LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Místní klasifikace: mluví; nemluví; nemluv na mě!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
37.Reich 10254
38.Hyžný 10235
39.Čech 10222
Bouldry:
37. 9206
38.Jeliga 9203
39.Zímová 9200
Hory:
16. 3908
17.Sukačová 3810
18.Najman 3723

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5820 lezců
1187238 cest
Nové přelezy:
Brothers - 7b
Bar Mario 7b
Fuga Di Sa 7b
Bhudda’s E 7b+
Vocheso 7b
Schambala Xb
Akumulátor XIb
Orangotang 7c
Warbeast 8c
Boom Boom 7c+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Touhy a úděl, první ženy na osmitisícovkách

Dina Štěrbová

smallDina Štěrbová, která patří mezi naše přední horolezkyně, dokončila po 14 letech sbírání informací svou další knihu, tentokrát o ženských výstupech na osmitisícovky.

Kniha plná faktů, obrazových příloh i pocitů jistě potěší milovníky české a světové himalájské hisotrie i náročného čtenáře, její křest proběhně na Fesťáku. Více doplním až jí dočtu (začetl jsem se , ale občas si některé termíny musím vypisovat - klobouk dolů před tolika informacemi, které jsou zároveň spojené živou a citlivou nití).


obálka knihy

Touhy a úděl


- první ženy na osmitisícovkách

Autor: Dina Štěrbová
Rok: 2014, 1. vydání
Formát: 24x17 cm, vázaná, 352 stran, celobarevná, čeština
Nakladatelství: Dina a Otakar Štěrbovi
ISBN: 978-80-904963-1-6
Doporučená cena: 450,- Kč
K dostání: bude na příklad na Lezci, nebo běžně v knihkupectvích


Anotace:


Na planetě Zemi máme 14 horských masivů převyšujících magickou hranici 8 000 m n.m. I když k jejich vrcholům dlouho vzhlíželi převážně jen příslušníci silného pohlaví, objevila se již po druhé světové válce jedna velká výjimka. Byla jí Claude Koganová, která se pokusila o vylezení Čho-Oju, šesté nejvyšší hory světa již v pionýrských letech 1954 a 1959. Bohužel na srázech své vysněné hory tragicky zahynula v lavině, což další snahy žen o podobné výkony na léta zastavilo. Zatímco mužské prvovýstupy na vrcholech Koruny Himálaje byly dovršeny v 60. letech 20. století, prvními ženami na osmitisícovém vrcholu Manáslu se staly s velkým časovým odstupem až Japonky v roce 1974. Tato kniha popisuje jednotlivé osmitisícovky a to nejen z hlediska prostupnosti a výstupů ženských expedic, ale i z hlediska geografického, historického a geopolitického. Velmi čtivou a přesnou faktografickou metodou jsou v ní popsány jak neuvěřitelné příběhy jednotlivých aktérek (ať už úspěšných či neúspěšných), tak i příroda a okolí jednotlivých vrcholů včetně geneze prvních dobyvatelů. Autorka knihy, naše významná horolezkyně Dina Štěrbová, shromažďovala neúnavně a až s mravenčí pílí celých 15 let informace o prvních ženách na těchto horských velikánech. Mnohé z aktérek osobně navštívila, aby získala pro knihu potřebné informace a fotografie, některé údaje jí poskytly kamarádky nebo pozůstalí, jiné objevila v archivech horolezeckých svazů. Mimořádně velký důraz je kladen na autenticitu jednotlivých faktů. Kromě obrovského množství mimořádných fotografií obsahuje kniha i přesné tabulky zdolání vždy prvních deseti žen na každé osmitisícovce Kdo by se ale domníval, že tato historie byla jednoduchá a přímočará, mýlil by se. Osudy prvních žen na nejvyšších vrcholech byly často velmi složité, ba až kruté a splnění jejich osmitisícových snů vyžadovalo nejen jejich obrovskou energii, horolezecké mistrovství, cílevědomost, odvahu a dřinu, ale často i vzdorování neuvěřitelným psychickým frustracím. Bohužel platí, že „osmitisícové“ touhy a sny žen byly zhusta vykoupeny nejen slzami a krví, ale opakovaně i cenou nejvyšší. Tato kniha si klade za cíl autentické a dokumentární vcítění se do tužeb a osudů všech aktérek této 26 let trvající ženské odysey.

Marťan   [úpravy] 10:40 27.08.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Foto dne:
Schlaraffenland
Thor´s Hammer, 10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187747)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Schana Wana 6c Valpolicella
La Via Di Casa 6a+ Valpolicella
I Colori Di Dora 6a Valpolicella
Luna Bing 6a+ Monte Baldo
Capel Del Prete 6b+ Monte Baldo
Nově komentované:
Peňasol 7 Kácov
Corda Senz'Anima 6b+ Bastionata Di Boragni
Bombolo 6b Parete Dimenticata
Chilli 9 Roviště
Chilli 9 Roviště

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Zoufalství progresivistů | Re: come on baby... |

 Kde to vře:
MČR v boulderingu (4)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva | La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 | Prodám goretexovou bundu Revolution Race | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1483 
 50 dní v divočině 
 1019 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1306 
 Andrea 
 1059 
 Ashima 
 872 
 Barkley Marathon 
 890 
 B.I.G. - světové prvenství 
 939 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 831 
 Gálfy - Horský život 
 789 
 Jak se staví ledovec 
 772 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1106 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 916 
 Lezci z Manína 
 936 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 830 
 Operace Nos 
 938 
 Plamen nikdy nezhasne 
 830 
 Pohlednice z konce světa 
 1060 
 Pomíjivost ledu 
 802 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 838 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 843 
 Rhapsodia Corcontica 
 833 
 Sama 
 991 
 Šampioni zlatého údolí 
 921 
 S lyžemi v oblacích 
 1069 
 Tenaya Traverse Challange 
 906 
 Tenkrát na východě 
 1075 
 Velká alpská silnice - 73 
 864 
 Za oponou velehor 
 1050 
 Zápasník Dee Dee 
 905 
 Životní výprava 
 936 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.