LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climb now, work later ;)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční Open (11.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
50.Gospoš 9947
51.Winter 9932
52.Zedek 9894
Bouldry:
50.Chochola 8600
51.Stadtherr 8553
52.Palivec 8553
Hory:
20.Novotný 3598
21.Louda 3204
22.Chomová 3179

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5683 lezců
1150058 cest
Nové přelezy:
La Coccine 8A
Gandalfové 8B/8B+
Wendolové 8B
Lloricas 7c
Rumová Smr 6B+
Vipèr 8a+
Vipére Ext 7c
Raiden 8A
Enigma 7C+
Réti Endin 7C+

Stěny
Flash Wall - Olomouc
Boulder centrum VUT v Brně - Brno
Stěna u Salesiánů - Praha 8

Prodejny
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
HORALSPORT - KLADNO
HUDYsport - Praha 5

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Poprvé v Sasku.

Miluju písek. Zajíždím tam často a rád, i když to z Ostravy není kamkoliv příliš co by kamenem dohodil. Většinu českých pískovcových oblastí už mám slušně zmapovanou a tak dozrál čas konečně zajet i do Saska. Byl jsem tam už několikrát dříve, ale vždycky jen na čumendu, když nás v Labáku zastihlo deštivo. Nikdy jsem si ale neuměl představit, že bych ve zdejších obrovských stěnách mohl také já, obyčejný lezec, působit. Teď jsme si ale konečně vyhradili týden výhradně na Sasko a vyjeli jsme. Čelda a Víťa. Měli jsme štěstí, protože jsme akorát vystihli týden před záplavami. Byli jsme vybaveni ofoceným průvodcem z roku 1984 (doporučuju ale sehnat nového, ve starém chybí dost cest), vytištěnými doporučenými cestami z lezeckých serverů www.sportclimbing.de, www.gipfelbuch.de, www.on-sight.de a samozřejmě taky Lezce a hlavně několikrát dokola pročtenými články Jardy Maršíka (díky mu za ně). Musím říct, že bez průvodce by tam asi ani nemělo smysl jezdit už kvůli orientaci v terénu. Je taky samozřejmě nutná alespoň základní znalost němčiny kvůli překladu popisu cest.
Je to krásné, když člověk vyjede do úplně pro něj nové oblasti, pak si může vybírat jen ty největší perly a musím říct, že až na pár výjimek jsme jen perly lezli. Předem musím podotknout, že náš maximální výkon je VIIIb v Labáku, takže se tady doporučených sportovních cest vyšších obtížností nedočkáte. Budou to jen doporučení pro ty, co by se taky třeba chtěli do Saska podívat a jen z něj mají velký respekt, jako jsme jej měli my.
A tak jsme po dvoudenním rozlézání v Labáku vyjeli. Naše první kroky zamířili na Falkenstein, který se nachází v nejzazším cípu oblasti Schrammstein. Je tam velká koncentrace cest na malém prostoru, a tak jsme si řekli, že se tam určitě něco najde i pro nás. Navíc Falkenstein už má nějaký zvuk. Auto jsme zaparkovali na neplaceném parkovišti v lese 20 minut pod Falkem u silnice směrem na Ostrau. Když půjdete po značené stezce a pak chviličku po horolezecké, dojdete pod jižní stěnu. Co vás hned uhodí do očí, je výrazná spára protínající celou stěnu. Protože jsme byli teoreticky dobře připraveni, bylo nám jasné, že je to pověstný SüdRis VIIa. O první cestě bylo rozhodnuto. Vybral si ji kolega a nakonec jsem tomu byl rád. Nástup je z balvanu pod jižní stěnou (1. kruh), následuje traverz do spáry a jí se jde prakticky až na vrchol přes další dva kruhy, u druhého se štanduje. Příjemné je, že spára se vůbec nemusí lézt spárově, nepříjemné je, že dolez cesty je úzkým dvacetimetrovým nejištěným spárokomínem, kde úvod se ještě dá odrbat stěnově, ale pak už se do něj musí vlézt a lézt, než vás vyplivne nahoře u dobíráku. Je tak úzký, že v něm snad ani spadnout nejde. I tak vám v něm ale garantuju slušně velké bobky. A kupodivu mi tam asi narostly největší bandasky za celý náš zájezd. My tlustější tam ale máme výhodu, můžeme se jen hluboce nadechnout a máme „no hand“. Na závěr už vás čeká jen nějak dojít ke slaňáku. Vidět je hned, ale mezi vámi a jím je docela slušná rokle. Je nutno nejspíše slézt kus vlevo, v nejlehčím místě překročit komín a pak zase vylézt ke slaňáku.
Další cestu, kterou na Falku všichni doporučují, je Reginawand VIIc (VIIIa). Měli jsme problém vůbec ji najít, než jsem pochopil, že nezačíná od země, ale až z police uprostřed severovýchodní stěny, kam člověk musí nějak dolézt. Nabízí se Nordostkamin III, ale ten je výše dosti nevábný. Naštěstí se výše dá lézt vlevo od komína stěnkama a trávama. Samotná Regina je krásný čtyřicetimetrový rajbas přes 5 kruhů s těžším místem nad druhým, mohu jen doporučit.
Poslední cestou dne se stal Schönwetterwand VIIc, jak píše Jarda, sen každého sedmíka. Cesta je to opravdu krásná a lehká přes 5 kruhů. Kdo chce přelézt podle mne nejtěžší místo, musí ji lézt až nahoru, protože nejtěžší je to podle mne kolem pátého. A i když je dolez úzkýma komínama, není to nic těžkého.
Při našich dřívějších procházkách jsme objevili nádherný povolený bivak pod Teufelsturmem a tam jsme vyrazili přespat. To znamená, že jsme autem přejeli do Schmilky, nechali ho u silnice na bezplatném stání, po zelené značce jsme půlhodinku funěli po prudkých schodech Kahntilke až na Elbleitenweg a po ní ještě čtvrthodinku doleva do bivaku. Cestou míjíte obrovskou věž Rauschenstein, kde po hraně, která je nejblíž chodníku, vede pověstná Gondakante VIIIa. A to měl být náš cíl příštího dne. Samozřejmě po patřičném rozlezení na lehčích cestách Rauschensteinu.
Jenže ráno jsme si řekli, nač to odkládat a rovnou jsme Gondu nastoupili. Nastupuje se zleva přes převis na polici, pak přímo k prvnímu kruhu. Od kruhu mírně vlevo nejdříve tížeji, pak lehce na polici ke kruhu (štand). Ze štandu je lehký odlez vpravo ke hraně, po ní po madlech přes třetí kruh, když se madla ztratí, je nutno se překlopit do výlezového žlábku (nejtěžší místo) a jím na vrchol. V celé cestě dáte spoustu smyc. Nahoře pak už jen neznalým zbývá nalézt slaňák, ale všechny vrcholové chodníčky vedou k němu, tak ani to není problém.
V našem případě ale v nejlepším přišel déšť a tedy i návrat do českých luhů a hájů, přesněji na Labskou stráň na desítku za deset a dršťkovku za třináct pade. Byl to ale jediný deštík, co nás potkal a byl velmi krátký, narozdíl od jižních Čech.
Další den jsme se rozhodli pro průzkum další oblasti a to Rathenu. Abychom nechali skály pořádně proschnout, tak jsme ještě ráno zaskočili mrknout se na pověstný most Bastei, který nás ale nikterak neuchvátil. Ale kdo má rád davy lidí, mohu jen doporučit. Pak už ale naše kroky urychleně směřovaly pod Höllenhund na vyhlášenou cestu Talweg VIIIa. Tahle linka vás hned dostane. Obrovská prožraná žlutá stěna a v ní tři kruhy, ale myslím, že ani jeden nejspíše ze země nenaleznete. Chce to jen překonat bázeň a vlézt do toho. Je to paráda. Jarda sice píše o lezení po sloupcích zaslepených hodin, a tak jsem se obával, že budou opravdu zaslepené, ale ještě více jich zaslepených není, takže člověk může zakládat smyce, co hrdlo ráčí. Chtěl jsem to natáhnout až ke druhému kruhu, ale s 50-timetrovým lanem to nevyšlo, takže následoval štand v hodinách. Výlez nad druhým už tak krásný není, ale ani škaredý. Jediným stínem na této cestě je, že nahoře je jen dobírák a ke slaňáku se musí kus dost těžce slézt.
Další a poslední cestou toho dne byl doporučovaný Weinertwand VIIa (VIIb) na Vexierturm. Tato cesta přes tři kruhy nás ale ničím nijak příliš nezaujala (ale ani ošklivá rozhodně není) snad díky předchozímu zážitku na Höllenhundu. Zajímavé snad je, že na těch 70 metrů jsou první dva kruhy od sebe snad jen tři metry a pak dlouho nic, jen samozřejmá spousta smyc.
Další den jsme se rozhodli věnovat průzkumu Schmilky. Vzali jsme to po chodníku, který ústí ve schody Heilige Stiege, ale ve druhém patře skal jsme zahnuli po polici vlevo pod Bussardwand. Jsou zde dvě cesty relativně lehčího kalibru: Bunte Wand VIIIa a Südwand VIIc. Bunte Wand je docela těžká cesta většinou koutem, zvlášť nad druhým a třetím kruhem. Kolega se navíc rozhodl, že ji dolezeme až na vrchol, což znamená osolený traverz vpravo pod převisem do křoví na polici a dále nahoru místy převislým pískovištěm, kde alespoň pod vrcholem jste odměněni nádherným skalním oknem. Südwand je stěnová cesta vlevo od předchozí v krásných madlech přes tři kruhy ke třetímu kruhu předchozí cesty a tam jsme už raději skončili. Když se vydáte po polici ve druhém patře dále vlevo, dojdete ke krásné věžičce Heringsgrundnadel, kde vede krásná cesta Alterweg VIIa, která se dá ale napřímit VIIc-čkovou variantou po perfektních kyzech. Tůra po této polici dále vlevo vás pak zavede pod věž Turm am Verborgenen Horn, kde vede mimo jiné zajímavá cesta Ostris VIIb (autorem je Karlheinz Gonda). A jak už z názvu vyplívá, jedná se o spáru a co víc, už je zde občas nutné i spárově lézt. Od této věže lze sestoupit po chodníku dolů a přespat v nějakém z povolených bivaků, kterých jsme ve Schmilce čistě náhodou objevili minimálně 5. Jen je v nich zákaz rozdělávat oheň. My jme ale zase zamířili do našeho oblíbeného bivaku pod Teufelsturmem, protože jsme na něj chtěli další den lézt. Spaní ve Schmilce má jednu nevýhodu a to, že zde není nikde voda, alespoň my jsme žádnou neobjevili. Takže je nutné si ji sem vynést na zádech, což po příkrých schodech Kahntilke není žádná sranda.
Teufelsturm – nádherná věž s nádhernými cestami. V našem obtížnostním ranku se pohybovali dvě: Alter Weg VIIb (VIIc) a Talseite VIIIa (VIIIb). Nejdříve přišla na řadu Alter Weg. Jak píše Jarda, cesta je prosta kruhů a o to je krásnější. Nástup je zajímavým koutem zajistitelným smyčkami do sedla mezi věží a masivem, z něj po hraně nebo spíše v pravo od hrany, čím výše, tím lépe. Později zase vlevo za hranu. Výlez už je čistě lahůdkový. Talseite je krásná cesta z údolí přes tři kruhy nejdříve zprava ke hraně, za ní ke kruhu a po ní, pak zase zpět na druhou stranu ke druhému kruhu (obvyklý štand) a pak přes třetí mírně převislou stěnou do výlezových madel. Prostě nádhera, jako snad vše v Sasku.
Naší poslední cestou a musím říct, že krásnou tečkou za naším prvním saským působením, se nakonec měla stát Talseite VIIIa na Rauschenspitze. Je to nádherná třídélková cesta, ve které najdete opravdu vše. Začíná se pilířem pod obrovský střechovitý převis k prvnímu kruhu. Asi čtyři metry vlevo od něj přímo přes převis (naštěstí jsou v něm obrovská madla, jen trošku solivá), nad převisem štand u 2. kruhu. Od něj traverz vpravo do spáry (později komína) a tou naštěstí většinou nespárově ke třetímu kruhu (další štand). Pak už vám zbývá jen zajímavý rajbas přes další dva kruhy na vrchol.
Musím říct, že mne Sasko úplně dostalo. Nejen krásou přírody, skal a cest, ale také způsobem, jakým se zde stále leze. Co vás tady zaujme na první pohled, když sem přijedete z Labáku? V Labáku ve většině populárních cest vidíte přesně posloupnost chytů, protože jsou velmi a permanentně omagované. O On sight cest si tedy můžete nechat jen zdát, protože je takto dáte maximálně Flash, je totiž naprosto jasné, co se má brát. A to nehovořím o estetické stránce věci. Takový pohled vpravo z vrcholu Ledové stěny na Hektora je opravdu skličující, vidíte dvě omagované linie: Prazdroj a Cestu pro Elišku. U nás už snad ani někteří lidé netuší, že by se na písku mělo lézt bez maglajzu. U cesty Kruh za kruhem na Velkou baštu jistý známý slovenský lezec hlásil, že je to krásný, dá se to vylézt skoro bez mága. Proč skoro, když my rekreační slaboši jsme ji vylezli úplně bez mága na zde relativní OS. Na jeho chabou obranu bych uvedl, že snad jako jediný po sobě chyty při slaňování čistil. Jenže chyty i po tom zůstanou označené. To v Sasku si užijete onsajtu a vůbec hledání linky cesty a pak i sestupů do sytosti, mnohdy i díky velmi nepřesnému překladu průvodce (i zde platí, kolik jazyků znáš, tolikrát jsi lezcem). Můžete se vžívat do pocitů prvovýstupců, kudy by to asi tak natáhli, když to před těmi x léty lezli. My jsme na stopy magnézia nenarazili a ani v těžších cestách jsme nikoho s pytlíky neviděli. Zato snad všichni mají na dlouhých tkaničkách dřevěná špárátka, jakoby všichni pocházeli z jedné líhně. Připadalo mi to roztomilé, když nemluvím o užitečnosti špárátka. To u nás, když už ho někdo má, je nezřídka kovové, jako by nebylo jasné, že kovové hejblata (s výjimkou karabin) se na písku nepoužívají. Je to zvláštní, že někde podle pravidel mohou lézt a někde to prostě nejde. Je to asi dáno povahou národa, proč se namáhat a exponovat a lézt podle pravidel, když si to můžu vylézt s mágem mnohem lehčeji. Další samozřejmostí v Sasku je čisto i na bivacích, upravené chodníky i horolezecké a určitě by se našli i další rozdíly. Proto bych chtěl závěrem poprosit ty naše práskače, zvlášť ty Labské. Nejezděte do Saska, ať alespoň někde zůstane nám obyčejným lezcům lezoucím s láskou podle pravidel nějaká čistá nesprasená oblast. Zato vám, doufám že stále převažující pískomilné veřejnosti ctící normální způsob lezení, přeju spoustu těch nejkrásnějších zážitků, jaké jsme měli možnost v Sasku zažít my.

Víťa Novák   [úpravy] 17:56 04.09.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Pěkný
hezky jsem si zavzpomínal na naše začátky v Sasku, kdy jsme věděli jenom, že jsm,e lezli nějakej Weg na jakesi Turm.
Ještě by neškodilo si to po sobě přelítnout a opravit gramatiku, ale jinak dobrý. A stím mágem - svatá pravda.
Zapsal: Petr Jandík, 00:35:39 05.09.2002
 Dobrej článek
Fakt pěkně napsaný Víťo, taky jsem si zavzpomínal na začátky na písku. Měl jsem ale výhodu, že jsem jezdil s Johnem, Mikim a dalšími zkušenými borci, takže o výběr cest bylo postaráno.
Zdraví Tě Lenin.
Zapsal: Láďa Steinbach, 08:33:10 05.09.2002
 Re: Pěkný
Petříku, nebudeš tomu věřit, ale gramatiku jsem přelítnul a opravil. Ale vždycky nějaká ta chybička zůstane. Asi jako ve Tvém komentáři. Ale snad o tohle tady nejde, že ano?!
Zapsal: Víťa Novák, 08:34:47 05.09.2002
 re: Víťa Novák
Někomu se prsty potí a někomu ne. Když lezeš cestu kde drtíš 5mm lišty takřka na každém kroku, tak bych tě chtěl vidět bez mága.
Doufám, že nekouříš. Jestli ano, zbýráš vajgly do plechovky od paštiky a pak to vyhodíš do kontyše?
Ne ne, jseš trochu mimo mísu. Jinak ti přeju příjemné "normální" lezení.
Zapsal: Pták, 11:16:05 05.09.2002
 ADD pekny
Pro vsechny kdo Sasko neznaji a nebo naopak znaji dobre, velice hezke cteni. Taky jsem si vzpomnel, kdyz pro nas za bolsevika bylo Sasko nejenom lezeckej raj. Jinak sasici jsou znamy svym pristupem k lezeni na pisku a volne lezeni, ktere "udajne" vzniklo v Americe (free climbing) ucil amiky sasik.
Zapsal: Petr Koreček, 13:15:08 05.09.2002
 Jo, Sasko...
V Sasku jsou holt jiné nátury. Pomocí vysokých pokut a téměř policejního dozoru se opravdu omezilo používání magnézia. Nicméně, pokud víte kde a kdy si Mg můžete dovolit, tak bílej prach použijete. Něměčtí lezci nemaglajzují, protože nechtějí, ale protože se to v Národním parku Saské Švýcarsko nesmí. V Čechách lezou s pytlíkama a maglajzují jak vzteklí, stejně jako v 60. letech lezli doma volně a v Alpách zatloukali tolik skob, že se z toho místním zvedl kufr a snažili se lézt čistě.Jinak mají Sasíci ukrutnej pořádek v průvodcích a jejich proti Labáku měkká stupnice sedí, takže když podle průvodce vlezete do lehké cesty, je opravdu lehká a maglajzovat nepotřebujete. Pokud se někomu nelíbí v Labáku, ať tam nejezdí. Magnézium je mrtvé téma, hlavně, že se cesty v Labáku dělají odspoda. Mnohem větším nebezpečím pro tradiční pojetí pískovcového horolezectví je dvouleté povolení tlučení kruhů zhora odsouhlasené VK v Ádru. Jinak mám o mrtvém tématu připravený článek, ale jestli bude zveřejněn se uvidí až po dohodě s Lezcem.
Zapsal: David Chudoba, 13:46:39 05.09.2002
 pískovcové stupnice
ano, stupnice v Sasku 1. sedí, 2. je měkčí. prostě je tak nastavená. a všechny takové ty převodní tabulky mezi stupnicemi obtížností, zejména mezi pískovcovou a uiaa jsou pro převod saské stupnice. a furt a furt se vyskytují lidé, kteří dogmaticky tvrdí, že sedma=5+, 7c=6+, atd atd. je to víceméně pravda v sasku, méně pak v různých českých pískovcových oblastech. (je várazný rozdíl mezi sedmou na prachově, na suškách, v ádru, v labáku a v ostrově).
a zase jedno z mých oblíbených témat, nemohu přijít na jméno lidem, kteří před cca 5-8 lety vydali průvodčíky na ádr, teplice, ostaš a křižák, kde uváděli obtížnost v uiaa a prostě otrocky použili tabulku.
ad mrtvé téma: jenom mne pobavila reakce "ptáka", který nemaglajzníka okamžitě napadl, že odhazuje do houští plechovky. A téma bych uzavřel citátem z jedné příhody, kdy si vítěz běhu zkrátil trasu o dobrou třetinu, žádnej rozhodčí nic neviděl a vítěz se nechal slyšet, že se nevyhrává nohama, ale hlavou.
Zapsal: Lukas B., 14:29:37 05.09.2002
 re no.2: V.N.
Asi jsi mě dost dobře nepochopil! Některé cesty prostě bez Mg lézt nejdou!!! Nejde mi vůbec o to, jestli tě někdy uvidím lézt s maglajzem či bez nebo jestli mě chceš soudit jestli jsem dost dobrej nebo špatnej lezec. Vadí mi, že komentuješ (kritizuješ) Labák jako sprasenou oblast!!! Jediné s čím s tebou souhlasím je to, že někteří "lezci" používají Mg i na lehkých cestách. Je to naprostá pitomost a zbytečnost. Labák jako takový se každým dnem co se týče úpravy a zpevnění terénu také vylepšuje, takže tady také problém nevidím. Probuď se ze sna.
P.S.: Lukas B.: Máš pravdu, že jsem ihned napadl článek V.N. o Sasku. Tenhle človíček tam lezl poprvé v životě, líbilo se mu tam čistota stěn atd. Do té doby však (jak uvádí) navštívil spoustu pískovcových oblastí v ČR a nic, bez komentáře!!! Asi mu ten Mg nevadil. Jo a s tou plechovkou jsi mě taky asi nepochopil. Měj te se fajn a přeju Vám dobrou lezbu.
Zapsal: Pták, 14:50:43 05.09.2002
 nejdou?
jo, souhlasím, některé cesty skutečně nejdou lézt bez maglajzu. teda alternativou je buď počkat na vhodnější počasí, nebo si říct: "já na to nemám, jsem málo talentovanej, málo posiluju, moc chlastám, málo se soustředím". Mám na to takové svoje měřítko. lezec-romantik, který není talentovanej, netrénuje, rád chodí do hospody, žere maso, nežene se za výkonem, ale často leze (třeba já), se po pár letech lezení dostane na úroveň maximálního výkonu někam k sedmě s nějakým tím písmenem. Plyne mi z toho takový můj názor, že kdo použije magnezium na písku na sedmě, ten je prostě podvodník. Né že bych někoho strhával ze stěny, ale koukám na takového trochu skrz prsty.
Zapsal: Lukas B., 15:21:24 05.09.2002
 Ptaku
Ta přezdívka sedí. Tak, od jakýho čísla bys povolil mágo? Já od IV, protože některý jsou fakt těžký a nejdou mi přelízt.
Víťo pěkný. To jsou stěny co? Tak doufejme, že nás tam budou pořád pouštět, že nám to kůli Ptákům nezakážou.
Zapsal: Maty, 16:49:47 05.09.2002
 re: Mrtvé téma
Lezení omágovaných cest je děsná nuda, není potřeba nic hledat, vše je nalajnováno. Nevím čím to je, ale omoučené skály vypadají dost blbě, mnohem hezčí jsou bez bílých pruhů...
Zapsal: Páša, 19:04:01 05.09.2002
 
... hele, panove, co kdybychom tak lezli treba boso a na nejakym pletenym lane ze snurek, a vytloukli vsechny kruhy a nyty, bez nich by to taky snad slo. O dalsich moznostech muzete premyslet.
Zapsal: zofin, 19:44:25 05.09.2002
 sorry II
Zofine, ses debil? tenhle tvuj pokus o vtip tu byl uz hodnekrat. Vis, lezecky a umely lano nejsou zakazany, teda jako v dohode s ochranarema. Vis, to jsou ty panove, co nam za jiste ustupky, diky praci Svazu, povolujou v techto lokalitach lozit. Sem rad, ze te neznam osobne, mel bych blby spani.
Vem si pytel maga, hod si to na rybu, pozvi pipky na cumendu a hon si ego, nebo co budes potrebovat.
P.S. Pro osobni konfrontaci jsem k dispozici.
Zapsal: Maty, 00:57:22 06.09.2002
 re no.3:
1. Lukas B.:
Nejde o počasí, o pár piv v hospodě a tak dál, jde o to, že máš cesty, které mají strukturu hodně malejch chytů (sedmy to určitě nejsou), že to prostě spocenejma prstama neudržíš. Souhlasím s tvojí poslední větou.
2. Maty:
Chlape, ty jsi velký ješita a proto s tebou nemá cenu diskutovat.
3. Žofin:
Jo jo, pěkně jsi to vysvětlil. Radši to těm zakomplexovanejm ješitům přístě napiš přímo nebo se z toho u toho svýho kompu zase po...
Zapsal: Pták, 07:24:23 06.09.2002
 Skanzeny pro romantiky
Navrhuji vyčlenit některé oblasti, kde se může lézt i bez magnézia a to tyto: Skalák, Dubské skály, Národní park České Švýcarsko, Suché skály (ty jako skutečný ráj parazitů na přírodě, co vy cestovky a outdooroý školy?), prostě oblasti, kam my egoisté nejezdíme. A v Ádru bych tak od VIIIc až IXa zakázal lezení s prostředky chemicky poškozujícími skálu, tj. s upocenýma prackama.To by bylo super, stáhnout nějakého klasika jako že prasí. Stějně, ty čistí musí mít ukrutnou vytrvalost, když stále po slepu šátrají a šátrají... Ale co, proti dyšputátu žádný gusto.
Zapsal: David Chudoba, 08:05:41 06.09.2002
 no.4:
Ještě by mě zajímalo jaký máte po Sasku pocity, když lezete v jinejch oblastech, včetně vápna, kge ten maglajz je používaný v každé cestě. Ne, hlavně mi netvrďte, že je vápno bílé. To musíte bejt nasraný od rána do večera. Prostě Vaše názory jsou stupidní. Přeju Vám silný nervy - i na špagátě.
Zapsal: Pták, 08:56:12 06.09.2002
 
Hele Maty, debil nejsem a proto bych te rad osobne poznal abys mel trochu blby spani. Tu mas telefon na me: 0608769064, muzem si klidne domluvit schuzku na skalach.
Zapsal: , 09:05:30 06.09.2002
 Na ptaci jsme kratky
Divim se jak takovej hezkej prispevek muze Ptak takhle shodit. Sice ho osobne neznam, ale ty jeho komentare jsou hodny dost velkyho vola. Jenomze co, Ptak ma svoje nazory, ma vzdycky pravdu, a my vsichni ostatni, kdo to vidime trosku jinak zijem ve snu a jsme mimo misu.
Zapsal: Plechy, 09:57:40 06.09.2002
 no.5
Čéče Plechy, sám ses zařadil. Příspěvek o lezení byl naprosto skvělej. Nelíbil se mi akorát názor V.N. na "sprasenej Labák" emgéčkem, na špatnej stav chodníčků pod sklalama a jinej bordel. Kam třeba chodíš srát ty? Do báglu? Chachá. Pravdu vždycky nemám a ani nechci. Rád si poslechnu názory ostatních, z kterých se i poučím. Každá zkušenost je dobrá.
Maty, PEN má pravdu, bacha na Žofina, hnědej pásek tam má už vod základky (a hlavně mě jedinej pochopil).
Čus fikus, prdi.
Zapsal: Pták, 10:38:58 06.09.2002
 jesita
To si pis, ze sem jesitnej Ptaku, jinak bych nebyl muzskej. Mam ale strach, ze se nepoucis, tak jak to vyse slibujes. Tys do teto doby nepochopil o cem je rec. Nebo je pak druha moznost, ze ja sem uplnej debil ( coz si mysli hodne lidi ) a nechapu ja tebe. Ale neboj, Zofin mne brzy prevalcuje a bude klid...
Zapsal: Maty, 11:00:35 06.09.2002
 no.6
Maty promiň, špatně jsem to napsal. Poučím se z rad zkušenějších co se týče lezení cest určitými způsoby jištění, vhodné roční období, dopoledne, odpoledne, nový věci, dobrý věci, lezečky a další a další. Ne to, že budu měnit názor na používání Mg na písku na těžších cestách nebo jiném matroši. V.N. mě akorát rozčílil s názorem na bordel v Labáku, který mu do návštěvy v Sasku nevadil a prostě ho v pár vteřinách vodepsal. Sorry, but I don´t understand.
Co se týče Žofina, znám ho delší dobu. Leze dost dlouho a skvěle a vím, kde Mg používá a kde ho ani nevozí. Nechci, aby se ten náš rozhovor odvíjel v jinejch dimenzích, takže budu rád, když se budem bavit o daném problémku (?) - MG!!!
Zapsal: Pták, 12:07:15 06.09.2002
 zduř
Maglajz je dost dobrá věc hlavně ženský jsou pak krásně nalíčený a vypadají dost dobře.
Češí jsou dost dobří bordeláři , ale ve skalách v Labáku je podle mně fajn a nějaký cetičky s turistama nepotřebuji. Stačí Adr. A hlavně běžte račí lízt než nám to lezení zakážou.
Zapsal: King, 13:04:34 06.09.2002
 pro Matyho
Tak Maty, cekam na tvuj telefon, nebo jsi zmenil nazor? Muzes mi i napsat na mail. Nebo uz radej spis?...
Zapsal: zofin, 14:45:00 06.09.2002
 Konec diskuse
Jako autor članku končím diskusi. Kdo napíše další komentář, je vůl. :)
Zapsal: Víťa Novák, 14:54:27 06.09.2002
 Korunovace
Přiznávám se, jsem vůl a ještě korunovanej k tomu. Strašně bych se chtěl podívat do Saska, ale nikdo mne tam nechce vzít. Ještě že můžu všude po světě, snad krom Jizerek, ale tam je stejně kosa a furt tam prší.Sasko, hit sun leonides Brežněves.
Zapsal: Maglajzpytlik, 15:03:41 06.09.2002
 HJlvvwqXFfCTRtD
mypcvu Muchos Gracias for your blog post.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: VpRgugoDahUwlvWf, 20:18:06 19.12.2013


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:

Černá skála
 Databáze cest:
Všechny cesty (180780)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ignoranza 7c Sperlonga
Bajame Una Estrella 7c+ Mula
Vipèrine 8a+ Seynes
Despilfarrando La Vida 6c Fasnia
Cabeza De Perro 6c+ Fasnia
Nově komentované:
Io Chiara E Lo Scuro 6c+ Sperlonga
Posession 8a Sperlonga
Alchymista 8A Josemit Bouldery
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Rady Ptáka Loskutáka 7B+ Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Master of Rock (John Gill) | Re: Master of Rock (John Gill) | Master of Rock (John Gill) | Re: Štramberk | Re: Oprava pohorek | Štramberk | Re: Lepení chytů | Re: Oprava pohorek cca 5 t. | Re: Lepení chytů | Re: Lepení chytů |

 Nové komentáře:
Re: když to někomu přijde jako dobrý nápad... | eskalátory | eskalátory | Re: když to někomu přijde jako dobrý nápad... | Konečně!!! | když to někomu přijde jako dobrý nápad... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... |

 Kde to vře:
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (91)
Ondrova hvězda (47)
Manaslu ski 2024 (40)
Film: Adam Ondra u Jany Švecové a spolu v bouldru Terranova 8C+ (33)
Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (21)
Salzburskou cestou na Watzmann, (12)
Ikonická lezecká oblast "The Zoo" byla uzavřena (11)
Lezkyně Eliška Adamovská ukončila kariéru (9)
FT: S pomocí plynu xenon lze zkrátit výstup na Everest na týden (6)
Tereza Širůčková přelezla své první 8c+ (3)

 Nově v inzerci:
Kouba Manta set 1-6 | Batoh Deuter Aircontact lite 50+10 | BUNDA Rab Downpour Eco | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 320- 480 Kč/hod 59 000 až 80 000/M | Nabizim praci okolo lezeni | GTX kožené pohorky Hanwag Alaska | Direct Alpine Midi 2.0 | BD CAMALOT ULTRALIGHT | 8K | Cepíny Black Diamond Reactor |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 981 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 891 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 757 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 787 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 649 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.