LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezec nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
Polez!!! (08.11)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)

Žebříček
Cesty:
49.Mikulec 10023
50.Barták 10022
51.Bardas 10004
Bouldry:
49.Kožich 8950
50.Kohout 8900
51.Chochola 8853
Hory:
12.Abt 4062
13.Hess 4058
14.Procházková 3970

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5818 lezců
1186741 cest
Nové přelezy:
Cicciosaur 8a
Collons Pe 7c
Echoes 8A+
Spaghetti 8B
Spaghetti 8B
Echoes 8A+
Prymula 7C
Dominátor 7C+
Egilolflin 9+
Flapjack 7C+/8A

Stěny
(Sky Club Brumlovka - Praha - uzavřena) - Praha 4
Horolezecká stěna Lanškroun - Lanškroun
Lokal Blok - Praha 5

Prodejny
HUDYsport - Hradec Králové
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV
HUDYsport - Frýdek - Místek

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Průvodce Petrohrad a okolí

3. vydání 2013

smallPetrohrad a okolí s bouldermatkou i s lanem.

Nový a na dlouhou dobu asi i poslední průvodce po terénech Jesenicka a Žihelska, kam patří dnes již světoznámý Petrohrad, nám chybí v našem seznamu recenzí a tak přestože je již nějaký ten týden na světě pusťme se do malé "recenze" knihy.

Používám opět "starší" termín Jesenicko, kteří mnozí vnímají jako synonymum pro věhlasný "Petrohrad", což je asi nejznámější část tohoto lezeckého regionu. Rozprostírá se totiž na hranicích severních, středních a západních Čech. Dnes se už ale kamenohledači zaměřují spíše na Žihelsko, které je již jasněji na západě.

titulka průvodce


hřbet
Průvodce Petrohrad a okolí:
již dva centimetry tlustá kniha vás na více než pěti stech stranách přehledně provede celým centrálním Petrohradem (včetně nových oblastí, které nikdy nebyly publikovány) a také obsahuje po dlouhé době cesty na lezením s lanem (Josemit, Podzimní věž apod.), dále jsou tu oblasti: Vlčí kopec, Kosobody, Bukov, Ležky – Kapucínské skály (převážně lano od jedniček až do 10 UIAA), Ležky – Za tratí, Ležky – Mlýnský vrch a Žihelsko (bouldering). Dohromady zhruba 5000 boulderů a 500 cest na lano. Vše v barvách na křídě, jazyk ČJ + AJ (vše).

Petrohrad a okolí 2013


Autoři: Petr Resch, Jiří Sika
Rok: jaro 2013
Formát: A5, barevný, 500 stran
Jazyk: čeština + angličtina
Cena: 690,- Kč
Dostupnost: lezecké obchody, web Padání.eu, nebo třeba eshop na Lezci, kde můžete nakoupit najednou i víc literatury (případně si ji vyzvednout osobně v Praze)

Nové a rozšířené vydání průvodce reaguje na každoroční Padání, díky kterému přibývá kamení k lezení, i na vyprodaný regál. Při orientaci by měly pomoct nově překreslené a otočené mapky, které jsou nyní všechny orientované k severu. Průvodce taky zaplnil dlouholetý hlad při lezení s lanem (starší průvodce Jesenicko). Trochu jsem se toho bál, jak se autoři popasujou s tím, že se někde leze dokonce zároveň s lanem a přes to se bouldruje, třeba některé staré lajny se s matrací nyní lezou solo a podobně, ale vydařilo se. Možná jen pokud pojedeme na skály, je průvodce těžší o tisíce bouldrů.

Co mě trochu zklamalo, je neuvádění prvovýstupců u (hlavně skalních) cest. V dnešní době sice máme (a to troufám si říct - v ČR dost kvalitních databází cest), takže je možnost evidovat to na internetu, ale zatím všichni čerpají především z (tištěných) průvodců. Každopádně do budoucna se to určitě nějak vyřeší. Trochu to vyvažuje pěkný úvodní článek o historii lezení, který zmiňuje některé významné přelezy a lezce, který opět zpracoval rakovnický znalec a křivoklátský kvaker Marian Beke.

Petrohrad, jedny ze skal kde jsem začínal s kamarádama lézt. Výcvik slaňování a zakládání na Yosemitu, buřty. Dnes Padání, nebo většinou už jen procházka lesem s matrací, padání z balvanů a čištění hlavy v lese, a pak třeba i šlofík, když je únava. Těšil jsem se, že někdo opráší i menší skalky v okolí (viz Terra inkognita, od Oldy Löwa a Vladimíra Kašpara). Tak snad zase příště, v dalším vydání, prosím o nějakou tu skálu víc.

Každopádně šutromilce tohle nezajímá, tak šup: průvodce je plný barevných fotek, názorný, přehledný, obsáhlý. Stylem zpracování podobný předešlým dílům autorů. Legenda zmiňuje jen tyto nejdůležitější piktogramy: kde s lanem, kde s matrací, kte to rychle schne, co je na slunci, co ve stínu. Jednoduché, účelné, prosté. U každého bouldru je klasifikace, případně i klasifikace ze SD startu, nebo poznámka z kterých chytů se leze, nebo bez kterých kamenů. Na protější straně jsou půdorysy balvanů, někde je i fotoprůvodce. Barevné odlišení kapitol je samozřejmostí, spousta nákresů a plánků. Zmizela němčina, ale angličtina snad v dnešní době postačí. Chválím i rekapitulaci všech ročníků Petrohradského Padání, dobrej nápad.

ukázka z průvodce

ukázka z průvodce

ukázka z průvodce

ukázka z průvodce

ukázka z průvodce

ukázka z průvodce

ukázka z průvodce



100% nedávám, ale pro lezení paráda. Díky celému kolektivu za spoustu práce na žule i na papíru. Možná se to nebude prodávat tak rychle, protože minulý průvodce byl také tlustý a Petrohradský boom už trochu opadá, ale alespoň kniha půjde sehnat.


Marťan   [úpravy] 09:00 22.08.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 690 kc11:44:56 22.08.2013
Jak se to prodává za 7 stovek?
Jar.odpovědět 

 Povedená kniha18:14:11 23.08.2013
Koupil jsem si jí a nelituju, skvěle zpracovanej rozsáhlej průvodce. Fakt si s tim kluci vyhráli, už se zase na Petráč těším. Brzy začne sezóna :).
Ondraodpovědět 

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (187679)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mad Max 748 6c San Vito Lo Capo
Osvícená Trhlina 5A Dehetnická Skála
Mary Poppins 7B Popova Skála
Pro Úsměv Našich Dětí 2 Dehetnická Skála
Pro Radost Našich Dětí 2 Dehetnická Skála
Nově komentované:
Hradní Spára Direkt 10- Holštejn
Olympiáda 10+/11- Súľov
Olympiáda 10+/11- Súľov
Hradní Spára Direkt 10- Holštejn
Schiene Piegate 6b+ Val Pennavaire

 Nově v diskusi:
Staré lano/oplet | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh | Re: Terka je bůh |

 Nové komentáře:
Re: Jurčenko | tvrďáci s tou klasifikací | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Progresivní nálepkovač | Re: Zoufalství progresivistů | Re: come on baby... | Re: Cesta na S | Re: Cesta na S | Re: překlepy nevadí |

 Kde to vře:
Prvovýstup jižní stěnou alpsky na Numbur (6958 m) v Nepálu: (1)
MČR v boulderingu (1)

 Nově v inzerci:
Expediční péřovka Montura Himalaya 2.0 | postupové jištění | Scarpa F1, vel. mondo 300 | Prodám goretexovou bundu Revolution Race | lezečky | Skyhook | Lyže Francie leden 26 | Dvě bouldermatky zdarma | Dětské lezečky Simond | Expresky |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 1471 
 50 dní v divočině 
 1012 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 1296 
 Andrea 
 1054 
 Ashima 
 863 
 Barkley Marathon 
 885 
 B.I.G. - světové prvenství 
 928 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 824 
 Gálfy - Horský život 
 779 
 Jak se staví ledovec 
 762 
 JAMES - Století nad oblaky 
 1097 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 907 
 Lezci z Manína 
 924 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 825 
 Operace Nos 
 926 
 Plamen nikdy nezhasne 
 820 
 Pohlednice z konce světa 
 1052 
 Pomíjivost ledu 
 792 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 831 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 835 
 Rhapsodia Corcontica 
 818 
 Sama 
 984 
 Šampioni zlatého údolí 
 914 
 S lyžemi v oblacích 
 1063 
 Tenaya Traverse Challange 
 896 
 Tenkrát na východě 
 1064 
 Velká alpská silnice - 73 
 859 
 Za oponou velehor 
 1041 
 Zápasník Dee Dee 
 895 
 Životní výprava 
 930 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.