LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když má horolezec kam založit, tak jištění nedá a když založit potřebuje, tak nemá kam.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
15.Bulička 11056
16.Danda 10908
17.Lukášek 10878
Bouldry:
15.Širůčková 10253
16.Indrák 10200
17.Pařík 10125
Hory:
29.Kulajta 2726
30.Nehasil 2710
31.Malý 2695

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5784 lezců
1177927 cest
Nové přelezy:
Překvapivý 7B
Frankenste 9+/10-
Wieder Dah 9-
Frankenste 9+/10-
Omerta 8A+
Don Corleo 7C
Teplákovej 7C
Chasin´ Th 9
Pepino Pil 7c+/8a
Sex Je Pre 7b+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Úspěšná expedice - Noshaq 2009

Gurg Ali, Afiat Khan a Malang, base camp, Noshaq (říjen 2008) Dobrá zpráva přiletěla z Afghánistánu. 26.7.2009 dosáhli vrcholu Noshaq (7492 m.n.m.) dva afgánští horolezci Malang (35) a Amruddin (25) a vrátili ze bezpečně zpět.

Hora Noshaq (Nošak) vyrostla v pohoří Hindúkuš na hranicích Afghánistánu a Pákistánu v provincii Badakhshan. Tvoří nejvyšší afghánský vrchol. Poprvé byla slezena v roce 1960 japonskou expedicí (vrcholu dosáhly Toshiaki Sakaik a Goro Iwatsuboa). Následně zde operovali Rakušané (1963 - Gerald Gruber, Rudolf Pischinger), ale nejzajímavější byl rok 1973, kdy se polské expedici (Tadeusz Piotrowski, Andrzej Zawada) podařil první zimní výstup, který byl také prvním výstupem nad 7000 m.n.m..

Noshaq (7 492 m.n.m.), Afghanistan

Noshaq (7 492 m.n.m.), jižní stěna, Afghánistán

foto by Oxus Expedition 2003 – François Carrel


Čtyři afghánští horolezci (jejich profily) nabírali zkušenosti v Alpách (Itálie, Francie) a v polovině července vyrazili pod svou vysněnou horu. Jejich výkon dává tušit, že lezení v této zemi, zmítané 36 let téměř nepřetržitou řadou válek a lokálních bojů, je na vzestupu. Držíme palce.

Amruddin, Afiat Khanis, Malang, Gurg Ali

Afghanští horolezci - Amruddin, Afiat Khanis, Malang, Gurg Ali


Webová stránka expedice: Noshaq.com.


Lezec.cz   [úpravy] 18:00 03.08.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 afganistán18:39:09 03.08.2009
Nezbývá než gratulovat a jim i nám popřát, aby už ta nekonečná válka skončila. Alespoň by všichni mohli dělat co je třeba a snad občas i to co je dělat baví. Jinak kopce tam mají pěkné.
motákodpovědět 
 Re: afganistán21:47:10 03.08.2009
bacha na vystup, mozna nastrazili pumy na standech
sniperodpovědět 

 Gratulace07:37:22 04.08.2009
Kluci si asi naši gratulaci nepřečtou, ale jinak souhlasím s Motákem. Předpokládám, že je to první Afgháský výstup a ať nezůstane jen u této akce. Byla by šance na novou éru v krásné zemi. Byla by škoda, kdyby se za 50 let vzpomínalo na jediný počin Afghánské expedice. Hore zdar!
Marcel Šodpovědět 
 Re: Gratulace08:36:30 04.08.2009
Husťáci. Myslím, že si mohou pár let užít za svýmy humnuy to, co zažívali alpští domorodci-průkopníci před sto lety - lezení s velkým objevitelským nádechem, lezení, kde neznámo, poznávání neznáma a s tím související dobrodružství hraje větší roli než sportovní výkon. Vše dost možná ve srovnatelných podmínkách a se stejným zázemím a vše u nich za domem. Tak ať jim přeje Alláh.
Jirkaodpovědět 
  Re: Gratulace09:14:13 04.08.2009
no?žádná sranda, kopec jak cip...
xixaoodpovědět 

 Foto dne:

MoFloJo, 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (186470)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Eine Kleine Reise Zum Mond 9- Hochschwab
Pistole 4 Kalovy
Humuspfeiler 6b Maltatal
Plastic Surgery Disaster 7b Kalymnos
Vromikos 6c Kalymnos
Nově komentované:
Nordwand IXa Affensteine
Výhodnej Fucking 6- Česká Skála
Milanův Odkaz 5+ Svatý Jan
Večerní Cesta VIIa Prachov
Večerní Cesta VIIa Prachov

 Nově v diskusi:
Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Bišík-stratene lano | Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Davle | Re: Trapny | Re: Trapny | Re: Našla se peněženka - jsi amatér | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku |

 Nové komentáře:
Re: Závody | Re: spadnu na žíněnku, dám si sušenku | VV SHS JAMES k výberu chatárov n | Re: Ševčík | Re: Funkcionáři KST | Re: Ševčík | Re: Dee Dee Dandný | Re: spadnu na žíněnku, dám si sušenku | Re: spadnu na žíněnku, dám si sušenku | Re: Úprava titulku |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (36)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (18)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Bouldrové závody na Fesťáku (16)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Pinch od Edelridu (12)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)

 Nově v inzerci:
Dodávka na cestování | Grivel MB AlpinePro 40+10 | Nalezeny lezecky | krk | Statická a dynamická lana | El Chorro | Krosna na děti Salewa Koala | partačka/parťák na skály | Ztraty a nalezy | spolujizda na MHFF |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 76 
 50 dní v divočině 
 46 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 54 
 Andrea 
 57 
 Ashima 
 34 
 Barkley Marathon 
 61 
 B.I.G. - světové prvenství 
 45 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 52 
 Gálfy - Horský život 
 44 
 Jak se staví ledovec 
 36 
 JAMES - Století nad oblaky 
 49 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 50 
 Lezci z Manína 
 43 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 45 
 Operace Nos 
 51 
 Plamen nikdy nezhasne 
 38 
 Pohlednice z konce světa 
 50 
 Pomíjivost ledu 
 45 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 50 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 48 
 Rhapsodia Corcontica 
 44 
 Sama 
 49 
 Šampioni zlatého údolí 
 39 
 S lyžemi v oblacích 
 49 
 Tenaya Traverse Challange 
 41 
 Tenkrát na východě 
 45 
 Velká alpská silnice - 73 
 50 
 Za oponou velehor 
 51 
 Zápasník Dee Dee 
 47 
 Životní výprava 
 38 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.