LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrá horolezkyně dosáhne vrcholu, už v základním táboře.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
20.Kalvas 10684
21.Svoboda 10674
22.Lukášek 10656
Bouldry:
20.Břicháček 10028
21.Šípek 10000
22.Košťál 9950
Hory:
12.Šuraba 4132
13.Abt 4062
14.Hess 4058

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5819 lezců
1186988 cest
Nové přelezy:
Tobogán 7C
Ostravský 7C
Bořek Stav 7C
Mandragora 8A
Winterpleš 7C+/8A
The Guaran 7C+
Všemocný 8A+
Per Voi Vo 7b+
Prigionier 7b+/7c
Bertoli 7b+

Stěny
V 16 - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skialp v okolí Grossglockneru

Zatímco v Čechách je skialpinismus stále mladým sportem, naši jižní sousedé si jeho prostřednictvím opravdu hojně užívají své horské bohatství.

Jedním z míst typicky skialpovým je i okolí Grossglockneru. Oblast nabízí nejen dva lezci velmi oblíbené vrcholky Grossglockner a  Grossvenediger, ale také nádhernou přírodu národního parku Hohen Tauren. Jeho rangeři chrání rostliny i živočichy zde žijící, avšak nijak neomezují pohyb skialpinistů a dalších turistů. To je velkou výhodou oproti českým horám, kde je opuštění vyznačené cesty v národním parku přísně zakázáno. Díky tomu se zde skialpům věnují mnohem více než u nás i ženy, pro které je vycházka na tuleních pásech velkým potěšením.
Ale ještě větší požitek musí zažít každý nadšený skialpinista, když se na túru může vydat se zkušeným horským vůdcem, který ho provede těmi nejlepšími cestami. Taková příležitost se naskytne například během skitour týdne, který se každoročně koná ve vesnici Kals am Grossglockner na konci března (19.3.– 27.3.). Téměř přesně před rokem jsem se této akce zúčastnil a mohu ji vřele doporučit. Na každého, kdo přijede, totiž čeká lákavý program. V nabídce je třeba skitoura a přednášky s Petrem Habelerem, který jako první společně s Reinholdem Messnerem zdolal Mount Everest bez kyslíku nebo podrobné cvičení lavinové záchrany.
Pokud ale nestihnete přímo týden skitour, můžete se vydat na některou z mnoha skialpových cest sami. K orientaci Vám postačí Alpenverein mapy č. 36 (Venedigergruppe) a č. 39 (Granatspitze). Jedna velmi pěkná skitoura vede na vrchol Schoppmanntörl (2611). Tento 4 hodinový skialpový výlet bych však doporučil pouze v zimě při dobrých sněhových podmínkách, protože mnoho míst je vystaveno slunci a větru a mohlo by se v jarním období stát, že nebude po čem posunovat lyže. Cesta začíná poblíž tunelu směrem na Mittersill nebo u osady Matreier Tauernhaus, kde se vydáte na severovýchod směr na Grünseehütte (2285). Při dobrém počasí lze již v tomto místě vidět vrchol Schoppmanntörl (2611). Dále skitoura pokračuje rovinatější cestou okolo dvou krásných jezer Grünsee a Schwarzsee a odtud zbývá už jen slabá hodinka cesty na vrchol Schoppmanntörl. Mně osobně výstup sem trval 4 hodiny. Dále se můžete rozhodnout buď pokračovat po hřebeni na Riegenturm (2742) nebo si užít pěkný sjezd. Vážně skvělá zkušenost byl i výlet v okolí Wunspitz (3219) směrem na Eichamscharte. Začátek skitoury najdete v údolí Virgental, kousek nad vesnicí Prägraten u křížku u cesty ve výšce 1400 m. Údolí je známe, protože zde začíná cesta na Grossvenediger, konkrétně ve vesnici Hinterbichl. Cesta vede po serpentinách k výše položeným chalupám směrem k vrcholu a bývá velmi často dobře prošláplá, protože je oblíbenou skitourou místních domorodců. Během cesty je třeba si dát pozor na lavinové pole, které se objeví po průchodu lesem po levé straně. Lze ho velmi snadno obejít pravou stranou svahu. Nám se bohužel nepodařilo dojít až na Eichamscharte z důvodů vysokého lavinového rizika v sedle mezi Wunspitz a Säulkopf. Ovšem sjezd čerstvým prašanem, v níže položených částech již vlhkým sněhem, byl opravdu skialpovou extází.
Pro kulturní skialpery nebo během špatného počasí doporučuji navštívit muzeum v Kals am Grossglockner. Přestože nejsem úplně muzejní typ, tato výstava mě velmi oslovila. Přes menší nedostatek a to stále se měnící otevírací dobu, stojí za to se sem podívat. Můžete zde vidět nejen expozice týkající se místní přírody (flora, horniny, fauna) a místních lidí, ale hlavně historii zdolávání Grossglockneru. Těžko uvěřit, že s vystavovaným vybavením někdo dokázal před 200 lety vylézt na nejvyšší horu Rakouska. Obdivuhodný výkon!
Grossglockner totiž opravdu není jen nejvyšší kopec, ale zároveň místo, kde lze zažít spoustu nejen skialpových zážitků.



Více info na www.tyrolsko.cz a www.osttirol.com 
( rezervace skitour týdne infobüro Kals : Tel. +43 50 212 540 , kals@osttirol.com )
















David Stella   [úpravy] 08:58 22.03.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 v čím žoldu?12:01:43 23.03.2010
Rád bych se zeptal, jak to ti Tyroláci mají s PR, zda na to má spolková země přímo nějaký odbor na ouřadě, neb na to najímá externí agenturu (otázka by asi šla položit i "pro koho autor článku pracuje?"). Nemyslím to nijak zle, jen pro zajímavost. No a taky zda není efektivnější lákat do Tyrolska spíš třeba na sjezdovky (bůhví, zda i lezce nakonec nečte víc sjezdařů než chodičů na tůry?)
honzaodpovědět 

 Foto dne:
Schlaraffenland
Thor´s Hammer, 10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187720)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tobogán 7C Rusava
Canal Inattendu 7a+ Bavella
Raptus 6b+ Taormina
Bella Pasca 6a+ Modica
50 Sfumature Di Roccia 7c+ Modica
Nově komentované:
Vrtinel Rož 6c Črni Kal
Jeef 7b Bavella
Charlie Brown - Grill. Var. 7 Pian Della Paia
Duchessa 5c+ Parete Dimenticata
Duchessa 5c+ Parete Dimenticata

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Inu | Re: Inu | Re: Inu | Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Zoufalství progresivistů | Re: come on baby... |

 Kde to vře:
MČR v boulderingu (4)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 | Prodám goretexovou bundu Revolution Race | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 | Dvě bouldermatky zdarma | Dětské lezečky Simond |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1476 
 50 dní v divočině 
 1015 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1299 
 Andrea 
 1058 
 Ashima 
 868 
 Barkley Marathon 
 888 
 B.I.G. - světové prvenství 
 935 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 827 
 Gálfy - Horský život 
 786 
 Jak se staví ledovec 
 768 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1101 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 911 
 Lezci z Manína 
 931 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 827 
 Operace Nos 
 932 
 Plamen nikdy nezhasne 
 826 
 Pohlednice z konce světa 
 1057 
 Pomíjivost ledu 
 800 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 836 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 839 
 Rhapsodia Corcontica 
 827 
 Sama 
 988 
 Šampioni zlatého údolí 
 919 
 S lyžemi v oblacích 
 1067 
 Tenaya Traverse Challange 
 903 
 Tenkrát na východě 
 1068 
 Velká alpská silnice - 73 
 863 
 Za oponou velehor 
 1048 
 Zápasník Dee Dee 
 898 
 Životní výprava 
 933 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.