Ať to přes Vánoce pěkně visí (nekomerční sdělení:-)!
Úvod
Ačkoliv jsem s oběma pluginy pomáhal, a oba hostuji, nejsem jejich autorem, ale přesto je "podporuji". Pokud v nich najdete chybu, neváhejte kontaktovat (ideálně přes issue tracker na githubu).Zároveň je třeba zdůraznit, že autory pluginu není ani Jirous/aix ani Montana (to kdybyste je chtěli drbat:)
První vznikl
Flash Balkna Aix Plugin, inspirovaný (nečekaně) slavným
jirousovým tréninkem. Ke stažení je z githubu:
https://github.com/judovana/FlashBalknaAixPlugin/releases
Přímý link na poslední verzi je pak: https://github.com/judovana/FlashBalknaAixPlugin/releases/download/FlashBalknaAixPlugin-0.3/FlashBalknaAixPlugin_0.3.jar
Druhý pak
Flash Balkna Plugin Montana2016/05, inspirovaný (nečekaně) článkem v letošní páté Montaně:
Tréning prstov - investice do vašeho lezeckého důchodu. Ke stažení opět z githubu:
https://github.com/judovana/FlashBalknaPluginMontana201605/releases
Přímý link na poslední verzi je pak: https://github.com/judovana/FlashBalknaPluginMontana201605/releases/download/FlashBalknaPluginMontana201605-0.2/FlashBalknaPluginMontana201605_0.2.jar
Oba zatím považuji za beta verze, neboť na jejich pořádné otestování je potřeba větší členská základna, než jeden tlustý programátor.
Stažení instalace
Pluginy se instalují jako každý jiný plugin pro FBBalknu - stažením archivu - viz
v původním článku odstavec Pluginy
Vzhledem k tomu, že pro moderního člověka je manuální vložení jakéhokoliv url nepřekonatelnou překážkou (nedej bože s ověřením pravosti), dodělal jsem do FBBalkny - jak pro desktop tak pro mobilní verzi - online seznam 'známé pluginy', který aplikace umí stáhnout a nabídnout. Uživatel pak prostě na daný plugin klikne a nemusí žádné URL kopírovat. Pokud někdo někde náhodou hostujete nějaký plugin, dejte echo, přidám ho do seznamu. Uživatelé playstore již mají update se seznamem pravděpodobně nainstalovaný.
Nastavení s tlačítkem 'Známé pluginy' a oknem se staženým seznamem (desktop, klik pro zvětšení).
Nastavení s tlačítkem 'Známé pluginy' a oknem se staženým seznamem (ne zrovna dokonalá implementace, android, klik pro zvětšení).
Toto byla jediná změna, kterou jsem v kódu udělal. Jinak byly oba pluginy vyrobeny podle
starého návodu a pluginovací vnitřnosti to zchroustaly jen s malými ústupky.
Flash Balkna Plugin Montana2016/05
Tento plugin obsahuje 35 týdnů (slovy 8 měsíců(!!), z toho 5x týden rest) dlouhý cyklus. Vychází z předpokladu, že nejlépe prsty sílí, když se střídají visy na minimální (a v dlouhodobém hledisku zmenšující se) liště s visy na větší liště se závažím (a zvyšující se zátěží). K tomuto cvičení nepotřebujete balknu, ale cokoliv, co vám umožní zmenšovat chyty v alespoň 6 ti velikostech (4 pro nejmenší a 4 pro závaží s nějakým tím průnikem).
Jeden cyklus se skládá ze 2-4 cvičení týdně, takže je to spíše doplněk k lezení. Dále pak vždy po čtyřech týdnech následuje týden pauza. V průběhu času se přidávají opakování, aby vždy po čase padly opět dolů a zmenšila se lišta/zvýšila váha závaží (a zkrátila délka visu). Ve výsledku jednotlivé tréninky oscilují od 15 do 35 minut (právě podle počtu opakování a délky visu). Střídají se vždy týden minimální lišta a týden se závažím.
Bohužel, plugin má dvě vady. Jednu koncepční, a druhá byla již v daném článku:
V článku chyběl údaj o reálném počtu opakování a o pauzách mezi cviky. I když se počet iterací relativně mění, základní hodnota 10x (stejně jako 10s pro pauzu) je 10 jen proto, aby si ji každý jednoduše nastavil podle svého. Viz v původním článku odstavec Nastavení tréninků
Minimální lištu a ideální závaží si musí každý nastavit sám. A toto vyžaduje zkušenost, která s pluginem nepřichází.
Překvapivé také je, že článek (a tedy fotky v pluginu) úplně nezatracuje uzavřený úchop. Jen varuje a doporučuje ho používat minimálně.
Sečteno a podtrženo, plugin má své mouchy. Příliš mnoho pořád závisí na individuálním nastavení. Přesto díky němu může apka pomoci se střídáním týdnů minimální lišta/závaží a s připomínáním odpočinků a zmenšující se lišty/zvyšující se váhy. Samozřejmě hlídá zvyšování iterací a snižování délky visu. Pokud někdo studoval tabulku v
Tréning prstov - investice do vašeho lezeckého důchodu a nějaký trénink si již podle ní sesmolil, plugin rozhodně pomůže.
trénink na minimální liště (desktop, klik pro zvětšení).
trénink se závažím (android, klik pro zvětšení).
Flash Balkna Aix Plugin
Zato druhý plugin, který bych vám rád v tomto článku představil, je s koncepcí aplikace FBBalkna zarovnán výrazně více. A zatímco Montana plugin obsahuje pouze jeden dlouhodobý cyklus, Aix plugin obsahuje pouze sedm tréninků - sedm obtížností (pozor, už trojka je tak osmičkový lezec!). Pokud je virtuálně spojíte podle doporučeného "až zvádneš uviset jeden, přejdi na vyšší", pak máte na rok, spíše na dva co dělat...
Detailní popis tréninku je u
aixu. Ve zkratce to probíhá tak, že půl tréninku se chyty zmenšují, a druhou půlku se zase zvětšují. Počet opakování ani chyty se nemění a obtížnost roste délkou visu. Velkou výhodou je konstantní délka tréninku 51 minut.
K aplikaci tréninku vám tedy stačí libovolné zařízení s 5 ti velikostmi chytů. Například takto jsem si to nastavil já na svoji balknu:
Samozřejmě ideální zůstává to jet na AIX PU desce, kde to máte přesně, jak to mistr Jirous namyslel a ozkoušel.
Tento plugin jsem už měl možnost pozkoušet (a skončil jsem právě na té trojce...) takže pár zkušeností:
Zahřívací cviky (prvních šest cviků (z 60)) mají možná zbytečně dlouhé pauzy, zvláště pokud člověk visí např po běhu.
Výhodou toho zůstává, že se během toho může pěkně rozhýbat, případně poprotahovat.
Zato stejných 6 cviků na konci je už člověk rád, že je rád.
Vůbec nemá smysl jet jen jednu polovinu. Dolů a pak nahoru tam rozhodně není z legrace.
Zátěž stoupá velmi neuvěřitelně pozvolna, a přesto visu nenavyklý člověk velmi brzy narazí na svůj limit.
Na stránkách aixu je malá chyba a systém 6 je stejný jako 7. Možná se tam ještě nikdy nikdo nedovisel :).
FBBalkna aplikace hlásí "pozor změna" i v případě, že se následující cvik liší pouze délkou visu. Může to být matoucí, ale já se pořád nerozhodl, jestli je to chyba nebo kýžená funkcionalita.
Téměř 4 minutová pauza uprostřed je hooodně dlouhá. Hrozí zchládnutí, je dobré během ní něco dělat, jak s tepem, tak s prsty.
Na druhou stranu necelá minuta mezi cvičebními celky (úchopy) se mi zdá málo. Myslím, že by tu čtvrtou minutu pauzy v půlce stálo za to rozdělit právě sem.
pro úplnost screenshot z desktopu (povšimněte si AIX boardu... po zvětšení)...
...a androidu. Každý systém má speciální ikonku, abyste si náhodou nepustili smrtelný systém 6 či 7. (To je vidět i bez zvětšeni, ale funguje.)
Ať slouží! Diskuze je otevřená, hurá do mě :).