Nachází se na severozápadním okraji Prahy, mezi Suchdolem a Úněticemi. Jsou tu tři buližníkové skalní masívy. Jedná se o přírodní památku. Přístup k horním partiím skal na Holém vrchu je z údolí povolen pouze zleva po značené cestě a podle SZ stěny Strážce. Není tu žádné časové omezení.
Přístup: autem, MHD
Charakter: velice malé stěnky, ze všech cest se schází
Jištění: minimum skob, nýtů, spíše potřeba friendy, vklíněnce...
Cestou od autobusu možno navštívit hostinec.
Oblast obsahuje 50 cest.
počet cest:
obtížnost:
20
1-3
17
4
9
5
2
6
2
7
0
8
0
9
0
10
Literatura: Vybrané horolezecké terény v okolí Prahy, Olympia, Praha 1976
Tolik cest tu není. Jsou tu dokonce některé nové projekty. Mám zpracovaného kompletně nového průvodce na tuto oblast. I včetně 4. podoblasti. Tzv. Malý lom s velmi morálovou cestou Mrtvé moře (7, 10metrů, 1skoba + vrcholová knížka!!!). Jinak tu lezení stojí určitě za to. Jsou tu nové borháky i občas přidané smyce. Docela rád bych tohoto skutečně kompletního průvodce zveřejnil, ale jedná se skutečně o vcelku rozsáhlou nesourodou oboblast. Čusbus
Zapsal: Luk, 20:22:20 22.08.2002
Nemáte prosím někdo kontakt na správce této oblasti?????? Za jakoukoliv radu budu vděčen. Dík
Zapsal: Luk, 20:23:48 22.08.2002
správce
Mám dojem, že správcem Holasu byl Dr. Vladimír Strnad, zvaný Pštrosák.
Správcem je HO Bohnice http://www.volny.cz/ho.bo/
a aspoň starého průvodčíka najdeš tady http://jakubturek.webpark.cz/pruv/holyvrch1.htm
Dostaneš se tam busem č. 107 nebo 147 z metra Dejvická na konečnou (každá je jinde) a potom cca 15 min pěšky. Holý vrch uvidíš nad potokem, Kozí hřbety jsou ukryté v lese na protějším svahu vedle turistické cesty.
Hospoda je u konečné Suchdol (na Výhledy se tedy nevracej).
Je to hodně tradicionalistická oblast, a tak nepočítej s nýty, skob je taky pomálu a nahoře nejsou slaňáky. Potřebuješ s sebou sadu vklíněnců a smyčky. Friendy jsou skoro zbytečné.
Takhle se mi to líbí, díky. Jinak k počtu cest. Ta čísla jsme si nevymýšleli, jsou počítána z průvodců + doplněna o cesty které znám ( když byl průvodce starší ). Druhou věcí je to, že třetina z uvedeného počtu se neleze ( nejsou pěkné, jsou to kvyky a pod. ). Vyřadit je však samovolně nechci a nemůžu, mají právo na to, aby se v statistice objevili.
Zapsal: Maty, 14:21:21 23.08.2002
Re: Luk - Holý vrch a Kozí hřbety
Cest je minimálně 50 a to i těch "logických", bydlím tam a troufám si tvrdit, že znám v dané oblasti každý šutr. Ono jde o to, co chceš považovat za samostatnou cestu. Když se mi před mnoha lety podařilo narovnat nástup "Navštívenky", nepovažoval jsem tento kousek za cestu, neb i Navštívenka mi přišla jako nelogická (když člověk rozpaží, dosáhne levou rukou do cesty vlevo a pravou do cesty vpravo). Když budu počítat každý boulder a variantu, počet cest nám pěkně naroste. Tebou uváděný Malý lom, je jenom důkaz, že potenciál oblasti ve smyslu klasických cest je vyčerpaný. Prosím proto borce s absťákem na dělání nových cest, nechte vrtačku a kyblík s barvou doma.
Abych jenom brblal, tak přidám pár ínformací o cestách, které nejsou ve zmiňovaném stařičkém průvodci, které mi přijdou zajímavé.
Holý vrh:
Alšova vyhlídka (horní útes)
-Navštívenka VI+ (Jirka Šídlo), cesta mezi Západní hranou a Únětickou spárou, 2 nýty, trochu nelogická cesta.
-Narovnání Tondovy cesty V+(Karel Mach, Ivo Cihlář), nástup jako Únětická spára a přímo vzhůru do horní části Tondovy, hodiny, vklíněnec.
-Branka Přímo (autora nevím)jeden bouldrový krok, pro někoho za III, pro jiného možná VI, friend.
-Cikcak III+ ?(autor nevím), vede mezi pravou variantou Branky a Dvoucestnou, kdo si chce vykloubit rameno má možnost.
-Alpa VI(Karel Mach, Ivo Cihlář)nástup stěnkou vpravo od Převislé hrany a přímo vzhůru, ke spárce ve vrcholové plotně, spárkou na vrchol. Ve spárce vklíněnce. Na nástupu se vydrolila skála a je tam madlo na pravou ruku, kdo chce ochutnat původní obtížnost, nechť madlo vynechá.
-V cestě Plotny nehledejte odštěp, už tam není :-(, místo něho nýtek
Strážce(dolní útes):
-pěkná cesta necesta vede mezi SZ spárou a Radegrasem, tak V+, nástup jako Radegras a místo traverzu pod převis přímo vzhůru po nevýrazné hraně na vrchol, vklíněnce, kdo se bojí může si cvaknout borháky v Radegrasu.
-var. nástupu Radegrasu, stěnkou přímo ke kruhu, dnes už k borháku, nešlapat na balvan za zády
-var. Diretky VII ?(Karel Hégr), spárou pod hlavu strážce a místo spárou, tak vlevo přes největší převis po hraně (skoba), na hlavu Strážce. Dost brutální varianta, nikdy jsem ji nelezl, vždy jsem si říkal až budu velký …
-Korupce VII ? (Karel Hégr) vlevo od Levé uzlové spáry pilířkem
Kozí hřbety:
Jsou spíše bouldrová oblast, ale všechno je v lese a pokryto plus minus lišejníkem, který bývá vlhký a tudíž dost klouže.
-pěkná cestička vede od lesní cesty převislým břichem na terasu přímo pod Bohnickou hranou VI (Mach, Cihlář)
-vpravo od Blokované spáry (v průvodci Cvičná stěnka) je parádní cestička VI, my jsme jí říkali Žabí krys, bohužel (pro někoho bohudík) dnes jsou ve dvou největších chytech dvě skoby, název se samozřejmě změnil :-), cesta je lezitelná i se skobami, ale už to není ono.
Lomenice:
-něco nového vpravo tam bylo, ach ta pamět …
Jihozápadní kóta:
-vlevo dole od Špinavé stěnky, pěkný kvak koutkem přes převis (skoba) V+ (Mach, Cihlář)
-ještě více vlevo a nahoře, nápadná převislá stěnka (2x skobka) VI+ , velmi vyzývavé, ale kraťoučké