LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tři pevné body prvolezce: Naděje, že nahoře půjde založit, Láska i ktomu nejtitěrnějšímu chytečku a Víra ve svého výborného jističe.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
37.Reich 10254
38.Hyžný 10235
39.Čech 10222
Bouldry:
37. 9206
38.Jeliga 9203
39.Zímová 9200
Hory:
10.Nešťák 5095
11.Hlahulek 4639
12.Šuraba 4132

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5820 lezců
1187483 cest
Nové přelezy:
Super Vixe 8b
Da Zanca A 7c
Red Honey 7b+
Chronologi 7b+
Red Honey 7b+
Lovec Perá 7C+
Lovec Perá 7C
Cyborg 7c+
Sofia 9+
Manson 8A

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

I. díl

V letošním roce jsem několikrát navštívil písky v Sasku. Tady od nás je to jen kousek přes kopečky. I přes krátkou vzdálenost jde o zcela výjimečný svět se svojí atmosférou, lidmi i pravidly, který pro nás z Čech už dávno ztratil přitažlivost, zvláště sportovní, kterou měl v dobách před listopadem.


Jarda na fotce z archivu Jirky Siky

Pokaždé, když lezu po tamnějších věžích, honí se mi hlavou tisíce myšlenek vyvolaných spektakulárností tohoto koutu světa. A protože ti, kdo zde lezli kdysi, už poněkud zestárli anebo už nelezou tak jako dříve, alespoň ne tady, bylo by možná dobře trochu oprášit saské půvaby.

S generálním ředitelem stránek www.lezec.cz panem Hopem jsme proto uzavřeli lukrativní smlouvu (to by mě zajímalo co si asi Jarda myslí, že dostane - pozn. redakce) na výrobu dokumentárního seriálu o Saském Švýcarsku.

Jednotlivé díly by se na stránkách měly objevovat každý týden. Vaše reakce, náměty a otázky rádi privítáme v komentářích nebo v diskusi.

Pokusím se pro Vás připravit zajímavé informace a snad se mi podaří napojit se i na nějaké zdroje nejčerstvějčích zpráv.

Pro začátek: nekteří sasíci si ke svým prvovýstupům, samozřejmě dělaným zespodu, bez maglajzu, háčku a bórku, připisují klasifikaci XIIa ... .

      Tschüs Jarda Maršík

Jarda Maršík   [úpravy] 00:00 05.11.2000Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Fajn
Moc se mi to libi, nemohlo by to vypraveni bejt delsi?
Zapsal: Standa, 09:58:01 08.11.2000
 borci
Tak ty famy o zakazu borcu (borku) v Sasku nejsou famy? A v cem teda ti borci (borci) pri osazovani kruhu sedi? V tureckem sedu? Prosim vsechny zasvecene o zasveceni.
Magnusek
Zapsal: Tomas Neverici, 17:04:57 21.10.2002
 Hoši jako květ
To je fakt, skyhooci tam taky nesmí sedět ve smyčce. Takže lezou jedenáctky s rourákem na helmě, s palicí a kruhem na sedáku. To zní celkem věrohodně. A ti nejhustější takhle rovnou udělají první RP.
Zapsal: Magnusek, 17:35:39 21.10.2002
 1. OS
Nene, 1. OS. Bacha, tady jsou na styly háklivý!
Zapsal: W. Nowotny, 17:38:18 21.10.2002
 kruhy
Pokud jsem si četl pravidla v saském průvodci, smí se sedět ve smyčce, borek rozhodně není povolen. Také smí prvovýstupce sedět ve smyčce při promýšlení dalšího postupu. Čili vlastně smí sedět kdekoliv, kam se mu podaří dát smyčku.
Takhle to bylo za DDR. Jestli je nějaká změna dnas, nevím, ale při pohledu na některé cesty si to sezení ve smyčce moc nedovedu představit.
Zapsal: Petr Jandík, 19:05:54 21.10.2002
 cesty
joo Arnold, ten je nej.....
Zapsal: Miki, 20:33:31 22.10.2002
 PwuLOEBKumXCr
L5gzfd Major thanks for the blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.
Zapsal: Vfuhwslnk, 19:28:45 19.12.2013


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Schlaraffenland
One Piece, 11-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187768)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Složená Matice 6C Přeckov
Levá Pravá Cukr Káva 6C Přeckov
Mantl 6B+ Přeckov
L'ora 7b Nago
Cyclops 6a+ Valle Aquila
Nově komentované:
The Last World 8- Geyikbayiri
Ve Stínu Gilotiny 10- Hlubočepské Plotny
Ve Stínu Gilotiny 10- Hlubočepské Plotny
Ve Stínu Gilotiny 10- Hlubočepské Plotny
Jaxe Menuju? 8+ Hlubočepské Plotny

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Messner o Messnerovi | Messner o Messnerovi | Re: Inu | Re: Komunita horolezců výstup neuznává | Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací |

 Kde to vře:
MČR v boulderingu (6)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (2)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (1)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace | Práce | Garmin Fenix 7X | Lezení, stěna Ústí | Pohovky La Sportiva | La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1485 
 50 dní v divočině 
 1025 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1311 
 Andrea 
 1072 
 Ashima 
 880 
 Barkley Marathon 
 896 
 B.I.G. - světové prvenství 
 948 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 838 
 Gálfy - Horský život 
 796 
 Jak se staví ledovec 
 775 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1115 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 921 
 Lezci z Manína 
 944 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 835 
 Operace Nos 
 945 
 Plamen nikdy nezhasne 
 836 
 Pohlednice z konce světa 
 1065 
 Pomíjivost ledu 
 811 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 841 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 852 
 Rhapsodia Corcontica 
 838 
 Sama 
 994 
 Šampioni zlatého údolí 
 926 
 S lyžemi v oblacích 
 1079 
 Tenaya Traverse Challange 
 915 
 Tenkrát na východě 
 1080 
 Velká alpská silnice - 73 
 871 
 Za oponou velehor 
 1058 
 Zápasník Dee Dee 
 915 
 Životní výprava 
 946 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.