Pět členů plzeňské horolezecké expedice vystoupilo na vrchol 7 105 metrů vysoké hory E. Korženěvské. Včera v nočních hodinách se horolezci spustili do základního tábora. Na vrchol se postupně podařilo vystoupit pěti členům Humi Outdoor expedice Pamír a Hindúkuš 2006. Vedoucím expedice je plzeňský dokumentarista Mgr. Roman Pekař.
„V tomto roce je na Pamíru málo sněhu, proto je výstup na Korženěvskou obtížnější než v předchozích letech. Klasickou cestu bylo potřeba kvůli trhlinám změnit a některé úseky jsou pokryté ledem,“ říká Andrej Fjodorov z Uzbekistánu, šestý člen expedice, který je v oblasti pamírských sedmitisícovek pátou sezónu.
Po krátkém odpočinku se členové expedice pokusí vystoupit na vrchol další sedmitisícovky. Pik Komunizmu (dnes Pik Ismaila Somoni (7 495 m n. m.), který se nachází v blízkosti Korženěvské je však lezecky a technicky náročnější. Lezení v pamírských horách je charakterizováno velmi nestabilním počasím a objektivním nebezpečím v podobě častých pádů lavin a ledu a velkým množstvím ledovcových trhlin. Tyto nepříznivé vlivy jsou navíc umocněny extrémními výkyvy teplot, které se pohybují od – 30°C až do + 30°C. Neustále padající kameny a laviny všeho druhu obdařily vrcholy tohoto pohoří pověstí jednoho z nejtěžších a nejnebezpečnějších horolezeckých terénů světa.
Nezbytností je proto kvalitní vybavení, které poskytly firmy Humi Outdoor, Hannah, Devold, Avacom, T6 Power, ECS – obaly, a také strava, kterou poskytly firmy Fitsport Jiří Trampota, Emco, Jerky, Knorr, Lipton, Red Bull a další. „Bez podpory těchto firem bychom expedici pravděpodobně nemohli uskutečnit,“ říká Roman Pekař, vedoucí horolezecké expedice. Humi Outdoor expedici Pamír a Hindúkuš podpořila také městská část Plzeň - Slovany.
Po zdolání pamírských vrcholů je dalším cílem expedice vystoupit na jeden z vrcholů v těžko přístupné oblasti Afghánistánu, kde od konce 60. let nebyla žádná česká expedice. Vedle horolezectví je pro členy expedice neméně důležitým cílem dokumentovat život lidí pod horami (v Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Afghánistánu) a zvyšovat povědomí o této zajímavé oblasti mezi českou veřejností. Čtyřměsíční expedici podniká pět plzeňských horolezců expedičním Uazem 452 A. Na trase dlouhé 20 000 km navštíví dvanáct zemí (Slovensko - Ukrajina – Rusko – Kazachstán – Kyrgyzstán – Tádžikistán – Afghánistán – Írán – Turecko – Bulharsko – Rumunsko -Maďarsko).
Expedici tvoří:
Mgr. Roman Pekař - vedoucí, kameraman, fotograf, řidič,
Andrej Fyodorov (Uzbekistán) - horolezecký instruktor),
Martin Liška (fotografická dokumentace),
Kamil Havlíček - zdravotník expedice,
Petr Macoun - druhý kameraman, řidič, grafik,
Karla Štěpánková – dokumentace.