LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Do volnýho (kamení) se nezakládá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
35.Duchoň 10231
36.Lank 10212
37. 10178
Bouldry:
35.Oliva 9459
36.Ďurech 9456
37.Kümmel 9450
Hory:
31.Malý 2695
32.Málek 2682
33.Chomová 2670

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5785 lezců
1178144 cest
Nové přelezy:
Osama Du S 9/9+
Zakázané U 8A+
Krátká Kře 9+
Bušidó 9
Malej Bejk 9+
Kaskadér 7C
Velkej Bej 9
Morgan 7b+
Překvapivý 7B
Frankenste 9+/10-

Stěny
Masacre Room - České Budějovice
Lezecká stěna Salesko - Brno-Líšeň
gymnázium Orlová - Orlová-Lutyně

Prodejny
HUDYsport - Zlín
Rock Point Vaňkovka - Brno
HUDYsport - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

M5: Nikdo tě nejistí, víš to?

Představ si tu situaci. Jestli to teda dokážeš, protože obtížnost 8c kroků může docela klidně ležet za hranicemi tvé fantazie. Ale zkus to. Pravou rukou se totiž zrovna držíš docela dobrého bočáku, do kterého zapluly celé dva články prstů.

Kvůli promyšlení dalšího postupu musíš řádně zaklonit hlavu a pohlédnout do dolomitské stěny, jejíž světlý odstín značí, že sem se voda ani při největších deštích nedostane. Pořádný převis! Poslední expreska visí v nýtu u tvých kotníků. To by tě mohlo uklidnit. Ale pohled ještě hlouběji ti připomíná tvrdou realitu - na druhém konci lana nikdo není.

Jištěné sólo polského lezce Łukasze Dudka v převislé, půl kilometru vysoké severní stěně Cimy Ovest je prvním článkem na stránkách nové Montany. Alex Huber jeho výkon okomentoval slovy: “Klobouk dolů!” A to - na rozdíl od tebe - neviděl fotky Piotreka Desky, který Łukaszův odvážný výkon zdokumentoval.

M5 Dudek


Na následujících 24 stranách tě do krve podrápe ostrá jizerská žula. Jirka Hušek mladší označil tamní skály za transfuzní stanicí a dlouhodobou náklonnost k lezení po hrubozrnném jizerském materiálu definoval jako diagnózu. Petr "Prcek" Němec, místní legenda podepsaná pod výstupy, které bolí už od pohledu, ti ale vysvětlí, že zašít si pusu jehlou a nití je mnohem horší a taky nevidí důvod, proč se z toho hroutit. Stačí prý jen potlačit bolest. No...

M5 Jizerky


Když koncem 19. století strávila horolezkyně Elizabeth Le Blondová společně se svými vůdci noc v jednom stanu, žil tímto skandálem celý Londýn. Jak se, probůh, mohla jen opovážit?! Být tehdy ženou - horolezkyní znamenalo jít proti proudu. A dnes? Evoluce předurčuje k hrdinským činům spíše muže - lhostejno, zda ve válce nebo v horách. Jakou cestu si musí k lezení prošlapat ženy a mámy především, to líčí Ája Trojanová.

M5 zeny


Víš, jak se jmenuje čtvrtá nejvyšší hora Rakouska? Poradíme ti: Glocknerwand (3721m). Čtvrté místo není populární, ale když přes tento severozápadní satelit Grossglockneru vede perfektní hřebenovka finišující až na vrcholu nejvyšším, neměl by Glocknerwand skomírat v ústraní. Jako inspiraci přijmi text a fotografie Jakuba Cejpka.

M5 Glocknerwand


Dva muži a jedna žena se mačkají na skalním výchozu v 7.200 metrech nad mořem. Z vysílačky se ozývá chraplavý hlas s informacemi o počasí: „Vrcholový den 4. října. Následně 5. října vítr zesílí a v noci napadne 10 cm čerstvého sněhu. Počasí se bude postupně zhoršovat.“ Ještě tedy existuje šance. Ale pohled na hodinky ukryté pod naducaným rukávem péřové bundy odhaluje drsnou realitu: 4. října je dnes! Dobrodružný ústup z jihozápadní stěny Šiša Pangmy začíná na stránkách nové Montany.

M5 SisaPangma


Objednej si Montanu SMSkou do schránky: http://www.montana.cz/home/montana-2020-5/
Nebo si vyřiď výhodné předplatné: www.montana.cz/predplatne/

A nezapomeň se na webu Montany přihlásit k odběru lezeckého newsletteru, protože spousta se toho do časopisu nevejde: www.montana.cz

m5 titulka

Honza Navrátil   [úpravy] 05:51 06.10.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Líbí se mi to21:50:44 06.10.2020
Je dobře, že si po tom Kluci z Montany jdou, včetně PR. Rád si to zase přečtu, zajímavá témata podchytí široké spektrum čtenářů. Montanu sleduji od jejího začátku celých 30 let. Těším se, až zase ucítíme vůni čerstvého čísla s rodinou u stolu.
dave skalaodpovědět 
 Re: Líbí se mi to22:06:00 07.10.2020
Přesně jak píšeš. Jsem vděčný, že to stále někdo dělá. Díky. T.Z.
Toamášodpovědět 

 Foto dne:

Fesťák 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (186497)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Petra Homes 5c Kalymnos
In Dubio 6a Kalymnos
Climbing, The 2nd Best Thing E 6a+ Kalymnos
Germeknödel 6c -
Horní Varianta VI Teplické Skály
Nově komentované:
Slot Sitdown 6B+ Stanage Plantation
Cesta S Velkým L VIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Nordwand IXa Affensteine
Výhodnej Fucking 6- Česká Skála
Milanův Odkaz 5+ Svatý Jan

 Nově v diskusi:
Re: Dostal do drzky! | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Dostal do drzky! | Re: Dostal do drzky! | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Dostal do drzky! | Re: Dostal do drzky! | Re: Dostal do drzky! |

 Nové komentáře:
Re: spadnu na žíněnku, dám si sušenku | Re: vyjadrenie JAMESu | Hezký | Re: Závody | Nove smery | Re: vysledky | Re: Vo svete | vyjadrenie JAMESu | Re: Ševčík | Re: Viktor |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (44)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (18)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
MS mládeže v lezení Helsinky, Finsko: (9)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)

 Nově v inzerci:
Nabízím odkoupení noclehu v tatrách | Hledám lezkyni | Hledá se parťák na lezení z okolí Hořovic/ Berouna | Dodávka na cestování | Grivel MB AlpinePro 40+10 | Nalezeny lezecky | krk | Statická a dynamická lana | El Chorro | Krosna na děti Salewa Koala |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 109 
 50 dní v divočině 
 65 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 73 
 Andrea 
 75 
 Ashima 
 54 
 Barkley Marathon 
 89 
 B.I.G. - světové prvenství 
 72 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 77 
 Gálfy - Horský život 
 67 
 Jak se staví ledovec 
 62 
 JAMES - Století nad oblaky 
 81 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 74 
 Lezci z Manína 
 78 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 73 
 Operace Nos 
 68 
 Plamen nikdy nezhasne 
 59 
 Pohlednice z konce světa 
 70 
 Pomíjivost ledu 
 71 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 80 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 77 
 Rhapsodia Corcontica 
 72 
 Sama 
 81 
 Šampioni zlatého údolí 
 63 
 S lyžemi v oblacích 
 67 
 Tenaya Traverse Challange 
 70 
 Tenkrát na východě 
 70 
 Velká alpská silnice - 73 
 73 
 Za oponou velehor 
 94 
 Zápasník Dee Dee 
 71 
 Životní výprava 
 64 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.