LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11150
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Deníčky
5822 lezců
1188925 cest
Nové přelezy:
Karatecy Z 9
Mr. Dynami 10-
Streetfigh 9
Astronaut 9
Seniorská 9+
Freeman 8a
Loup-Garou 7C
Mr. Dynami 10-
Run Out 9
Philotimo 7a+

Stěny
Boulder MyWay - Praha 9 Čakovice
Lezecké centrum Jihlava - Jihlava
FreeSolo - Lezecká stěna - Praha

Prodejny
HUDYsport - České Budějovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point - NC Eden - Praha 10

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Významný den: 24. 3. Den Horské služby v ČR

Horská službaToto datum je tradičně oslavováno jako Den horské služby v ČR, a stává se dobrou příležitostí k připomenutí historie horských záchranářů u nás.








Horské záchranářství je stejně staré, jako lidský zájem o hory a zejména jejich rekreační a sportovní využívání.
V českých horách byly první záchranné akce organizovány již na přelomu devatenáctého a dvacátého století, kdy zejména v souvislosti s velkým rozvojem lyžařství v českých zemích nejenom začíná silně stoupat počet návštěvníků hor, ale i počet úrazů a tragických nehod.


Horská služba

repro: archiv Horolezecké abecedy



Prvními organizovanými záchranáři se stávají členové koncesované služby průvodců a nosičů (podmíněné znalostí první pomoci) a místní četníci a zejména hasiči, školení v poskytování předlékařské pomoci a záchrany v horách. K těm se postupně přidružují zejména místní členové lyžařských, turistických a sokolských spolků, v jejichž řadách působí mnoho vynikajících znalců terénu a hor. Problematické je zpočátku nejednotné velení.




Horská služba

Nácvik horské záchranné akce – příprava postiženého pro transport

foto: archiv Horolezecké abecedy



První jednotná organizace Horské záchranné služby (HZS) byla založena 12. 5. 1935 v Krkonoších.
Rozvoj horského záchranářství nastává až po 2. světové válce, kdy postupně podle krkonošského vzoru vznikají záchranářské organizace i v ostatních českých pohořích.
V padesátých letech se již jedná o centralizovanou organizaci, sjednocena je metodika vzdělávání, zvyšuje se připravenost i materiální zázemí HZS.
1. 12. 1954 dochází ke sloučení HZSTatranské horské služby (s tradicí sahající do r. 1913, profesionalizované v r. 1950) a dochází k ustanovení HS s celostátní působností.
V šedesátých letech se stává Horská služba i členem IKAR - Mezinárodní federace záchranných služeb při UIAA.



Nepálský Červený kříž

Horské záchranářství funguje po celém světě na stejných principech

foto © Tomáš Frank



Po rozdělení republiky v devadesátých letech minulého století je pochopitelně opět rozdělena i HS, v SR dnes působí zákonem zřízená HZS v gesci Ministerstva vnitra, vedle které fungují jako dobrovolné záchranářské sdružení rovněž Tatranská horská služba a Horská služba na Slovensku.
V Čechách působí Horská služba ČR, ve které pracuje asi 100 profesionálních záchranářů, cca 350 dobrovolníků a 100 čekatelů. Profesionální záchranáři spadají pod organizaci Horská služba ČR, o.p.s. jejímž zřizovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj, dobrovolní členové podléhají občanskému sdružení Horská služba ČR. o.s. Horská služba působí v Krkonoších, Jizerských, Krušných a Orlických horách, Jeseníkách, Beskydech a na Šumavě. Obecně prospěšná společnost i občanské sdružení se člení na 7 oblastí podle jednotlivých pohoří, základními jednotkami jsou okrsky.



Horská služba; LZS

Současnost Horské služby u nás, to je výborná technika, skútry i vrtulníky…

Na snímku stroj Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (LZS resp. Skupina speciálních činností), vysazující na místě zásadu leteckého záchranáře Horské služby

foto © Tomáš Frank



Den Horské služby si čeští horští záchranáři připomínají 24. března a jedná se o připomínku tragického vyvrcholení lyžařského závodu v roce 1913, který vstoupil do české sportovní historie jako příběh přátelství a vůle, který zdolala smrt.
Při náhlém zvratu počasí zůstal na trati jediný běžec, Bohumil Hanč, kterému však ve vánici docházely síly. Jeho přítel Václav Vrbata mu dal svůj kabát, ačkoli věděl, že tím nasazuje vlastní život, kterým také nakonec za nezištný čin zaplatil. V důsledku podchlazení však zahynul i Hanč.


Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2009.

Tomáš FRANK   [úpravy] 01:08 24.03.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Tomáškův lom - Centrální Stěna
Peťánek, 7B
 Databáze cest:
Všechny cesty (187947)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Karatecy Z Jasnej Góry 9 Rzedkowice
Avatar 8+ Suncuius
Two Bad Bricks 5.9 Indian Creek Canyon
Hakuna Matata 7 Suncuius
Senza Pieta 8 Suncuius
Nově komentované:
Závodní Projekt 3 7B Popova Skála
Krchov 96 7+/8- Mařenka
Závodní Projekt 3 7B Popova Skála
Operatore Ecologico 6C Chironico
Zen Boulder 6A+ Chironico

 Nově v diskusi:
Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: Dřevěná posilovací lišta-Nález | Dřevěná posilovací lišta-Ztráta | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Re: Chata Rysy a Terry | Chata Rysy a Terry | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg | Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg |

 Nové komentáře:
Re: Jo | Re: Zavody | Re: Jo | Jo | Re: Zavody | Re: ale prd | Zavody | zľavy v Tatrách pre ČHS od KST | Re: Inu | ale prd |

 Kde to vře:
Na Téryho chatě v Tatrách přestali uznávat slevu pro členy ČHS (23)
MČR v boulderingu (9)
Na Ama Dablam (6812 m) vystoupila Češka Marie Klementová (7)
Pomoz nám zlepšit online lezeckého průvodce (7)
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly (4)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (3)
Alžběta Rott vystoupila na Manáslu (8163 m) (3)
MS v paralezení v Soulu, Jižní Korea: Franta Rys 7. (1)
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)

 Nově v inzerci:
práce | Sportovkyni pro život | Dřevěná lišta- Panťak | Bunda na Bleším trhu | koupim karabiny | Stáří neni pro sraby | fedchenko glacier trek | Spolu lezení | Statická a dynamická lana | Spacák warmpeace |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1547 
 50 dní v divočině 
 1064 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1383 
 Andrea 
 1108 
 Ashima 
 912 
 Barkley Marathon 
 932 
 B.I.G. - světové prvenství 
 995 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 879 
 Gálfy - Horský život 
 829 
 Jak se staví ledovec 
 817 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1172 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 962 
 Lezci z Manína 
 992 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 864 
 Operace Nos 
 984 
 Plamen nikdy nezhasne 
 868 
 Pohlednice z konce světa 
 1104 
 Pomíjivost ledu 
 846 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 878 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 885 
 Rhapsodia Corcontica 
 873 
 Sama 
 1032 
 Šampioni zlatého údolí 
 955 
 S lyžemi v oblacích 
 1128 
 Tenaya Traverse Challange 
 952 
 Tenkrát na východě 
 1127 
 Velká alpská silnice - 73 
 910 
 Za oponou velehor 
 1103 
 Zápasník Dee Dee 
 961 
 Životní výprava 
 993 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.