LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy Kanada (26.02)
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12850
3.Stribrny 11950
Bouldry:
1.Ondra 11434
2.Volf 11356
3.Trojan 11225
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Černý 8160
3.Groš 7240

Výsledky
Zimní olympiáda (06.02)
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)

Deníčky
5850 lezců
1198577 cest
Nové přelezy:
Přepište D 7C
La Pluma 7b
L´Ultimo V 7b
Daňos Cola 7b+
The Rabbit 8A
Cucciolone 7b
Midnight L 7C+
Vocheso 7b
Carlo Mont 7c+
By Pass 7b

Stěny
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Studie Horské služby: Lavinové batohy a jejich účinnost v praxi

Slovenská horská služba publikovala studii účinnosti lavinových batohů za poslední roky. Z ní vyplývá, že pomáhají, ale ne tak, jak se původně předpokládalo. Úmrtnost bez batohu je dle studie 22% a úmrtnost s aktivovaným batohem je 11%, přičemž se podle HZS původně uváděla i 3%.

Analýzu dělal zahraniční tým odborníků na datech z lavinových nehod v severoamerických a evropských horách od roku 2012.

"Lavínový batoh je užitočná časť bezpečnostného vybavenia pri pohybe v lavínovom teréne, ale jeho vplyv na úmrtnosť je nižšia ako sa pôvodne predpokladalo ... (úmrtnosť užívateľov batoha je výrazne vyššia ako sa kedysi predpokladalo (11% vs 3% Brugger 2007)."

"Pro ľudi strhnutých lavínou, ktorá môže zasypať a usmrtiť človeka platí, že aktivovaný lavínový batoh znižuje riziko úmrtia z 22% na 11%. Nafúknutý batoh zachráni približne polovicu ľudí, ktorý by bez batohu zomreli."

"Nenafúknutie/neaktivácia sú najvážnejším faktorom, ktorý znižuje účinnosť lavínových batohov. Ich miera sa pohybuje na úrovni 20%."

"Ak zoberieme do úvahy aj nenafúknutia batohov, tak potom znižujú úmrtnosť z 22% na 13% ... a miera zachránených je 41%. To znamená, že lavínový batoh zachráni menej ako polovicu ľudí, ktorí by bez batohu zomreli.
60% nenafúknutí ide na vrub chýb užívateľa. Dôsledná údržba a prax s obsluhou batoha sú nevyhnutné na to, aby batoh správne fungoval,"
uvádí v závěru zpráva Střediska lavinové prevence Horské záchranné služby Slovenska.


Podrobněji článek na stránkách slovenské Horské záchranné služby: Účinnosť lavínových batohov

Je tam také pro ilustraci starší video, jak se testovaly lavinové batohy, viz přímo zde:


sth   [úpravy] 11:19 27.03.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Cesta berušek, 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (189325)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Katorga 6a+ Leonidio
Nicole Ext. 6b Leonidio
Nicole 5c Leonidio
Cacapeponie 6b+ Leonidio
Duvdevan Ext. 6c Leonidio
Nově komentované:
Hanina 7+ Mengusovská Dolina
Follaje Campestre 7a+ Chulilla
Velký Grc 7C+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Schnittstelle 7B+ Chironico
Muai Thai 6b+ Tonsai

 Nově v diskusi:
Re: Lezení / Sardinie / letecky | Re: Lezení / Sardinie / letecky | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech |

 Nové komentáře:
Re: Mamlas | iFSC Odpad | Re: Mamlas | Re: Mamlas | Re: Mamlas | Re: Mamlas | Re: Mamlas | Re: Mamlas | Re: Mamlas | Re: Mamlas |

 Kde to vře:
Podmínka 5 měsíců za to, že mu umřela parťačka na Grossglockneru (2)
Rusové mohou opět soutěžit na mezinárodních závodech v lezení (1)

 Nově v inzerci:
Goretexová bunda | Pípák BCA Tracker DTS | Garmin Fenix 5X Sapphire Gray Optic, Black band | Scarpa Maestrale RS skialp boty | Mačky Petzl Lynx | Spacák Nanok | Hilleberg Jannu | Běžky Atomic skate 192 nové | Dětský uvazek | Pik Pobědy |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 1423 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 1533 
 Ne, uniklo mi to. 
 1305 
 Sleduji jen Adama. 
 1348 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.