Smrtelná nehoda na El Capitanu v Yosemitech se přihodila o víkendu. Osmadvacetiletého britského lezce trefil kámen, kdy lezl cestu East Buttress na El Capitana.
Kámen byl údajně asi 30 x 60 cm velký a letěl asi 50 metrů, ne trefil lezce, který byl ve výce asi 200 metrů.
Smutná zpráva,ale vůbec mě nepřekvapuje.Je to nejsnadnějí cesta na Capa a je stále přeplněná.Navíc jsou v ní police na kterých je spousta suti a volných balvanů.Jen lanem se dá shodit náklaďák kamenů. Takové je prostě lezení v horách - krásné, ale nebezpečné.
Techniku tak to je dost naivní představa. Pokud je su patně naskládaná na polici, můe i třebas jen lanem shodit celý náklaďák ..nato pak jeden patně poloený kamínek ...
Na priblíenie nehody by bol lepí odhad hmotnosti, ne 2 rozmery - takto by to mohla by kžudne sžudová upinka 30 x 60 x 0,1 cm, ale v skutočnosti to bol ulový balvan váiaci desiatky kíl.
Trochu jinak - lanem shodí opravdu spíe jen malý kamínek, ale ten můe dret větí kamínek, a ten zase jetě větí a u opravdu letí celý náklaďák. e bys zavadil lanem o 50kg kámen a on sletěl, opravdu moc pravděpodobné není. Ale e zavadí o klacek, který podpírá 50kg kámen a ten se uvolní a sletí, je docela moné :-)
O tom, co můe udělat kamínek velký jako pěst, který se kutálí suovým polem v prudkém svahu, asi netřeba psát. U dvakrát jsem viděl takto strenou kamennou lavinu. Sice malou, ale stačilo to. Vidět poskakovat metrové utry jako míčky na pingpong byl záitek na dost dlouho.
Ony ty utry jsou mnohdy ve velmi nestabilní poloze. Desítky kilo těký kámen proto shodí lanem jednodue a ani si toho skoro nevimne. Jednou jsem takhle málem zabil svého tehdy estiletého synka, kdy jsme sestupovali z Východní Kozí trbiny (po normálce, prosím, ádná skalní police, ale obyčejný suák proloený hlínou.) Natěstí ho přeskočil a letěl dál do doliny.
Podža toho článku na alpinist.com ilo o 38-ročného američana, ktorý si pri zakladaní istenia uvožnil kamenný blok, ten mu rozsekol lezecké (dynamické) lano. Následný 80-metrový pád do druhého (statického) lana nepreil.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.