Aktéři:
Petr Resch
, tel.
Josef Sulke a Lucie Valšubová
, tel.
oblast :
Český Kras, Tomáškův lom
popis :
Tomáškův lom je 80metrů vysoká, mírně převislá stěna, která je uprostřed přerušená vodorovnou jemnou policí. Charakter lezení je vytrvalostní.
všeobecně :
Lezení je povoleno od roku 1998. V té době zde existovaly 4 dobré cesty obtížnosti 9+ až 10+ (autor 1* Čermák, 2* P. Resch a 1* Z. Resch), které končily na polici v polovině stěny. Na podzim 1998 se odlomila deska o rozměrech 15*10 metrů a všechny cesty se zničily. Od této doby v lomu nikdo neleze. Po pádu zde první začala lézt dvojice Sulke- Valšubová a vytvořili několik cest obtížnosti 8 – 9+ (údajnou cestu za 10+AF P. Resch ve svých komentářích celkem přesvědčivě zpochybnil). Dvojice se snaží vytvářet prvovýstupy odspodu a mnohdy s použitím friendů. Své projekty ani přelezy nikdy nenahlásili žádnému správci oblasti.
Josef Sulke
Lucie Valšubová
Petr Resch v cestě Andromeda 10-
Zdeněk Resch v cestě Maraton 10+, v pozadí stěna o které je řeč
spor :
Někdy v září 07 mi zavolal Josef Sulke, že někdo vysekal v lomu cestu, která navíc zasahuje i do jím vytvořené sousední linie, čímž jí znehodnocuje. Byl velmi rozčílený a byl jsem informován, že to bude řešit přes svaz atd. Navíc jsem se dozvěděl, že druhá nová cesta je také příliš blízko vedlejší. Neměl jsem důvod J.Sulkemu nevěřit, tak jsem řekl, že pokud je cesta skutečně vysekaná ať jí tedy vytluče. Na místo jsem nepřijel z časových důvodů a navíc stále zachovávám k lomu poněkud chladnější přístup, protože si ještě příliš živě pamatuji zřícení stěny z roku 1998, kde snad jen zázrakem nebyli žádné oběti na životech.
Po týdnu mi volá rozčarovaný P.Resch, že mu někdo vytloukl cesty. Sdělil jsem mu situaci a on mi odpřísáhl, že tam sekáno není. (v minulosti vysekal několik linií v sektoru Černý dům. Je to štola o rozměrech asi 4*4* kdo ví kolik metrů. Umělé chyty nahlásil.) Okamžitě jsem přijel do lomu, kde na mě čekal P.Resch a ukázal mi na místě problém. Součastně jsem volal Lucii Valšubové ( J.Sulke nepoužívá tel.) kde jsou vysekané chyty. Poté jsem prohledal stěnu, ale žádné jsem nenašel. Toto jsem okamžitě sdělil L. Valšubové v druhém hovoru a že není důvod cokoliv vytloukat. ( svědek hovoru P. Resch a M. Meztek)
Tomáškův lom - Srbsko
Tomáškův lom - Srbsko
Tomáškův lom – celkový pohled
Upřímně, umělé chyty jsem hledal na příliš velké ploše, kde chyty tvoří trhliny v kompaktní desce, takže je těžké najít šikovné přiseknutí. Na druhou stranu J.Sulke po sobě cesty nikdy nečistil a to bude asi jádro problému. Ve spárách je mnoho jílu, no a P.Resch to celé projel ocelovým kartáčem. Při čištění se také běžně odlamují méně držící chyty (znám i ze své praxe), takže to J.Sulke asi považuje za sekání chytů.
Poté jsem měl ještě několik hovorů s L.Valšubovou, kde jsme se dohodli, že tam zajedu ještě s nimi a že mi ukážou konkrétní místa. Bohužel pár dní po tom jsem si přivodil frakturu L1 a L2, takže jsem 3 měsíce v neschopnosti. Mezitím se rozhořel internetový boj, poté co J.Sulke podruhé a tentokrát neoprávněně vytloukl Reschovy borháky.
článek Tomáškův Lom podruhé
K tomuto článku nemám žádné výhrady až na to, že P.Resch nevěděl, že se tam chci jít ještě jednou podívat s druhou stranou.
Po nějaké době se objevil druhý článek, tentokrát od
Josefa Sulkeho - Tomáškův lom
Jelikož jsem zasvěcen do podrobností a přečet jsem si i Reschovu odpověd v komentářích, řekl bych, že z velké části byl Sulkeho článek napsán účelově, využívajíce polopravd. Od vydání tohoto článku mi L. Valšubová opakovaně nezvedá hovory, ačkoliv jsem se k němu nijak nevyjádřil.
závěrem :
Dokavadˇ mi J.Sulke neukáže jasný důkaz o tom, že P.Resch v Tomáškáči sekal, takový abych s klidným svědomým mohl říct, že P.Resch je lhář, je jakékoliv jeho další vykloukání cizích jištění považováno za nepřípustnou svévoly. Není možné aby jednotlivec, který není ani členem ČHS, beztrestně ničil cizí ( veřejný ) majetek v podobě lezeckých tras.