Hrozba uzavření, v současnosti nejvíce citované boulderové oblasti, po prvních upozorněních, přechází na seriózní hrozbu o uzavření oblasti.
(na Červeném trpaslíku by to asi odpovídalo purpuroplachu a kocour by navrhl vzít na ně laserová děla).
Celé velké území má přejít pod správu organizace, která se netají tím, že nemá lezce ráda a že by ho zavřela pro všechny boulderisty.
Jak mi napsal Andy, v Americe se o různá území národních parků, starají soukromé firmy agentury.
Protože máme federální systém, existují tři úrovně, na kterých tyto agentury mohou "pečovat" o parky. Jednak na federální úrovni, dále na státní úrovni a v neposlední řadě na úrovni lokální. Je v tom pak občas bordel a úzce to souvisí s tím, že v zemi, která si zakládá na své svobodomilovnosti, je z toho pak vyplývá celá řada striktních omezení.
Aby to nebylo tak jednoduché, tak ještě mohou nastat různé kombinace výše zmíněných. Například Yosemity jsou federálním parkem a zároveň i národním parkem.
Buttermilks je federálním parkem taktéž a navíc do jeho správy promlouvá místní Bureau of Land Managment (BLM).
To co se děje v Hueco Tanks je, že se chystá převekslovat z jedné státní agentury na jinou.
První byla jen organizací, která starala doposud jen o správu parku, ošetřovala přístupové cesty a zajišťovala další servis pro návštěvníky.
Druhou organizací (údajně důvod výměny je, že má více financí k dispozici) je jakési národní museum se zájmem o historické památky (v tomto případě se jedná o staré indiánské kresby).
Jejich přístup ke správě parku by se dal shrnout ve formuli dívej se, ale nedotýkej, což je pro návštěvníky parku s bouldermatkama na zádech celkem katastrofa.
Jen bych rád podotknul, že Hueco, které si svoji slávu vydobylo nejen nádhernými skalami, ale i naprosto bezkonkurenčním počasím pro lezení v zimních měsících. A že Hueco neznamená jen bouldering, ale že je zde celkem obstojné lezení s lanem.
Pohled na vystouplou kamenitou výšinu v Hueco (Hi res)
Srdce mi to rve, že to tam zavřou! To bude pro český skalkaře pohroma. Já bych raději řešil problémy možností lezení v našich chráněných luzích a hájích. Hore zdar L.
Jak uz jsem nekolikrat ve svych prispevcich a clancich upozornoval, toto je obecny jev v USA.. Ani federalni parky a statni lesy nejsou nedotknutelne. Bushova admministrativa potichoucku rozprodava casti narodnich lesu a parku pro soukrome ucely - budou zde vily nebo doly vlivnych tezarskych spolecnosti, iz napr. New River Gorge v Z. Virginii, rada oblasti v Arizone atd. Duvod je jednoduchy - vlada ma malo penez, surovin je nedostatek..... Soukromnici pak jednoduse lezeni zakazou a je posekano. Nejen Hueco Tanks ale i slavna oblast Indian Creek bude zrejme lezcum zapovezena. US lezci sice maji nekolik organizaci (Sierra Club), ktere se tomuto jevu snazi zabranit, vetsinou ale marne, prachy jsou proste mocnejsi. Jedina sance je pak, aby si lezecke organizace uzemi s lezeckou lokalitou koupily a kazdy lezec pak plati vstupne, viz napr. Nelson Rocks v Z.Virginii. V USA si jde koupit i horu, na kterou pak zbytek sveta proste nemusite pustit, napr. Mt.Wilson v Coloradu. Takze zkratka a dobre: at zije bezuzdny trzni kapitalismus.....:-)
nojo, neni to vtip: "Tvůrci koncepce FME (Tržní přístup k ochraně životního prostředí - Free Market Environmentalism) se vrací k základní problematice veřejných statků, kterou se snaží vyřešit důslednou aplikací soukromého vlastnictví, které by veřejné statky mělo vytěsnit. Jakékoli znečištění prostředí by se tudíž stalo poškozením či újmou majetku jisté osoby, která by na základě soukromoprávního sporu mohla efektivně přimět znečišťovatele, aby přijal odpovědnost za svá jednání."
citováno z http://www.libinst.cz/clanky.php?id=710
Samospasitelná sociální teorie z druhé strany. Místo všechno všemu pracujícímu lidu a ono se to samo srovná -- dejme to podnikatelům, však oni se srovnají. :)
Pokud se setkají dva majitelé, znečišťovatelé tak to může fungovat (pokud jeden není výrazně větší). Ale pokud jeden ohrožuje "jen" obyvatele, horolezce, medvědy...
Ale smečky právníkům tomuhle musí tleskat. :-) Ti co se chystají případně vytěžit třeba ten Ádr, můžou tleskat taky. Kdo by protestoval?
Ja mam obavy, ze za tim bude neco jinyho. Na rade mist v USA je dana skala ci sutr s petroglyfy jakymsi tabu, proste se predpoklada, ze tam lezci nebudou matlat maglajz a vrtat nyty a z vlastni zkusenosti muzu rict, ze se to dodrzuje. Nejvic skody nadelaj spis bandy dementnich vandalu, viz. Wall Street u mesta Moab, tam se na pomalovanejch castech proste neleze, ale najdes tam hromady cmaranic ve stylu JK+MH=VLPP plus srdicko apod. Jinak, Texas je z 98 % v soukromych rukou a tohle procento se neustale zvysuje. Po nas jeden vypatlanej farmar na skalach u Rio Pecos dokonce strilel.
At uz jsou USA jaky jsou, Hueco je kazdopadne jedna z nejfantastictejsich oblasti vubec. Sutry jsou tvarovane jak nikde jinde, vubec se nedivim, ze se bouldering zrodil zrovna tam (akorat to dopadiste do kaktusu:-(. A to pocasi!My jsme tam byli ted o Vanocich a to byla lezcum zpristupnena jen tretina, z tretiny byli nektere sutry zakazane a buzerace nez vas pusti dovnitr neskutecna - povinne video co jo a co ne a pod. Kazdopadne i pres veskere restrikce tam byl docela bordel - petky, obaly od jidla,poskrabana skala napisy...a rozhodne ne na turistickych stezkach. Takze ono je to spis o tech dementnejsich z nas a o tom, ze v Americe na to maji rychlejsi a radikalnejsi aparat.
No, u nas nemame ty petroglyfy, ze... A kdyz sem Amikum vysvetloval pravidla lezi v CHKO a zvlaste pak na piskovcich, tak docela koukali, jak je to u nas prisny. V USA se totiz nejakejma pravidlama a dohodou nic neresi, proste se to zakaze a basta. Je to otazka, jestli tohle zrovna nejak svedci o proklamovanem nejsvobodomyslnejsim narode.
Nejedná-li se ještě o hnědoplach (což podle Jirkovo zdělení zatím ne), doporučuji jen v klidu vyčkávat a neplašit šneky. Panika má začít až teprve potom, když už je na jednání pozdě...