LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Co nemáš, to nepotřebuješ.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy Kanada (26.02)
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
23.Vlk 10584
24.Suchan 10532
25.Lebloch 10528
Bouldry:
23.Bulička 9906
24.Nespoutaný 9878
25.Břicháček 9828
Hory:
21.Slavíček 3060
22.Novák 2688
23.Bernard 2632

Výsledky
Zimní olympiáda (06.02)
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)

Deníčky
5850 lezců
1198655 cest
Nové přelezy:
Sólo El En 7c
21 Grammi 7C+
Severus 7C+
Moje První 7C+
Malá Guľa 7C+
Mystére Et 7b+
Estrata Ge 7c
Look Up He 8b+
Ztopořená 9/9+
Severus 7C+

Stěny
Lezecká stěna Polička - Polička
Boulder sokolovna Hrušovany - Hrušovany u Brna
Hotel Praha - Broumov - Broumov

Prodejny
Rock Point Liberec - Liberec 1
HUDYsport - Mladá Boleslav
Green sport s.r.o. - Uherské Hradiště

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nová pravidla na Everest: Nejprve vylézt sedmitisícovku v Nepálu

Nepálské Národní shromáždění schválilo novelu cestovního zákona, která výrazně zpřísňuje podmínky pro udělení povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest (8 848 m). Podle nových pravidel bude muset každý zahraniční horolezec prokázat, že předtím úspěšně vystoupil na alespoň jeden sedmitisícový vrchol v Nepálu, aby mohl žádat o povolení k výstupu na Everest.

Toto opatření má omezit nápor nezkušených účastníků, který v minulých letech vedl k zácpám na výstupových trasách, nehodám a nákladným záchranným akcím ve velkých výškách.

Součástí legislativy jsou také nové požadavky na zdravotní potvrzení pro všechny členy expedice včetně místních Šerpů a průvodců, podrobné lezecké plány s určenou trasou a další podmínky pro získání povolení. Novela zakládá i Fond pro ochranu životního prostředí a podporu horolezců, do nějž budou odváděny poplatky za odpad apod.

Zákon nyní míří do dolní komory parlamentu a poté k podpisu prezidenta; neplatí tedy pro probíhající sezónu. Odpůrci uvádějí, že požadavek na sedmitisícovku pouze v Nepálu může omezit možnosti zkušených horolezců, kteří sbírali zkušenosti v jiných částech světa.

Zdroj:

explorersweb.com: New Everest Regulations: You Must Climb a 7,000m Peak in Nepal First

Standa Holec   [úpravy] 07:56 18.02.2026Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Sedm vs osm08:08:42 18.02.2026
Ta sedma musí být nepálská kvůli snadnější verifikaci (a ne treba pakistánská) nebo nepalci potřebují před everestem zinkasovat i za nižší kopce o které není az takový komerční zájem?
odpovědět 
 Re: Sedm vs osm09:51:10 18.02.2026
Tipnul bych si to první. Ne že by to druhé nemohlo hrát nějakou roli, ale z jejich pohledu chápu, že by jinak to ověřování bylo o dost pracnější, někdy možná i nemožné, a že na to se mohou zvysoka.
MModpovědět 
  Re: Sedm vs osm16:24:05 19.02.2026
Ne, platí to druhé a ani se tím Nepálci moc netají. Podporu turistického ruchu uvádí jako jeden z hlavních důvodů.
Petrodpovědět 
   Re: Sedm vs osm12:30:52 23.02.2026
Jsem si přečetl ten článek, na který je odkaz v článku, a bohužel máš pravdu a já byl přehnaně optimistický.
MModpovědět 
 Re: Sedm vs osm09:55:51 18.02.2026
Myslím, že je to krok správným směrem a je i pochopitelné, že se při tom snaží podpořit domácí business a ne zahraniční.
Za mě souhlas.
odpovědět 

 Proslýchá se 08:28:31 18.02.2026
V ledových kuloárech se už proslýchá že i před výstupem na sedmu bude potřeba před komisí prokázat zdatnost. Každý musí udělat dva dřepy, dva kliky a jeden přítah na hrazdě. Někteří rovněž nahrhují že Jára Vdoleček má mít úlevu a může se přitáhnout jen do půlky...
Rádio jerevan odpovědět 

 spravny krok09:20:21 18.02.2026
spravny krok
pbdrodpovědět 

 Ale jo ...09:54:04 18.02.2026
jinde bych to považoval za prachsprostou buzeraci, ale s ohledem na tu šílenost, která se z výstupu na ten kopec stala to v tomto případě docela chápu.

Jasně, určo se lze bavit o tom, jestli by ta regulace nemohla/neměla mít třeba trochu jinou formu, ale sama o sobě mi tam dává smysl.
MModpovědět 
 Re: Ale jo ...16:29:10 19.02.2026
Trochu jinou formu by mít to mít mohlo. Takhle ti ani zdolání K2 nedovoluje jít na Everest
odpovědět 
  Re: Ale jo ...12:33:51 23.02.2026
Pokud je pravda co se píše v tom odkazovaném článku, tak je to fakt slušná haluz ...

"Several other countries in the world have 7,000m peaks (eg. the ‘Stans), but the new rule ensures the revenues remain in the country. Even if you opened a new route on K2 and won a Piolet d’Or for it, you still need a Nepal 7,000’er on your resumé before attempting Everest."

Njn, krom turistiky mají hovno, lidí se ten Everest cpou neskutečná kvanta, tak se to snaží podojit. Z jejich pohledu to celkem i chápu.
MModpovědět 

 uf!10:16:27 18.02.2026
trošku mi to připomíná evropskou buzeraci s řidičáky vylobovanou autoškoličskou mafií rekrutující se z policajtů vyhozených pro neschopnost a lumpárny. no ještěže tam nemusím, jakožto rovněž nemusím ani na maťák a blank.
Lukas B.odpovědět 
 Re: uf!12:48:08 18.02.2026
Přesně, jak píšeš. Člověk tam nemusí.
Pokud se mu tyto podniky nelíbí, může lézt ze severu.
odpovědět 
  Re: uf!15:30:38 18.02.2026
máš na mysli výstup na Mount Severest ?
jižanodpovědět 
 Re: uf!17:55:17 18.02.2026
A když si ulevuješ,že tam nemusíš,proč ostatní obdarováváš svým komentářem o ničem?
odpovědět 
  Re: uf!14:52:20 19.02.2026
jesli se podepíšeš, můžeme se potkat a můžu ti to vysvětlit.
Lukas B.odpovědět 

 Foto dne:
Trebenna East
Kap horn, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (189338)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Sólo El Enano 7c Cuenca
Dura De Pelar 7a Cuenca
21 Grammi 7C+ Chironico
Pajkel 6a Črni Kal
Pasen Y Vean 6b+ Cuenca
Nově komentované:
Los Animáculos De La Placa 7b Chulilla
Los Animáculos De La Placa 7b Chulilla
Kamarádům Za Velkou Louží 5+ Srbsko
Hanina 7+ Mengusovská Dolina
Follaje Campestre 7a+ Chulilla

 Nově v diskusi:
Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Najdi deset rozdílů | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Berušky foto dne | Re: Berušky foto dne |

 Nové komentáře:
Ostuda | hanby | Re: Mamlas | Re: Mamlas | Re: Mamlas | Re: Mamlas | Re: Mamlas | Re: Mamlas | Re: Hanba | Re: Mamlas |

 Kde to vře:
Rusové mohou opět soutěžit na mezinárodních závodech v lezení (2)
Podmínka 5 měsíců za to, že mu umřela parťačka na Grossglockneru (1)

 Nově v inzerci:
Goretexová bunda | Pípák BCA Tracker DTS | Garmin Fenix 5X Sapphire Gray Optic, Black band | Scarpa Maestrale RS skialp boty | Mačky Petzl Lynx | Spacák Nanok | Hilleberg Jannu | Běžky Atomic skate 192 nové | Dětský uvazek | Pik Pobědy |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 1498 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 1588 
 Ne, uniklo mi to. 
 1369 
 Sleduji jen Adama. 
 1415 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.