínu Gilotiny 10- Hlubočepské Plotny
Ve Stínu Gilotiny 10- Hlubočepské Plotny
Ve Stínu Gilotiny 10- Hlubočepské Plotny
Jaxe Menuju? 8+ Hlubočepské Plotny

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Messner o Messnerovi | Messner o Messnerovi | Re: Inu | Re: Komunita horolezců výstup neuznává | Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací |

 Kde to vře:
MČR v boulderingu (6)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (2)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (1)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X | Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva | La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1485 
 50 dní v divočině 
 1025 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1311 
 Andrea 
 1072 
 Ashima 
 880 
 Barkley Marathon 
 896 
 B.I.G. - světové prvenství 
 948 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 838 
 Gálfy - Horský život 
 794 
 Jak se staví ledovec 
 775 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1115 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 921 
 Lezci z Manína 
 944 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 835 
 Operace Nos 
 945 
 Plamen nikdy nezhasne 
 836 
 Pohlednice z konce světa 
 1065 
 Pomíjivost ledu 
 811 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 841 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 852 
 Rhapsodia Corcontica 
 838 
 Sama 
 994 
 Šampioni zlatého údolí 
 926 
 S lyžemi v oblacích 
 1079 
 Tenaya Traverse Challange 
 915 
 Tenkrát na východě 
 1080 
 Velká alpská silnice - 73 
 871 
 Za oponou velehor 
 1058 
 Zápasník Dee Dee 
 915 
 Životní výprava 
 946 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.