Tak všechno víte, všechno máte, stojíte pod stěnou a máte strach. Kdo ho nemá, je blázen. Optimistů jsou plné hřbitovy a lepší živej zbabělec než hrdina v dřevěném spacáku.
Může se vám zdát, že jsem se v předchozí části příliš zabýval klasifikací cest a že co je psáno, to je dáno. Jenže písek není vynýtované vápno, kde to maximálně nepřelezete. Pokud v průvodcích lítá hodnocení obtížnosti až o tři písmena, může to pro někoho být fatální záležitost. Další věc jsou RP přelezy. Odpor klasiků k uvádění obtížnosti RP přelezu docela chápu. Nechápu ale, proč jim vadí i u přímých linií, kde lano skálu nijak
Sneh sa uz konecne roztopil, a my sme sa vidali na lezenicu na ,, Tomášak ,,, bolo celkom v pohode ako na zac. sezonny no az na jeden big detail...
na sofer odisiel aj z vercajkom prvy k autu, lebo siel este hladat skameneliny do lomu, my sme ostali s Jozvom este nicit kozky na bouldroch... ked sme prichadzali k autu jozvou otec bol akisy cudny, uvital nas z vetou >VZKRADLI NAM AUTO---KURVA... spociatku sme nevedeli o co mu islo ale potom nam vysvetlil ze jeden vyholeny magor s kt
Tomáš Mrázek po nešťastném uklouznutí skončil ve finále závodu Světového poháru třetí. Takový výsledek poslal dnes večer Slávek Vomáčko. Předtím hlásil esemeskama průběžně z Bolzana, že Mráza byl po semifinálovém kole třetí.
Počasí vzalo v sobotu název premiérového outdoorového závodu (rychlolezení-horské kolo-běh) vcelku vážně a tak voda tekla z nebe přímo proudem. Ranní probuzení a první otázka: „Máme to sakra zrušit, nebo se najde nějakej blázen, kterej by to chtěl odjet?“ Telefon. „No jasně, jsme připravený, jedem“. Hm. Tak jdem na to. Alespoň dva tam budou. S Bídou budou tři. To už nemůžem odvolat.
Tento článek je určen těm, kteří už mají zkušenosti se skalním lezením a chystají se na první výjezd na české či saské písky. Budu ale rád, přečtou - li si jej zkušení pískaři, kteří by se pak mohli ozvat s nějakou užitečnou radou.
Kdo je Bernhard Schwaiger ?
Protoze se mam zas rozjizdi diskuse o boulderingu :) tak prinasim volne prelozeny vycuc z rozhovoru s jednim z nejlepsich bouldrovych lezcu soucasnosti
Kdo je Bernhard Schwaiger ?
Je mi 26 let a zuju v Maria Alm je to mala vesnice v Pinzgau je to asi tak hodinka od Salzburgu.
...ted preskocime vypraveni o jeho rodine a detstvi a jdem na to dulezity a to je trening .....
Někdy minulej tejden mě Marčus požádal, jestli bych nešel jistit lidi do Roxy na stěnku co tam maj postavit. "Proč ne" řikám a Ondra že prej se ještě ozve.
Tak všechno víte, všechno máte, stojíte pod stěnou a máte strach. Kdo ho nemá, je blázen. Optimistů jsou plné hřbitovy a lepší živej zbabělec než hrdina v dřevěném spacáku.
Co si vzít sebou? Kromě buchet na cestu je třeba nějaký ten matroš. Ve většině oblastí stačí 50 m lano. Expresek do kruhů moc nepotřebujete, ale je dobré mít pár karabin, které lze více otevřít, protože některé kruhy nelze pro jejich tloušťku procvaknout běžnými karabinami. Při odlezu od kruhu směr terra incognita může narušené psychice pomoci pohled na karabinu s pojistkou. Čím více budete mít smyček, tím lépe, kulaté o průměru 3 - 12 mm, ploché všech možných profilů. Dobré jsou i tenké kevlarové smyčky, které se díky tvrdosti lépe protahují hodinami a mají velkou nosnost. Pár dlouhých smyček vám ulehčí provazování velkých hodin (jednou jsem v nich ležel, musel jsem se odvázat a spustit lano pro další smyčky). Z lezeckých příruček okoukejte speciální uzle do velkých hnízd. Někdy se hodí i dřevěné či plastové šťouchadlo pro snadnější umístění smyček do hlubších hnízd, druholezec vám bude vděčný, necháte - li u smyček delší fousy.
Tak a hurá na věc. Skály jsou většinou kolmé. Základem úspěchu je dobrá technika založená na co nejlepší práci nohou. Více než bicáky uplatníte sílu v prstech. Počítejte s tím, že písek je křehký a stoupejte pouze na stupy u nichž jste si jisti jejich pevností. Lepší je lézt nohama na tření, než stoupat na křehké lišty. Začátečník se dost často pozná podle počtu ulomených chytů a ušlápnutých stupů. V rajbasech se snažte dělat nohama jen krátké kroky. Jakmile dáte nohu moc vysoko, většinou neudržíte při silovém zdvihu rovnováhu.
Lezte na jistotu a tak, abyste dokázali bezpečně slézt zpátky na zem nebo k poslednímu dobrému jištění. Krizové situace je lepší řešit slézáním než pádem. Zpočátku zapomeňte na nějaké OS či RP, klidně si v kruhu odpočiňte a promyslete další postup. Když se vám potom bude zdát cesta lezitelná, neváhejte a po sestupu si ji klidně dejte RP. Strach už nebude takový a naučíte se soustředěně lézt pár metrů nad posledním jištěním.
Bolek - Bielatal - fotil John
Při lezení hledejte jakékoli místo pro smyčku. I ta špatná vás může srovnat do lepší dopadové polohy, popřípadě aspoň trochu přibrzdit. O zakládání smyček si prostudujte literaturu, ale nejlépe se jejich zakládání naučíte jako druholezec za někým zkušenějším. Jistič by měl stát co nejblíže ke skále, aby vám při případném pádu napínající se lano nevytrhlo níže založené smyce, které by vám při selhání té poslední už asi moc nepomohly. Spáry a komíny je také vhodné napřed zkusit na tom lepším konci lana. Jestliže cesta traverzuje nebo by lano jakkoli dřelo skálu, buď vhodně prodlužte jistící body smyčkami, nebo raději zaštandujte. Také na vrcholu štandujte s co největším ohledem na skálu. Klasici právem neradi vidí skupinky lezců, kteří lezou jeden za druhým cestu na rybáře, kdy jistič stojí na zemi a lano kdekoli brousí skálu. Padejte co nejméně a raději do kruhů. Když zvládáte bezpečné řízené pády, nemusíte se bát hodit nějakých 10 m, když padat neumíte, vezměte si i prsák, předejdete tak přetočení hlavou dolů (jednou jsem se zastavil naležato s hlavou 5 cm nad kamenem). Současné lehké helmy jsou docela slušivé a i na písku se šiknou.
Za dobře jištěnou cestu se na písku považuje taková, kde se nezabijete, ale můžete se pěkně proletět a někdy i lehce zranit. Slovo dobře zde nelze nahradit slovem bezpečně. A to platí i pro tolik opěvované nové cesty v Labáku. Vzdálenost kruhů je při dobrém jištění tak 4 až 7 m, záleží, jak vysoko jste nad zemí. Nechci nikoho strašit, ale uvědomte si, že spadnout těsně pod jištěním znamená pád dlouhý 10 až 20 m, délce pádu je přímo úměrná večerní, někdy i dopolední žízeň. V těžších cestách nezaložíte mezi kruhy nic. Kdo si dělá zálusk na nějaké to IXa a výš, tak by si měl uvědomit, že lehčí úseky se moc nejistí, protože se automaticky předpokládá, že kdo má na kroky za IXa, nemůže spadnout v místě za VIIa. Delší runouty, zvláště v mírně převislých hranách a stěnách, jsou velmi intenzivním prožitkem, který hodně dlouho nezapomenete a nakonec se z vás stanou cholesteroloví feťáci, nebo jak se to ty módní věci jmenujou.
Bída, Psí život IXc, Žleb"- fotil John
To by bylo asi vše. Jestli si na něco vzpomenu, tak to dám vědět. Až si vylezete pár cest, zjistíte, že písky jsou prostě super a až budete sedět totálně vysušený v hospodě, kde všechny ty „legendy“ spolu s ostatními jak blázni mávají rukama nad hlavou, tak už nikam jinam jezdit nebudete. Také si uvědomíte, že lezení nejsou jen čísla obtížnosti a možná z něj budete mít větší radost než dříve. Pokud přežijete...
Tak tenhle díl mě opravdu nadchnul. Postupně jak jsem četl, tak jsem na to lezení na písku dostával pořád větší a větší chuť. Příběh mě úplně dostal a rozpálil až se mi začali potit ruce a já už cítil to mrazení v zádech při tom jak se vzdaluju pořád dál a dál od kruhu, lezu ladně, cesta je úžasně exponovaná, už by to byla podlaha, ale já mám vytrvalosti na rozdávání a tak si to tak ladím za malinké kyzíky vychutnávám rajbasy a ...
... až pak přišla úplně ta poslední věta, a vytrhla mě z toho krásného snění :)
Jo, bomba... Taky sem dostal chuť teď hned vyrazit.
Ale ta poslední věta je taky hluboce pravdivá... Mimochodem, všimli ste si, že je v poslední době těch smrťáků nějak víc? Je to tím, že je nás prostě a jednoduše jenom víc, a nebo se dnes dělá víc chyb? Dyť přece blbouni, co nastoupili v Ádru do cesty vybavení pouze sadou expresek byli už od dob kdy se začaly na vápně používat běžně borháky které si mnozí navykli považovat za samozřejmost, takže na to bych to nesváděl (aspoň ne zcela), žejo :-)
Doufam Davide, že tvých članků bude jen přibývat a že budeš míň natírat a víc psát, když už máš to střevo jak jsi myslím právě prokázal.
Mam pocit, že takovýto článek o písku udělá mnohem víc užitku ve smyslu udržení určitých tradic a úcty k tomuto terénu a materiálu, než spousta nařízení a nesmyslných hádek mezi tzv. klasiky a zbytkem světa.
Taky jsem se poznal na Johnovo fotce z Bielatalu a hned se mi vybavila cesta a nálada(myslim, ze je to Klavir direkt,o název nejde)a mám obrovskou chuť o nejbližším víkendu vyrazit na písky. Protože je to opravdu o něco víc než jen čísla a RP přelezy. Cus a pisku zdar
Tech urazu je asi primoumerne poctu lezcu. Bohuzel statistika je sice nuda, ale udaje ma presne. Nedavno jsem slysel nazor: Chces lizt, nebo se bat? Dotycnemu jsem nedokazal vysvetlit, ze se to neooddeluje, ze moral, sila a spousta dalsich potrebnych vlastnosti jsou jedno.
Takze Hope, kdy vyrazime? Na zacatek bych mel par doporuceni na zahrati...
Zapsal: Maty, 14:44:54 30.04.2002
Poznámka
Opravdu výborně napsaný článek. Několik poznámek:
- propínání kruhů - někdy bývá zvykem zapnout do kruhu 2 expresky (2 karabiny). Možná je zlepšení podmínek pro ohyb lana velmi nepodstatné, určitě důležité je pocit že pro "přežití" pádu
dělám všechno co můžu
- kevlarové smyčky - ano, ale jen kde je to nutné!
Uvědomte si, že při vysoké pevnosti smyčky z kevlaru a malém průměru můžete hodiny snázeji roztrhnout (rozříznout) než při použití ploché smyčky nebo smyčky z lana
- smyčky na oblé hroty - je možné koupit speciální velmi chlupaté ploché smyčky svou přilnavostí odolné proti vyzvonění nebo sklouznutí smyčky z oblého hrotu. Sice nevydrží dlouho, zato vy ano! Enormní přilnavost chlupů dokáže udržet smyčku v lodním uzlu i na vodorovné ploše boule či kyzu
- šťouchadlo - prosím vyhněte se použití kovových šťouchadel prodávaných pro vytahování hexů atd., na písek nepatří! Ještě lepší je používat měkký plast (měkčí než skála).
- tradice - snažte se mít ohled na tradice, snažte se lézt bez magnézia. Všechny cesty až do konce 80. let 20. století byly vylezeny bez něj.
Lezení na písku není jen číslo obtížnosti v průvodci a počet pokusů na RP.
- propínání kruhů - někdy bývá zvykem zapnout do kruhu 2 expresky (2 karabiny). Možná je zlepšení podmínek pro ohyb lana velmi nepodstatné, určitě důležité je pocit že pro "přežití" pádu
dělám všechno co můžu
- kevlarové smyčky - ano, ale jen kde je to nutné!
Uvědomte si, že při vysoké pevnosti smyčky z kevlaru a malém průměru můžete hodiny snázeji roztrhnout (rozříznout) než při použití ploché smyčky nebo smyčky z lana
- smyčky na oblé hroty - je možné koupit speciální velmi chlupaté ploché smyčky svou přilnavostí odolné proti vyzvonění nebo sklouznutí smyčky z oblého hrotu. Sice nevydrží dlouho, zato vy ano! Enormní přilnavost chlupů dokáže udržet smyčku v lodním uzlu i na vodorovné ploše boule či kyzu
- šťouchadlo - prosím vyhněte se použití kovových šťouchadel prodávaných pro vytahování hexů atd., na písek nepatří! Ještě lepší je používat měkký plast (měkčí než skála).
- tradice - snažte se mít ohled na tradice, snažte se lézt bez magnézia. Všechny cesty až do konce 80. let 20. století byly vylezeny bez něj.
Lezení na písku není jen číslo obtížnosti v průvodci a počet pokusů na RP.
Staradlo se da snadno vyrobit,protoze plastovy staradla jsem v obchode jeste nevidel.Staci koupit plochy stetec,tzv.zarohak a z plastove rukojeti staradlo jednoduse vyrezat-fantazii se meze nekladou.Piskum zdar,Kokorinsku zvlast!Konik.
Davide, ty píšeš tak hezky ! Nechceš raději přestat s lezením a dát se k novinářům ???
Musím uznat, že se ti článek opravdu povedl.
Musíme tam taky někdy vyrazit lézt a né bouldrovat.
Opravdu pěkný článek
SVbDVy Great weblog here! Additionally your site quite a bit up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate hyperlink in your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol
bR1zwP Nice blog here! Also your web site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol
md7Akh Normally I don at read article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice article.
KeicIW Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Thanks
Woman of Alien Perfect get the job done you have got completed, this site is de facto great with great data. Time is God as strategy for maintaining every little thing from going on directly.
<!-- 37.233.27.142/ -->
WnRHO9 Right now it appears like WordPress is the top blogging platform out there right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your blog?
<!-- 37.233.27.142/ -->
FWhEft Your positions continually have got a lot of really up to date info. Where do you come up with this? Just saying you are very resourceful. Thanks again
<!-- 89.28.10.242/ -->
uo5bWz Your style is unique compared to other people I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.
<!-- 89.28.10.242/ -->
eBGLwY Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.
<!-- 89.28.10.242/ -->
xQEBfA Wonderful work! That is the type of info that are supposed to be shared across the web. Disgrace on Google for not positioning this submit higher! Come on over and consult with my site. Thanks =)
<!-- 89.28.10.242/ -->