LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když má horolezec kam založit, tak jištění nedá a když založit potřebuje, tak nemá kam.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
12.Klapal 11126
13.Churavý 11112
14.Pail 11103
Bouldry:
12.Popovský 10428
13.Stráník 10331
14.Kučera 10328
Hory:
17.Novák 3832
18.Punčochář 3751
19.Cibulka 3582

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5787 lezců
1178231 cest
Nové přelezy:
Eisenvater 9/9+
Anarchodac 8+/9-
Doppelpack 10-
Foter Line 7C
Longcalibu 9
Carolin Re 9-
Osama Du S 9/9+
Zakázané U 8A+
Krátká Kře 9+
Bušidó 9

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Adam Ondra a jeho cesta k 1. světovému 9a+ na flash

Adam Ondra nám pro Lezce popsal, jaká byla jeho cesta k 9a+ flash, což se mu tuto sobotu jako 1. na světě podařilo ve Francii: "9a+ na flash byl můj cíl již poměrně dlouho. Ale do této chvíle jsem zkoušel pouze dvě cesty 9a+ na flash - Biographie (2012) a Seleccion Anal (2014)."

"Biographie byla poměrně daleko od úspěchu, Seleccion Anal byl velmi blízko, ale na druhou stranu, to není podle mě úplně referenční cesta na 9a+ a dle mého názoru je to spíš těžké 9a. A v ten moment mi došly cesty ke zkoušení. Všechny 9a+, které by se teoreticky nějak daly, už jsem měl vylezený nebo aspoň odzkoušený (pro ty, kteří se na 9a+ flash chystají, tak doporučuju třeba La Ramblu nebo Papichulo).

Naštěstí se objevila tahle cesta v “Ležéru”. Viděl jsem ji už jako projekt před pár lety, Seb Bouin mi říkal něco o tom, že by to mohlo být asi 9a. Když pak pár měsíců později udělal Alex Megos první přelez a dal tomu 9a+, moje srdce zaplesalo. Tu cestu si na flash musím schovat.

Letos jsem jel do Ležéru vlastně specificky na tuto cestu. Ale dost jsem váhal, jestli na to mám formu, jestli na to mám vytrvalost, ale když pak už přijel Bernardo Gimenez speciálně natočit tuto cestu, domluvil jsem si Quentina Chasgniera (tento borec cestu navrtal a dobře ji znal), aby mi ukázal kroky, už nebylo možné říct ne. Musel jsem do toho prostě jít. Na max. A 9a+ není lehká cesta, a hlavně jsem věděl, že toto 9a+ je od Alexe, takže to žádná sleva nebude. 2 restdeje pomohly a cítil jsem se v rozlezu skvěle.

Když jsem nastupoval, byl jsem překvapivě minimálně nervózní, ideální mix sebedůvěry a namotivovanosti. A první třetina šla jako po másle. Cítil jsem snad kosmickou sílu a cestou doslova běžel bez jediného zaváhání. Za půlkou jsou ale dvě dírky, do kterých jsem nemohl nacpat svoje tlustý prsty, a to mě trochu vykolejilo. Lezl jsem dál, ale ne už v takové lezecké pohodě. Pomalu se blížil poslední těžký krok, daleký fix z malé dvojprstové lištičky do dobré lišty. Crux celé cesty. Moc si vlastně nepamatuju, co jsem udělal, ale najednou jsem tu lištu držel a cesta ke slaňáku byla volná, stejně cesta k jednomu z nejlepších výkonů mé kariéry. Radost byla a je veliká."

Adam Ondra Super Crackinette 9a+ flash - foto Bernardo Giménez

Adam Ondra Super Crackinette 9a+ flash - foto Bernardo Giménez


Adam Ondra Super Crackinette 9a+ flash - foto Bernardo Giménez

Adam Ondra Super Crackinette 9a+ flash - foto Bernardo Giménez


Zpráva o flash přelezu Super Crackinette 9a+ na Lezci:
Adam Ondra dal 9a+ flash, jako první v historii

Zápis cesty Super Crackinette 9a+, jak ji Adam dnes zadal do databáze na Lezce:
Super Crackinette

Video, které točil Bernardo Giménez z Adamova flash přelezu Super Crackinette 9a+, má být součástí Reel Rock Tour 2018.

Adam Ondra, sth   [úpravy] 13:02 12.02.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 film film film19:41:27 12.02.2018
", ale když pak už přijel Bernardo Gimenez peciálně natočit tuto cestu, " At u zje! Huraa!


btw: "In the end, I decided to call Bernardo, he came here to film, " Je v originale malino neco jinyho ale toz neva :)
judovanaodpovědět 
 Re: film film film20:23:00 12.02.2018
STH pravidelně ukazuje, že bojuje i se svou mateřštinou. Nemůžeš po něm chtít, aby uměl anglicky. Překlad bych přisuzoval Googlu.
odpovědět 
  Re: film film film21:08:55 12.02.2018
Text nám poslal z cest Adam, ty gůgle. :))
 jirkasodpovědět 
  Re: film film film21:31:31 12.02.2018
Nebyl to překlad. Adam mi to poslal napsané v češtině.
 Standaodpovědět 
 Re: film film film06:55:01 13.02.2018
Že máte lidi furt chuť ze sebe dělat takové chuje a ostatní poučovat. Říkám si, že jste v životě asi nedocenění a doháníte to zde. Adam je a navždy bude legenda.
Juraodpovědět 
  Re: film film film07:27:30 13.02.2018
Souhlas, nicméně zdá se mi, že je to trend většiny diskuzí tady, ať se jedná o cokoliv, rychle najít něco jak to shodit. Gratulace Adamovi!
Davidodpovědět 

 flash09:53:26 13.02.2018
Spis me prijde zajimavy, ze Adamovo nejvetsi problem, co se flash prelezu 9a+ tyka, ze neni kde. Ze je malo cest. A ty co jsou, ze uz bohuzel zkusil.
jx nullodpovědět 
 Re: flash08:31:03 14.02.2018
...ako keď sa onehdá sťažoval, že pozeral príliš veľa lezeckých filmov a neostali mu tak cesty na OS :)
tah-sha-tungaodpovědět 

 škoda překladu09:56:23 13.02.2018
Ten text je napsaný hdně špatně. Škoda. Opravdu to vypadá jako překlad z Googlu. Ani se mně nechce věřit, že by to takto Adam poslal do světa. Na jeho víkonu to nic nezmění, to je jasná věc. TAkže gratulace a ať to leze!
teaČRodpovědět 
 Re: škoda překladu10:11:00 13.02.2018
vikon vod vika vid, vykon ty koni!
marja konevodpovědět 
 Re: škoda překladu10:27:20 13.02.2018
Aha? Tedy jsem si to teď znovu pozorně přečetl, a ten text mi přijde úplně v pohodě, autentický, jako bych Adama slyšel mluvit. Díky moc za zájem a hore zdar.
 Standaodpovědět 
 Re: škoda překladu10:48:09 13.02.2018
Skvělý! Lidi, co neumějí pořádně česky hodnotí kvalitu češtiny u Adama.. Nejdřív judovana, který nám tu dlouhodobě svými příspěvky ukazuje, jak je na tom ve vztahu ke svému rodnému jazyku a formulování vět v něm, pak uštěpačný příspěvek, který je nejspíš jen v čisté nevědomosti o tom, kdo je autor mířen proti Standovi a nakonec pan "víkon". To, že to nesplňuje "standardy" daných pánů skoro vlastně svědčí o tom, že je to v pořádku.
todpovědět 
  Re: škoda překladu10:57:01 13.02.2018
Jen do nich! A pořádně! Nevšiml jsem si, že by někdo hodnotil Adamovu češtinu. Ale bijte je po hlavách. Ach, jo. 3koda mluvit. Škoda psát. Škopda Rapid.
cccodpovědět 
   Re: škoda překladu11:43:43 13.02.2018
Vsechny ty texty, ktere hodnoti kvalitu textu (ktery napsal Adam, jak jiste vis) upozornuji dle tebe tedy na co?
odpovědět 
   Re: škoda překladu11:45:22 13.02.2018
Bijte je, skoda mluvit, skoda psat - to myslis na ty komentare na nekvalitu "standova prekladu"?
odpovědět 
    Re: škoda překladu11:28:41 14.02.2018
Hele, T, ja neumim ani cesky, ani anglicky, ani lizt. Adama obdivuju jako lezce i cloveka (ale jeho lezky bych do loznice nekoupil :) . A rozhodne umi cesky, anglicky i lizt. Lezce mam rad jak s jeho prizpevky(vsemi), tak s retardovnaou diskuzi. Be zni by to uz ani nebylo ono.
Kritizovat si tu nedovolim, neb nemam co.

Prisel mi ten rozdil v ang/cz *markantni* a odufal jsme ze se dozvim ktera z tech dvou vet plati. V ramci celho pribehu to je epizoda sice zanedbatelna, ale je.

No nedzovedel sem se :) Ale to neva. (To jen tak kdyby nekdo zase myslel ze drbu, ne nedrbu)

judovanaodpovědět 
     Re: škoda překladu13:27:56 14.02.2018
"Hele, T, ja neumim ani cesky, ani anglicky, ani lizt."

Ideální kvalifikace pro diskusi o kvalitě překladu z AJ do ČJ na lezeckém servru;)
honzaodpovědět 
      Re: škoda překladu15:16:58 14.02.2018
:) Vitej v Cechii
odpovědět 
      Re: škoda překladu16:46:42 14.02.2018
ze jo :)
judovanaodpovědět 

 Netočil při tom klip,09:53:43 16.07.2018
třeba pro Wohnouty?
Papoušodpovědět 

 Foto dne:

Fesťák 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (186501)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Superhrdina Ze Skutečného živo VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Jiho-jihovýchodní Hřeben 2 Walliské Alpy
Zielone Zaciecie V Rudawy Janowicke
Ypsilonka VIIb Čížkovy Kameny
Petra Homes 5c Kalymnos
Nově komentované:
Triftgrat (Südgrat) 2 Walliské Alpy
Drastissima VIIIc Tisá - Velké Stěny
Čára Tužkou IXb Tisá - Velké Stěny
Slot Sitdown 6B+ Stanage Plantation
Cesta S Velkým L VIIb Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Dostal do drzky! | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Dostal do drzky! | Re: Dostal do drzky! | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Dostal do drzky! |

 Nové komentáře:
Re: vyjadrenie JAMESu | Adam go for IT!!! | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: spadnu na žíněnku, dám si sušenku | Re: vyjadrenie JAMESu | Hezký | Re: Závody | Nove smery |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (48)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (18)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
MS mládeže v lezení Helsinky, Finsko: (9)
Denis Urubko a Maria Cardell: prvovýstup alpsky na Nanga Parbat (8)

 Nově v inzerci:
Nabízím odkoupení noclehu v tatrách | Hledám lezkyni | Hledá se parťák na lezení z okolí Hořovic/ Berouna | Dodávka na cestování | Grivel MB AlpinePro 40+10 | Nalezeny lezecky | krk | Statická a dynamická lana | El Chorro | Krosna na děti Salewa Koala |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 112 
 50 dní v divočině 
 66 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 78 
 Andrea 
 78 
 Ashima 
 58 
 Barkley Marathon 
 92 
 B.I.G. - světové prvenství 
 73 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 80 
 Gálfy - Horský život 
 69 
 Jak se staví ledovec 
 65 
 JAMES - Století nad oblaky 
 86 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 75 
 Lezci z Manína 
 81 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 76 
 Operace Nos 
 69 
 Plamen nikdy nezhasne 
 62 
 Pohlednice z konce světa 
 72 
 Pomíjivost ledu 
 72 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 82 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 81 
 Rhapsodia Corcontica 
 74 
 Sama 
 83 
 Šampioni zlatého údolí 
 64 
 S lyžemi v oblacích 
 70 
 Tenaya Traverse Challange 
 74 
 Tenkrát na východě 
 71 
 Velká alpská silnice - 73 
 75 
 Za oponou velehor 
 96 
 Zápasník Dee Dee 
 75 
 Životní výprava 
 66 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.