LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zakládej jenom tutový jištění, neser se s blbejma smyčkama a lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
Melloblocco (07.05)
SP boulder Curitiba (BRA) (16.05)
SP boulder Salt Lake City (USA) (23.05)

Žebříček
Cesty:
21.Kalvas 10678
22.Jeliga 10634
23.Svoboda 10612
Bouldry:
21.Chejn 9925
22.Břicháček 9903
23.Šípek 9900
Hory:
26. 2726
27.Nehasil 2710
28.Málek 2682

Výsledky
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Deníčky
5731 lezců
1155308 cest
Nové přelezy:
Labutí Pís 9+/10-
Odcházení Xb
Šariček Úř 7C+
Čára Život 7C
UFO 7C+
Esterattit 7b
Jerome The 7c+
High Jump 8a
Silberblic 8a+
Gros But 7c

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vysoké Tatry: Prvá lavína túto zimnú sezónu s tragickým koncom

Dňa 03.12.2015 boli záchranári HZS z Vysokých Tatier požiadaní o pomoc prostredníctvom linky tiesňového volania “112“ pre dvojicu poľských horolezcov, ktorých zasypala lavína.

olajúci oznámil, že ich spolu s kolegom strhla lavína. Hlavu našťastie nemal pod snehom  a podarilo sa mu vyhrabať jednu ruku a mobilný telefón, ktorým zavolal pomoc. Z lavíny sa nedokázal samostatne vyhrabať a uviedol, že má pravdepodobne zlomenú nohu. Nachádzali sa v Rumanovej doline a liezli na Západný štít nad Železnou bránou. Záchranári HZS okamžite požiadali o súčinnosť leteckých záchranárov, ktorí zobrali z heliportu v Starom Smokovci záchranára s lavínovým psom na palubu vrtuľníka. Poveternostné podmienky boli natoľko nepriaznivé, že sa posádka musela otočiť a vrátiť späť do Starého Smokovca. Záchranári postupovali po zemi v dvoch skupinách. Po príchode na miesto vyhrabali  prvého horolezca, ktorého zateplili a zároveň začali hladať druhého. Ten bol  približne 1,5 metra hlboko pod snehom. Aj napriek všetkej snahe záchranárov oživiť sa ho už nepodarilo. Zraneného transportovali pomocou nosidiel KONG na Popradské pleso a odtiaľ do nemocnice v Poprade. Telesné pozostatky nebohého muža boli v spolupráci s Letkou MV SR dopravené do Starého Smokovca, kde boli odovzdané príslušníkom PZ SR a pohrebnej službe.

Zdoj: www.hzs.sk

   [úpravy] 20:23 04.12.2015Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Rozbor udalosti17:08:15 06.12.2015
https://slphzs.wordpress.com/2015/12/04/ lavinove-nestastie-v-doline-zlomisk-kozia -straz-vysoke-tatry-3-decembra-2015/

(Odstran 2 mezery)
petr_plodpovědět 
 Re: Rozbor udalosti10:05:27 08.12.2015
Snad len dodat, ze zasypany bol polsky guide. Skoda ho...
odpovědět 
 Re: Rozbor udalosti12:41:11 08.12.2015
můžu se jako naprostý lajk zeptat jestli by v tom terénu pomohlo, kdyby šli víc při kraji u skal(ať už vlevo nebo vpravo) a jestli jo, tak jestli někoho napadá důvod proč tak neučinili? Třeba jestli u těch krajů skal neočekávali díry nebo tak něco.. tady je obrázek, kde je vidět, že šli přímo středem, tak mi to přišlo divné
http://tinyurl.com/p6tcjcu
 JendaZBrnaodpovědět 
  Re: Rozbor udalosti14:10:23 08.12.2015
Ja si myslim, ze zostupovali po tme. Dalej som pochopil, ze zostupovali tou istou cestou ako vystupovali, takze si mozno mysleli, ze ked to neruplo cestou hore, uz je to relativne v klidku. Zrejme tiez nedodrziavali rozostupy, ked skoncili tak blizko seba... Z toho popisu som tiez vycital, ze den predtym skoncila pomerne silna perioda snezenia, kedy napadlo az 60 cm noveho snehu. Pri takejto nadielke ist hned druhy den do terenu..., hlavne na zaciatku zimy ked sneh nema poriadny zaklad.
odpovědět 
   Re: Rozbor udalosti08:55:46 09.12.2015
nezostupovali potme , kukni na rozbor, je tam aj viac info. Co sa tyka zostupu stredom / po okraji zlabu : v strede byva sneh viac previazany, tak ak sa nejde s istenim o skalu, je lepsi stred.

..."3.decembra krátko pred 15-tou hodinou "...


"Po veľkom zaťažení (pri zostupe je väčšie zaťaženie ako pri výstupe) sa pod druhým z dvojice uvoľnila stredne veľká lavína (veľkosť 2). Horolezci údajne dodržiavali rozstupy, no ich tesná poloha pri zasypaní nasvedčuje, že v momente strhnutia boli asi o niečo bližšie pri sebe. "

RIP
PKodpovědět 
    Re: Rozbor udalosti14:03:50 09.12.2015
Stred zlabu je bezpecnejsi preto lebo je od povrchu snehovej pokryvky vyssia vrstva smerom ku dnu, preto je vetsi predpoklad absorpcie narazov a naruseni pokryvky do jednotlivych vrstiev na rozdiel od krajov zlabu, kde byva malo snehu od dna po povrch (zlab ma z pohladu snehu tvar do U)...zjednodusene povedane. Cize ak vystupujes v snehovom zlabe urcite niesi viac v bezpeci pri jeho kraji kde vidis kamene. Toto ale nie rozhodujuce druhy den po periode snezenia so silnym vetrom ked je to nestabilne uplne vsade kam stupis. Takze domorodec by asi zostal doma pozerat telku a pockal zo dva-tri dni, preto sa divim, ze miestny guide takto riskoval...
odpovědět 
     Re: Rozbor udalosti15:23:12 09.12.2015
takže traverzem hore áno, ale ne až úplně ke kraji žlabu. Děkuji za ujasnění
 JendaZBrnaodpovědět 

 Foto dne:

Verdon
 Databáze cest:
Všechny cesty (183849)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Černá Sjezdovka VIIIa Čížkovy Kameny
Vell Marí 6a Port De Sóller
S.R.B.T. 6b+/6c Ederland
Mai Dire Mais 5c Ederland
La Via Di Casa 6a+ Ederland
Nově komentované:
Hy Híčo 6+ Lom V Doubí
Hy Híčo 6+ Lom V Doubí
Touha Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Hy Híčo 6+ Lom V Doubí
Berušky 8- Kotek

 Nově v diskusi:
Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Expreska | Re: Expreska | Expreska | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: zapomenutá lišta |

 Nové komentáře:
Re: lezci vs. (horo) lezci | Re: Nekutečný výkon | Re: lezci vs. (horo) lezci | KRUTOPRISNAK | děti | Re: lezci vs. (horo) lezci | Re: Megagratulace | Skály x LOH | Megagratulace | Legenda |

 Kde to vře:
Český horolezecký svaz má nové logo (46)
Tři Češi vylezli v těchto dnech na Mount Everest (23)
Lezení v hale může být rizikové kvůli částicím z lezeček (22)
Adam Ondra: trad cesta Lexicon za E11 na flash (8)
Zákaz lezení na Kozlovi (3)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (3)
Bouldering na Kubu Island v Botswaně (2)
SP v lezení Bali, Idonésie (2)
JUNGLE JAM vol. 1 (2025) – Když se Výstavko rozzáří (1)
42. ročník MHFF: Legendy velehor i děti záchranáři (1)

 Nově v inzerci:
Lano Roviště Hafty | stary kruh s drikem | Kouba Permon Biaxial vel.6 | zapomenutá lišta | VW Transporter obytný | Kobereček | Pohorky Garmont Tower 2.0 | La Sportiva BoulderX | Lezečky La Sportiva Miura 20J vel. 39 | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 182 
 Ne 
 181 
 Nevím 
 72 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.