LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrej horolezec udělá s kruhem 4 metry. Skočí, přitáhne, sedne, stoupne a odrazí se.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
4.Trojan 11956
5.Štípek 11769
6.Širůčková 11728
Bouldry:
4.Novák 10900
5.Stráník 10800
6.Pochman 10675
Hory:
29.Kulajta 2304
30.Nehasil 2188
31.Dörfl 2142

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5819 lezců
1186931 cest
Nové přelezy:
Bertoli 7b+
Jeron 7b
Celerino A 7b
Orangotang 7c
Orangotang 7c
Huriccane 7c
L´Eterno P 7b
Jeron 7b
Entwash 8A
Wie Im Url 7C+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pálava

smallAhoj Všem, řekl jsem si, že trochu zainformuju. Tak. Co existuje nedlouho průvodce Moravské skály, přibyl na Pálavě nějaký ten borhák. V něčem lehkém i těžkém. Jak to tedy vlastně je a jak to tenkrát bylo?

Na Martince uprostřed plotny mezi cestami Hrana plotny 6 a Narovnaný střed 4 udělal Tomáš Pilka spolu s břeclavskými lezci před asi dvěma lety cestu, jejíž název se mi nepodařilo zjistit  Snad se břeclaváci domluví a název vymyslí. Cesta je odjištěna borháky a má nový slaňák na vršku plotny (obtížnost kolem 5 záleží, jak se leze vršek pod slaňákem, leze-li se poctivě přímo je to kolem 6). Díky novému slaňáku není potřeba dolízat až do stanoviště „I“ (viz průvodce) pokud nechcete pokračovat až na vrchol Martinky. Cesta Hrana plotny - pokud se do cesty nastupuje víceméně přímo-mírně zprava, je tento nástup obtížnější a jsme někde kolem 6+ možná 7-.  Určitě potvrdí šestkaři, kteří se o tuto cestu pokoušeli. Lehčí je nástup ještě více zprava a traverz doleva k 1. skobě.
Nějakou dobu je od stanoviště „N“ přejištěná cesta Mauglího lávka, 7-

Cesta Křížová (Plškův rožek), 6 má nové borháky a slaňák.

Na Obřím kameni je přejištěná cesta Zmrazení, 9- čímž po Žárlivé, 8+ přibyla další možnost pěkného, dlouhého a obtížnějšího vytrvalostního lezení. Výraz „pěkného lezení“ je potřeba brát s ohledem na pálavské lezení, tedy občas vám něco zůstane v ruce, občas je to zavlhlé a občas vám nic nezůstane pod nohou. Borháky jsou po 3-4m takže morál taky vezme za své.

Západ slunce

Západ slunce

photo by © Honza


V listopadu 2010 přelezl Tomáš Pilka starý projekt na Obřím kameni vedle cesty Střídavě oblačno. Jak autor uvádí, jedná se o starý projekt z mládí, o kterém si myslel jako třináctiletý, že to bude aspoň 5.13. Tehdy prý byla nejtěžší cesta v Americe 5.12d, z čehož nakonec vznikl název, neb od těch dob si autor cestu uchoval v hlavě pod touto myšlenkovou asociací. Časem se projekt z důvodu rozbité skály a časté vlhkosti nezdál vhodný pro lezení a pustil jej z hlavy. Později cestu rozdělali Nešpor se Strakou, ale projekt zůstal nepřelezen. Po cca 15 letech (v r. 2010) se do přejišťování Pálavy pustili Břeclavští horolezci z oddílu Pálavský věšák a vedle starého jištění přidaly borháky, aby se cesta dala zkoušet. Projekt nakonec přelezl Tomáš Pilka a pojmenoval jej 5.13c, 10-.
Směs starého jištění a nových borháků je výsledkem pokusů o zdolání projektu. (ještě je nutné v tom udělat pořádek, do té doby má případný lezec možnost volby jištění :)
Video z přelezu od Kuby Nováka zde:





Mezi cestami Žárlivá a Zmrazení je nová 30 metrová cesta z října 2011 od Tomáše Pilky „ Umění války“ 10-

Autor k cestě uvádí: „Cesta je pojmenovaná po 2500 let staré knize od SUN-Ć. Tato cesta je dělaná v ,,anglickém" stylu ,ne příliš u nás oblíbeném. Spočívá to v osazení jištění shora, avšak proti předpokladům které známe z Francie, nejsou jištění po 1,5-3 metrech, ale po 3 metrech a více. Podle toho co dovolí terén a zdravý rozum.“

Cesta Drobek, 7- vpravo na obřím kameni má také několik nových borháků a letos snad přibude nový slaňák, který je potřeba. Zatím je nahoře pouze starší nýt.

Tak. Suma sumárum, něco na Pálavě přibylo a tím je tam lezení zas o něco zajímavější. Z důvodu větší lámavosti skály je potřeba být opatrný a nosit přilbu, zejména pak při jištění u plotny - pokud nad váma leze někdo až nahoru - často něco spadne.

Dole se pohybují turisté, navíc s dětmi a chodí se dívat na „špunt“ mezi Martinku a Obří kámen – varujte je Vy dole, pokud někdo leze vícedélky, že shora může něco spadnout.

Jak známo, z důvodu ochrany přírody se na Martince a Obřím kameni může lézt od 1. září do konce roku, na Trůnu, Maturitě a Vzývající v září a říjnu pouze o víkendech. A jak známo, v téhle době teče burčák kolem Pálavy proudem.



Zdar


Honza k.   [úpravy] 09:20 20.09.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Slaňák 07:22:04 24.09.2013
Nový slaňák nad cestou Střed plotny, mě pěkně dostal. Logicky jsem předpokládal, že je to konec čtverky - a nebyl. Jak tady čtu, bylo to něco za 6.
mjodpovědět 
 Re: Slaňák 08:50:04 24.09.2013
tak tak...když to jdeš přímo, je to težší...dá se to jít zprava bo zleva lehčím
honza k.odpovědět 

 Omezení lezení - 15.8. nebo 1.9. ?13:18:40 10.08.2016
Ahoj,
na ČHS http://www.horosvaz.cz/skaly-sektor-80/ jsem našel dokument z roku 2014, který říká, že je povoleno lezení od 15.8. do 31.12. zatímco zde + na goat.cz je napsáno, že je možné lézt až od 1.9. s tím, že se odkazuje na rozhodnutí ochranářů dřívejšího data.

Předpokládám tedy, že je povoleno lezení od poloviny srpna. Můžete to prosím někdo potvrdit a zde v článku upravit?

Dík moc
Matejodpovědět 
 Re: Omezení lezení - 15.8. nebo 1.9. ?14:54:53 10.08.2016
Podle nové výjimky je povoleno od 15.8. každého roku do 31.12. Výjimka je do roku 2018.
Vlkodpovědět 
  Re: Omezení lezení - 15.8. nebo 1.9. ?14:59:22 10.08.2016
Jinak je vidět, že Honza je už trochu mimo:-), nejnovější znění platné výjimky je na webu ČHS, asi i na Skalních oblastech, změna časového povolení je i u ostatních skal jako Trůn, Vzývající....
Vlkodpovědět 
   Re: Omezení lezení - 15.8. nebo 1.9. ?15:04:37 10.08.2016
Takže mimo jsem já a ne Honza:-), až teď jsem si všiml data, kdy to psal a v tu dobu to prodloužení termínů bylo v jednání a před schválením, o čemž nemohl vědět.
Vlkodpovědět 

 Foto dne:
Schlaraffenland
Thor´s Hammer, 10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187707)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dundecannesu Chi 6c+ Rocca Di Perti
Celerino Asasino 7b Taormina
Via Dei Pompieri 7b Taormina
Orangotango Mutilato 7c Taormina
Capitan Uncino 5b Rocca Di Perti
Nově komentované:
Charlie Brown - Grill. Var. 7 Pian Della Paia
Duchessa 5c+ Parete Dimenticata
Duchessa 5c+ Parete Dimenticata
Le Dos De L´elephant 6b+ Bavella
Jeef 7b Bavella

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Inu | Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Zoufalství progresivistů | Re: come on baby... | Re: Cesta na S | Re: Cesta na S |

 Kde to vře:
MČR v boulderingu (2)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
La Sportiva Miura 41 | Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 | Prodám goretexovou bundu Revolution Race | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 | Dvě bouldermatky zdarma | Dětské lezečky Simond |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1475 
 50 dní v divočině 
 1015 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1298 
 Andrea 
 1058 
 Ashima 
 867 
 Barkley Marathon 
 888 
 B.I.G. - světové prvenství 
 933 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 826 
 Gálfy - Horský život 
 785 
 Jak se staví ledovec 
 768 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1100 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 911 
 Lezci z Manína 
 930 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 826 
 Operace Nos 
 929 
 Plamen nikdy nezhasne 
 826 
 Pohlednice z konce světa 
 1055 
 Pomíjivost ledu 
 799 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 836 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 838 
 Rhapsodia Corcontica 
 823 
 Sama 
 988 
 Šampioni zlatého údolí 
 919 
 S lyžemi v oblacích 
 1067 
 Tenaya Traverse Challange 
 901 
 Tenkrát na východě 
 1067 
 Velká alpská silnice - 73 
 863 
 Za oponou velehor 
 1046 
 Zápasník Dee Dee 
 896 
 Životní výprava 
 931 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.