první přelezy dvou nejtěžších cest Rumunska obtížnosti 9a a 9a+
Adam Ondra vylezl dvě nejtěžší cesty Rumunska, které byly až doposud bez přelezu. Nejprve cestu Black Cobra obtížnosti 9a. O dva dny později výkon překonal, když ve vlhkém počasí dal cestu Stone Butterfly 9a+, která se tak stala nejtěžší vylezenou cestou celého Balkánu.
Přelezy proběhly v rámci natáčení šestidílného cestopisu Balkánem nahoru a dolů, na kterém Adam spolupracuje s Českou televizí.
Rumunsko je první z několika zemí, které Adam Ondra se štábem České televize v rámci cyklu Balkánem nahoru a dolů navštíví. Úvodní díl se natáčel v chráněné krajinné oblasti Domogled v údolí Cernei nedaleko od Herkulových lázní.
V Rumunsku se se sportovním lezením teprve začíná, ale potenciál pro něj je tam určitě velký, ať už tam chcete vymýšlet vlastní projekt, anebo se pustit do zdolávání trasy, kterou už možná někdo navrtal a označil, ale zatím ji ještě nikdo na světě nepřelezl. Právě do té druhé kategorie spadají oba úspěšné přelezy Adama Ondry z minulých dní, kdy hned dvakrát po sobě posunul stupeň obtížnosti pro přelezené cesty Rumunska – nejprve na 9a a poté na 9a+. Do té doby byla nejvyšší přelezená obtížnost v Rumunsku 8b+.
Adam Ondra Rumunsko - autor Pavel Blažek
O přelezu cesty Black Cobra 9a v sektoru Cascada Vanturatoarea Adam Ondra řekl: „Málokdy je stěna převislá hladká deska jako tady,“ a dodává: „Chytů je tady tak akorát, aby stěnu bylo možné vylézt. Kdyby jeden jediný chyběl, už to nepůjde. Příroda to tady vytvořila tak, že jde o těžké lezení, ale ještě stále to jde.“
Kameraman Bernardo Gimenez - foto pro ČT Petr Horký
A doplňuje i komentář k úspěchu v cestě Stone Butterfly 9a+, který vyšel i navzdory vlhkému počasí: "Rozhodně to nebylo úplně přímočaré, první dva dny jsem bojoval s vysokou vlhkostí. Třetí den počasí vypadalo ještě hůř, ale i tak jsme se rozhodli v dešti pro 45 min výšlap pod skály a ukázalo se, že to nebylo až takové bláznovství. Cesta byla překvapivě suchá a i přesto, že na první i druhy pokus toho dne jsem spadnul z horní části, nakonec se mi podařilo sesbírat zbytky posledních sil na poslední úspěšný pokus.“
„Když to člověk vidí přímo na místě, tak chápe, že sleduje absolutní světovou špičku,“ reaguje na sportovní výkony Adama Ondry režisér Petr Horký. „Máme tu čtyři kamery. Jeden kameraman je na zemi, druhý visí na soustavě lan ve stěně, další má vzdálenou kameru na celkový záběr a nechybí ani dron, aby byla vidět perspektiva celé obrovské stěny. Jde mi o to, aby i běžný divák, který není skalní lezec, pochopil a mohl sledovat zápletku té konkrétní trasy a užít si nádheru tohoto sportovního výkonu,“ upřesňuje režisér.
Štáb při natáčení v Rumunsku foto pro ČT Petr Horký
Z Adamova lezení v Rumunsku se na Youtube objevilo také amatérské video z přelezu Stone Butterfly 9a+. Podívejte se:
A zde je ještě jedno amatérské video, jak Adam zkouší v Baile Herculane projekt Black Cobra extension:
Nedávno padla stejná otázka na 8a.nu, když Megos přelezl Sharmovo projekt Perfecto Mundo. Ve Francii a Špáňu cestě dává jméno autor cesty (ten kdo vybral linii a osadil jištění), ne autor prvního volného přelezu.
Najprv pochvaly - Adamovi, autorom videí aj ohromnej stene (max. 150 m) v Baie Herculane.
Len s tvrdením "najťažšia vylezená na Balkáne" by som bol opatrný. Sám Adam preliezol Vicious Circle 9a+/b v Mišjej Peci a Slovinsko pokiaľ viem je ešte Balkán.
Inak je fajn, že sa Adam zbavil nejakých potiaží s kolenom a zas lezie naplno. Som zvedavý na ďalšie, nové balkánske prásky.
Nj, ale podľa toho zdroja ani Rumunsko nie je Balkán (s čím osobne nesúhlasím - za mojich študentských liet celá Juhoslávia a Rumunsko boli Balkán, Maďarsko už nie). Tu vedú čiaru cca Terst - dolná Sáva - dolný Dunaj a to by vyradilo aj Baie Herculane.
Holt Adam niečo podobné dá aj v jednoznačnom Bulharsku, Grécku, Macedónsku ... a bude po "probléme".
Problém je politický. Takže rozpor je mezi geografií a politikou. Obecně státy bývalé Jugoslávie nesnáší označení balkánské státy. Chorvatsko kvůli tomu odmítlo podepsat i nějaké mezinárodní dokumenty pár let zpět. Označení nevadí, pokud vím, Bulharsku. A snad ani Rumunsku...takže bych se nedivil, kdyby se přelezy ve Slovinsku škatulkovaly jako nebalkánské.
Zajímavé téma - zeměpisně je Balkánský poloostrov ohraničen řekami Soča - Krka - Sáva -Dunaj. Rumunsko má jen 9% rozlohy území na Balkánském poloostrově. Slovinsko 23%, Chorvatsko 47%. Politicky bych vyloučil Slovinsko, vzniklo okolo Kraňska, které bylo třeba v letech 1270-1276 součástí Českého království. Nakonec se stalo součástí habsburské monarchie s výjimkou napoleonských válek 1809-14. Rumunsko bylo s 3 knížectví - Sedmihradsko, Moldávie, Valašsko. Pokud bychom brali Balkán jako země obsazené po staletí Tureckem, tak Valašsko a Moldávie jsou na Balkáně, Sedmihradsko ne. Baile Herculane se nachází v Banátu, který je nyní součástí Sedmihradska a jsou vzdušnou čarou 16 km severně od Dunaje. Zeměpisně tudíž neleží na Balkánském poloostrově. Záleží i jak to berou místní. Mě vadí, když se o ČR mluví jako o východní Evropě. Krom politické příslušnosti k východnímu sovětskému bloku v letech 1945-1989 jsme vždy byli Střední Evropa. Bohužel, např, pro statistiky OSN jsme pořád jako "východní Evropa". Přitom zeměpisně je to až vše od Polska a Rumunska na východ, někdy se z toho velmi rády vylučují pobaltské státy. Pojem Střední Evropa většinou zahrnuje Alpské země a Visegrádskou čtyřku. Rumunsko je řazeno do Jihovýchodní Evropy spolu s balkánskými zeměmi. Jeho velká část je ovšem kulturně z historického hlediska sounáležitostí historické Střední Evropy, která se skládala ze zemí Německého císařství, Rakouska- Uherska a Polsko-litevské unie. Z tohoto a pohledu a zeměpisné polohy není Baile Herculanum na Balkáně.
Nenosím :-D Zrovna čtu Přemyslovskou epopej - jsem u Přemysla Otakara II:, toho, co zrovna připojil ke Koruně české alpské země a Kraňsko, a tam je krásně vidět, jak jsme byli politicky propojení s Říší a Vatikánem, a jsem alergický na označení ČR za východní Evropu. A válka s Turkem je přece stále aktuální :-D Nevím, jak to mají Rumuni, třeba jsou alergičtí na Balkán, ale zrovna na wiki je u Rumunska napsáno balkánský stát. Zbyněk má ve srubu takový německý časák, kde je výpravně popsáno lezení na "východě". Hned jsem byl vytočenej, začíná to Adršpachem :-D Pak jsou tam i ty rumunské oblasti. Lákají mě, je to z Plzně 1050 km a zrovna Sedmihradsko (Transylvánie) je nyní turisticky velmi atraktivním regionem. Od pádu Ceaucesca se tam toho hodně změnilo.
Podle většiny členění neni Rumunsko balkánským státem. Slovinsko neni snad podle všech (za západní hranici Balkánu je považována slovinsko-chorvatská hranice).
Nejuznávanější severní hranicí Balkánu jsou řeky Dunaj a Sáva (takže do Balkánu patří jen úplný východní cípek Rumunska a cca jižní dvě třetiny Srbska, kam předpokládám Adam taky zamíří, protože jsou tam pěkný lezecký oblasti v kaňonu řeky Nišava u Niše).