LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
37. 10178
38.??? 10166
39.Sejbal 10156
Bouldry:
37.Kümmel 9450
38.Stadtherrová 9350
39. 9206
Hory:
7.Šuraba 6607
8.Bloudek 6320
9.Procházková 6036

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5784 lezců
1177831 cest
Nové přelezy:
Frankenste 9+/10-
Wieder Dah 9-
Frankenste 9+/10-
Omerta 8A+
Don Corleo 7C
Teplákovej 7C
Chasin´ Th 9
Pepino Pil 7c+/8a
Sex Je Pre 7b+
Droga 7b

Stěny
RAJČE - Brno
(Sky Club Brumlovka - Praha - uzavřena) - Praha 4
Bongo Brno - Brno

Prodejny
Rock Point - OC Nisa - Liberec
Keen Concept Store - Palác Flóra - Praha 3
Robert Janda - Treking sport - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Na Štandu 16: Sylva Talla

Šestnáctý díl diskusního pořadu, půlhodinky se zajímavou osobností ze světa vertikál. Hostem historika a dobrodruha Libora Duška a kameramana a režiséra Tomáše Galáska je himálajista a dlouholetý propagátor alpského stylu lezení ve velehorách Sylva Talla.

Sylva patří ke generaci horolezců, kteří začínali v 60. letech na tuzemských skalkách a pískovcových věžích, ale především v Tatrách, aby v 70. a 80. letech absolvoval průkopnické expedice ve světových velehorách. "Od Messnera jsem pochopil, že rychlost rovná se bezpečnost. Tedy moc dlouho se ve stěně nezdržovat."  Řeč je i o dobových peripetiích, se kterými byly výpravy za socialismu spojeny, a též o kultovním samizdatovém časopise HOTEJL, který se v r. 1990 transformoval v oblíbenou MONTANU.



Borek   [úpravy] 09:22 16.06.2022Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 „Blesky bijí do vrcholků hor.“ — Quintus Horatius Flaccus14:48:18 03.07.2022
V době, kdy pracoval Sylva u firmy Zetor ve Štrasburku, jezdil za horolezeckou partou do Švýcarska kvůli lezeni ve švýcarských Alpách. Pro tyto výlety neměl vízum a tak jsme ho „pašovali“ přes francouzsko – švýcarské hranice. Později po jeho nepovolených výletech se o něm začalo říkat, že je StBák, nevím, kdo s tím přišel, ale najednou nám bylo jasné, proč nemohl použít svůj pas – ten byl totiž asi úřední. Kdo ale nakouknul po roce 1989 do Archivu bezpečnostních složek tak tam nějakého Sylvu Tallu najde s krycím jménem Pamir nebo Radim.
Když jsem se se Sylvou po mnoha letech setkal na jakési akci ve francouzské obci Neuves maison, kde jeho synek ukazoval jak se za středověku zhotovovalo dřevěné uhlí, dal jsem mu otázku: Tak jak to bylo? Připustil, že ten záznam odpovídá pravdě a zároveň tvrdil, že v tomto smyslu pracoval i pro Francouze. Pokládám ho za jednoho z velice zdatných a velkých
horolezců.
Michal Beránek

 Foto dne:

MoFloJo, 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (186461)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rapsodie VIIIa Prachov
Na Bosmanskej Vlne 7 Bosmany
Oranžové Mraky 6 Bosmany
Bandasky V Adršpach
Letný Večer 6+ Bosmany
Nově komentované:
Milanův Odkaz 5+ Svatý Jan
Večerní Cesta VIIa Prachov
Večerní Cesta VIIa Prachov
Večerní Cesta VIIa Prachov
Slabikář 7- Skály Proti Dívčímu Kameni

 Nově v diskusi:
Re: Našla se peněženka - jsi amatér | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Davle | Re: Davle | Re: Davle | Bor |

 Nové komentáře:
Re: Úprava titulku | Dee Dee Dandný | Re: Úprava titulku | Re: Vo svete | Re: Viktor | Re: Vo svete | Re: Vo svete | Re: Vo svete | spadnu na žíněnku, dám si sušenku | Re: Viktor |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (32)
Pinch od Edelridu (20)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (18)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Bouldrové závody na Fesťáku (12)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (8)

 Nově v inzerci:
Dodávka na cestování | Grivel MB AlpinePro 40+10 | Nalezeny lezecky | krk | Statická a dynamická lana | El Chorro | Krosna na děti Salewa Koala | partačka/parťák na skály | Ztraty a nalezy | spolujizda na MHFF |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 73 
 50 dní v divočině 
 42 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 48 
 Andrea 
 49 
 Ashima 
 31 
 Barkley Marathon 
 47 
 B.I.G. - světové prvenství 
 36 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 43 
 Gálfy - Horský život 
 40 
 Jak se staví ledovec 
 26 
 JAMES - Století nad oblaky 
 39 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 41 
 Lezci z Manína 
 34 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 35 
 Operace Nos 
 40 
 Plamen nikdy nezhasne 
 34 
 Pohlednice z konce světa 
 39 
 Pomíjivost ledu 
 37 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 44 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 42 
 Rhapsodia Corcontica 
 36 
 Sama 
 39 
 Šampioni zlatého údolí 
 31 
 S lyžemi v oblacích 
 40 
 Tenaya Traverse Challange 
 36 
 Tenkrát na východě 
 36 
 Velká alpská silnice - 73 
 45 
 Za oponou velehor 
 42 
 Zápasník Dee Dee 
 36 
 Životní výprava 
 32 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.