Z důvodu zahnízdění dravců byla Správa chráněné krajinné oblasti Jizerské hory nucena na omezenou dobu uzavřít pro lezení skalní oblast v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny, část Štolpichy. Jedná se o skalní objekty v celé Zahradní stěně, konkrétně mezi masivy Bradlo a Jeskynní stěna včetně (podle aktuálního průvodce Simm, Fajgl, Vrkoslav 1999) a věžičku Stojka. Uzávěra byla vyhlášena s okamžitou platností a bude ukončena dnem 30.června 2006. O uplynulém víkendu byla oblast označena provizorně, dobře viditelné informační tabule budou umístěny na přístupových cestách v nejbližších hodinách.
Prosíme lezeckou veřejnost o dodržení tohoto omezení. Umožní tak ptákům bezproblémové vyvedení potomstva, sobě a ochranářům pak ušetří případné nepříjemnosti. Oblast bude pravidelně monitorována stráží ochrany přírody. Věříme, že letošní situace bude bezkonfliktní, podobně jako při posledním omezení v roce 2002, kdy lezci s velkým pochopením omezení respektovali, a to i přes to, že uzávěra byla o měsíc delší.
Ano,ptáci přiletěli tak se neleze,doufám že taky někdy odletí a až odletí tak ochranáři najdou nějakýho brouka a oběhneme kolečko hezky znovu.Za chvíli budou nejlepší lezci na písku zelení protože tam nikdo jiný nebude moct ani nakouknout.Ale snad se pletu
m.p. - Ty seš ale pták! zamysli se nad sebou a svýma kecama...je totiž vidět, že jsi v Jizerkách v životě nebyl, tak prosím - neser se kam nemáš a o čem nic nevíš...
Škoda po té dlouhé zimě. Je to rozsáhlá oblast jižních strání:-( Sám za sebe slibuju, že nechám fogly hnízdit. Asi jim moc alternativ nezbývá. Jen doufám, že jim to opravdu pomůže. Jestli to dobře chápu naproti (okolo Divé Máří) se lézt může (až v srpnu roztaje sníh)?
Pokud je to nekomu hodne lito, doporucuji sejit z cesty doprava a ne doleva. Jeskyni a Mari maji tez plotnove lezeni a myslim, ze krom superexpertu se tam nebudete nudit (ani na pristupu :-)).
V návaznosti na diskuzi na jiném serveru, pan Hušek jistě ví: po věcné stránce stručné a logicky argumentované. Po formální stránce text důrazný a přitom zdvořilý. Můj pocit z takové zprávy je, že slušný a racionální jedinec prostě nemůže takto podaný zákaz nerespektovat. Tak bych si komunikaci mezi ochranáři a veřejností představoval, bohužel jste, pane Hušku, téměř jediný kdo ji tímto způsobem zvládá...
no, zrovna jsem si říkal, že napíšu něco podobného, jako že takhle mám pocit že nejsem vonuce a že mě ani nenapadne tam lézt, pokud ovšem nezaúřaduje moje zapomnětlivost - ale u cedule u pěšiny si zase vzpomenu.
Pokud nemáš v plánu mezidruhový křížení (což by mohlo být považováno za prznění rasy) tak je to specielně pro tebe úplně nadbytečná informace.
zdra
hli
Harpyje Welzembachova,o nicem co by v Jizerkach z dravcu stalo za zvlastni ochranu totiz nevim (Kane a Jestrab ochranu nepotrebuji a sovy jak znamo prezijou, byt smutne houkajic, i v mazutu)
Nejsem si uplne jistej, ale v poslednich letech se prave v udoli Stolpichu objevoval sokol stehovavy. Nedavno se ale na hranici CR-PL kousek od Jizerek objevil jestrab popelavy.
jeřáb popelavý!!!! to je takovej fogl co se rad racha pobliz vody. Ve skalach by se objevil jen kdyby chytil nemoc silenych jerabu. Tak asi ten sokol...a nejspis s tajnym poslanim:)
Pánové, protože se zdá, že téma ptačích druhů je velmi nosné a nehodláte ho v nejbližší době opustit, přiznám barvu a předejdu spekulacím. Pochopitelně se jedná o sokoly, kteří v Jizerkách po 50 letech zahnízdili poprvé v roce 2002 a podruhé právě teď. O podrobnosti informace jsme se bavili s kolegy a nakonec jsme zvolili obecnou formu, přestože připouštím, že detailněji vysvětlené omezení naprostá většina normálních lidí přijímá s větším pochopením a ochotou. Předpokládali jsme, že menší publicita sníží nebezpečí záměrného poškození hnízda, mám na mysli především vybrání mláďat (to bývá poměrně časté a je to způsobeno čilým černým trhem, na kterém cena sokola nebo orla dosahuje mnoha desítek nebo dokonce stovek tisíc Kč).
No, asi jo. Jenže platí takové nepsané pravidlo (ba přímo přikázání) "Jméno fógla nebudeš do huby nadarmo bráti, by nepřilákalo zbytečné pozornosti." V opačném případě totiž nezbývá, než na místě po dobu zahnízdění posadit hlídku. A to je docela náročné (kapacitně, organizačně atd.), neb fógl hnízdí celkem dlouho. Alespoň z hlediska těch dobrovolníků co kvůli tomu tráví dovolenou s dalekohledem a mobilem místo aby šli do práce.
Papouši, papouši... Taky mě hrozně zajímalo co tam hnízdí. Veřejně jsem se nezeptal pač jsem si odpověděl v duchu, že to bude buď asi sokol nebo výr, a že asi ochranáři nestojí o medializaci. Teď, když se to kvůli tobě rozneslo, bys tam měl za trest hlídkovat ty:-) Ale ani tak by to asi ptáčci neměli lehký. Loni jsem hooodně opatrně z veliké dálky sledoval hnízdo výrů a nakonec to s nima skončilo blbě. Asi je našla nějaká šelma čtyřnohá. Takže příště pšt ať jim nesnižuješ šance!