LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
SP ledy Korea (09.01)
Novoroční Open (10.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)

Žebříček
Cesty:
4.Trojan 11956
5.Stribrny 11950
6.Širůčková 11772
Bouldry:
4.Novák 10853
5.Stráník 10800
6.Pochman 10675
Hory:
6.Bloudek 6420
7.Švihálek 6192
8.Zvonková 5717

Výsledky
MČR ve skialpech (14.12)
EP ledy Utrecht, Nizozemsko (13.12)
Kvalifikace ve skialpinistickém sprintu USA (07.12)

Deníčky
5844 lezců
1196417 cest
Nové přelezy:
El Fustiga 8a+
Aitzol 8b+/8c
Kara Elmas 9+/10-
Powder War 7b+/7c
Šimun, Jak 7b+
Kinder Pin 7c+
Opet Zvone 7b
Ćale Moj 7b
The Sun Of 7b
Lavanderwo 7b

Stěny
Alpin Třebíč - Třebíč
Loděnice FTVS - Praha 7
HOKOK Sport Kladno - Kladno

Prodejny
HUDYsport - Ústí nad Labem
HUDYsport - Hradec Králové
HUDYsport - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Požár u Yosemitů

smallVelký lesní požár běsní v blízkosti Yosemitského národního parku v Kalifornii - začalo hořet ve Stanislaus parku (National Forest), který je na západ od Yosemitů v okrese Tuolumne. aktualizace, požár postupuje

Požár už spálil severovýchodní výběžek Yosemitského parku. Nyní se šíří směrem ke dvěma sekvojovým hájům. V sobotu dým z požáru poprvé zahalil Yosemitské údolí s nejpopulárnějšími přírodními scenériemi. Slavné sekvoje v Yosemitském parku podle Jarvise nejspíš přežijí, i kdyby se plameny rozšířily až k nim. Není to první požár, který zažily. Hasiči kolem hájů zakládají malé kontrolované požáry, které mají odstranit polomy, jenž by příště mohly přispět k zesílení intenzity požáru tak, že by ohrožoval koruny sekvojí.


Tuolomne Grove je jedna ze dvou lokalit v Yosemitech, kde rostou sekvoje, které jsou ohrožené požárem. Na obrázku sekvojovec obrovský (seguoiadendron giganteum)

photo by © Hlína




Info od Hrobaře z diskuze z 29. 8. :
Pozar se nejprve rozsiroval mimo park, ale za posledni dny se obratil postup ohne a smeruje a uz plaje i na uzemi parku. Vcera v 8:00 rano byla uzavrena spojovaci cesta mezi Yosemite Valley a Toulomne Meadows, takze se od Tiaga pass do Udoli nedostanete. Cesta je uzavrena a tvori odkud bude provaden rizeny pozar smerem k pozaru stavajicimu. Yosemity jsou plne koure jak v Udoli tak v Louckach. Byl evakuovan camp White Wolf, ktery je na pul cesty mezi obema destinacemi. Dale je uzavrena cesta smer Udoli na mestecko Sonora. Do Udoli se dostanete pouze pres El Portal coz je smer od Mercedu a nebo Wawonu, coz je smer od Fresna


původní článek z 25.8.2013

Úřady z oblasti evakuují tisíce lidí, státní guvernér vyhlásil stav ohrožení. Byly zavřeny kempy v oblasti.



Přímo Yosemite National Park není ohrožen a je relativně bez kouřového zamoření. Severní část Yosemitů je však zamořena kouřem.


JirkaS   [úpravy] 10:49 01.09.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Stanislaus12:23:50 25.08.2013
Jen pro upřesnění - Stanislaus není národní park, ale je veden v kategorii National Forest, což je tedy opravdu něco trochu zásadně jiného.Kategorizace chráněných území v USA je trochu komplikovanější a některé ty "národní" lesy ani jako lesy z pohledu středoevropana nevypadají (což ale není zrovna případ toho "Standy")
Hlínaodpovědět 
 Re: Stanislaus20:37:08 25.08.2013
to je zase komentář. Národní park nebo národní les :D to je uplne fuk, pointa je ze to tam bohuzel hori.
lolodpovědět 
  Re: Stanislaus05:18:36 26.08.2013
Jo, tvůj koment má určitě větší informační hodnotu, než ten Hlínovo
odpovědět 
   Re: Stanislaus00:52:45 02.09.2013
Hoří, má panenko :-)
odpovědět 
 Re: Stanislaus07:20:35 26.08.2013
Opravil jsem to. Zprávy o opžáru trochu utichly, tak snad je požár již lokalizovaný. Dík za rozšíření.
 jirkasodpovědět 

 Yosemite Valey20:51:52 27.08.2013
Oheň vzniklý  17. srpna v Stanislaus National Forest západně od Yosemite Valey zachvátil plochu kolem 430 kilometrů čtverečních a dosáhnul včera okraje Yosemitského národního parku a zatím není pod kontrolou. Ale vlastní oblast Yosemitského údolí se známými skalami zatím není ohrožena. Asi 2800 pomocníků za pomoci buldozerů a hasicích letounů bojuje proti požáru při němž je ohroženo asi 5000 domů. Různá místa a kempy už byly evakuovány,  pod kontrolou je jenom asi 7 %  plamenů. Kalifornský guvernér Jerry Brown vyhlásil stav nouze. Infrastruktura zásobování  San Francisca, vzdáleneho jenom 350 kilometrů, elektrickou energií a vodou je ohrožena, ale zatím nedošlo k žádnému omezení.
Ale horolezcům známá místa v Yosemite Valey jsou zatím neohrožena a jsou dále přístupná návštěvníkům. V parku začínají mít obavy o obrovské stromy, dosahující až stometrové výšky, oheň je totiž od nich vzdálen jenom 30 kilometrů.
Michael Beranekodpovědět 

 aktuality17:51:52 29.08.2013
Tak trochu je mou povinosti dopsat aktualni stav, jelikoz jsem z Yosemit vcera odjel do San Francisca, tak asi mam nejnovejsi info.
Pozar se nejprve rozsiroval mimo park, ale za posledni dny se obratil posrup ohne a smeruje a uz plaje i na uzemi parku. Vcera v 8:00 rano byla uzavrena spojovaci cesta mezi Yosemite Valley a Toulomne Meadows, takze se od Tiaga pass do Udoli nedostanete. Cesta je uzavrena a tvori odkud bude provaden rizeny pozar smerem k pozaru stavajicimu. Yosemity jsou plne koure jak v Udoli tak v Louckach. Byl evakuovan camp White Wolf, ktery je na pul cesty mezi obema destinacemi. Dale je uzavrena cesta smer Udoli na mestecko Sonora. Do Udoli se dostanete pouze pres El Portal coz je smer od Mercedu a nebo Wawonu, coz je smer od Fresna.
Tot prozatim vse.
hrobarodpovědět 

 Přírozená věc10:11:49 01.09.2013
Na druhou stranu je třeba podotknout, že požár je věc přirozená a sekvoje jsou na ní evolučně přizpůsobeny, ač to zní neuvěřitelně, tak požár potřebují k rozrůstání. Semena sekvojů jsou schopna klíčit prakticky pouze po proběhnutí požáru. Takže bych to jako tragédii neviděl.
J.odpovědět 
 Re: Přírozená věc12:55:34 02.09.2013
Je to tak, kdo videl sekvoj tak vi. Spis je to pruser pro lidi a ostatni faunu a floru. Sekvoj prezije. Za tu dobu co tu sou prodelali tyhle pozary uz stokrat.
strejdaodpovědět 

 u yosemitú?10:25:10 02.09.2013
Kto sú tí Yosemitovci?
cctodpovědět 
 Re: u yosemitú?22:31:26 02.09.2013
Něco jako Semiti.
chichiodpovědět 

 chtělo by09:10:35 03.09.2013
Chtělo by to pořádný požár i v Ádru a na Křižáku
odpovědět 

 Foto dne:
Tenerife
Guia di Isora
 Databáze cest:
Všechny cesty (189108)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Usidreni Labrum 7b+ Osoje - Čikola
Lavanderwoman 7b Osoje - Čikola
Rockstar 6b Arco
Nido Di Falco 6b Pietramura
Zlom Vaz 7A+ Tisá - Modřín
Nově komentované:
Nido Di Falco 6b Pietramura
Cosa Dice Il Mula Alla Vaca 7b+ San Vito Lo Capo
Käpt´n Iglo 9 Frankenjura
Forrest Pump 7A+ Stařechovický Lom
So Ill 7a+ Leonidio

 Nově v diskusi:
Re: BBC vs MejCup | Re: BBC vs MejCup | Re: Šárka - nové bouldery | Re: dotaz na adminy | dotaz na adminy | Re: Šárka - nové bouldery | Re: Šárka - nové bouldery | Šárka - nové bouldery | Re: BBC vs MejCup | Re: BBC vs MejCup |

 Nové komentáře:
Re: dobra omacka | Gusta? | Re: dobra omacka | dobra omacka | Re: Dotaz | Re: Naučit se mluvit | Nákoleník | Re: Dotaz | Re: Dotaz | Re: Dotaz |

 Kde to vře:
Vzniká film mapující život horolezce Jana „Gusty“ Havla (15)
Čechy zachránil vrtulník, když jim z Grossglockneru spadlo lano (12)
Adam Ondra připustil, že jeho Change v Norsku nemusí být 1. 9b+ (11)
PF 2026 (4)
Plotnové 9a Niobe od Adama Ondry přelezl Ital Gianluca Vighetti (4)
Jakob Schubert: pokusím se kvalifikovat na olympiádu 2028 (2)
Simone Moro chystá leteckou záchranku v pákistánském Karákóramu (2)
Film Rhapsodia Corcontica je přes svátky zdarma na YouTube (1)
Média: Lavina na severu Řecka zabila čtyři horolezce (1)
SO/LO/VE – Lumír Fajkoš, Gekón 11- (8c) LRS (1)

 Nově v inzerci:
Dámské trekové boty ASOLO | ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | Boty La Sportiva | Statická a dynamická lana | Scarpa F1 za 4 500,-Kč | Scarpa drago 42,5 | Posledni výzva-děvče na jízdu za zážitky | La Sportiva Skwama | Dynafit | Boty SCARPA ZODIAC GTX zelená vel.45 |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 2302 
 Někdy ano 
 2568 
 Ne nepoužívám 
 2484 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.