LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Žula nevaruje.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy Kanada (26.02)
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12850
3.Stribrny 11950
Bouldry:
1.Ondra 11434
2.Volf 11356
3.Trojan 11225
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Černý 8160
3.Groš 7240

Výsledky
Zimní olympiáda (06.02)
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)

Deníčky
5850 lezců
1198574 cest
Nové přelezy:
La Pluma 7b
L´Ultimo V 7b
Daňos Cola 7b+
The Rabbit 8A
Cucciolone 7b
Midnight L 7C+
Vocheso 7b
Carlo Mont 7c+
By Pass 7b
El Cagaso 7c+

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Geyikbayiri

2013

Máme tady zpravodajství z tureckého Geyikbayiri.

Vícekrát ročně psát o novinkách z jedné oblasti to už trochu hraničí s nějakou obsesí. Ale jo, když už je to venku, tak to přiznám, lezení a všechno ostatní v těchto končinách, je tak parádní, že mě docela pohltilo. Stále se sem musíme vracet, naštěstí nově vznikající cesty vytváří neustále prostor pro skvělé lezení. K tomu spousta nových sektorů a cest.


Geyikbayiri

foto by © JirkaS


Letošní rok nebyl sice nijak přelomový, co se týče nových cest (rok 2012 plus minus 60 nových cest). Sice přibyly asi tři úplně nové sektory - Toki, Teras a Ruzgarli Bahce, ale nejvíce se urodilo na poli nových průvodců.

Už asi každý ví, že Turecko je dokonalou zimní destinací, vždyť letošní, u nás velmi mrazivý, prosinec jsme tam strávili každou mimo lezeckou chvilku koupáním v moři a i teplota na lezení sotva mohla být lepší.


Cesta Sabotaj,9-, v sektoru Magara, Geyikbayiri

foto by © JirkaS




Mapa Geyikbayiri s novými sektory

foto by © JirkaS






Když jsme zavítali do JoSiTa, zjistili jsme, že vedle posledního průvodce z roku 2011 nazvaného A rock climbing guide to Antalya Antalya kaya tirmaniś rehberi,



Průvodce z roku 2011, nový zatím určitě nebude

foto by © JirkaS


se nově objevil průvodce Antalya traditional rock climbing guide Antalya geleneksel kaya tirmaniś rehberi
Knihu sestavil Yilmaz Sevgül a popisuje tradiční lezení v okolí Antálye a je otevřenými dveřmi do místního tradičního lezení.

Zhruba polovina knihy je vyhrazena lezení v nádherných plotnách Sivri Dagu jedná se o asi desítku sektorů v jižní stěně této krásné hory, která se vyznačuje lezením ve vápenci té nejvyšší kvality. Cesty v tomto masivu jsou převážně dvou tří délkové, nejvíce však pěti délkové a většinou po vlastním, ale u těžších cest hladkými deskami určitě narazíte na nějaký ten nýt. Vše je datailně popsáno jak v turečtině, tak v angličtině. Cest je zde tolik, že obsadily většinu tohoto průvodce.

Méně rozsáhlá část knížky zabírá lezení skutečně velkých stěn pohoří Taurus. A asi lezcům nejznámější je Sivrisi Dag, to je ten štít, který majestátně shlíží na celé sportovní Geyikbayiri. Tato monumentální až 1 km dlouhá stěna Sivrisi Dagu, byla opředena mýty, o počtu a obtížnosti cest, které tam podle lezeckých báchorek měly vytýčit neznámí lezečtí pionýři.


Sivrisi Dag pohled od jihu, pravý zlom ohraničuje strmou, ale nádhernou severní stěnu

foto by © JirkaS


Nyní je stěna relativně detailně zmapována a je možné se pokusit nejen o opakování některých ultra dlouhých výstupů, ale i třeba o svůj směr.


Sivrisi Dag severní stěna s nastíněnými dlouhými cestami

foto by © JirkaS


Popisy cest jsou v turečtině i v angličtině a jsou doplněny nákresy a fotografiemi s náčrty linií.


Na obrázku je sportovní průvodčík vpravo je průvodčík na tradiční lezení, oba pro oblast okolí Antalye

foto by © JirkaS


Climb Travel Turkey


Turecko, 2012, 1. vydání. 199 stran, 100 barevných fotografií, diagramy, mapy tras.
V angličtině.

Tento průvodce je skutečně zajímavým dílkem, přináší mnohé dosud nezveřejněné oblasti nejen na západě Turecka, ale i v jeho centrální části. Je zpracován tak, aby nasytil hlavně objevitelské duše. Naleznete zde regionální a místní mapy pro každou horolezeckou oblast s podrobným popisem přístupu ke skalách, kde se ubytovat a kde nakupovat. Navrhuje i jakési trasy celým Tureckem od jedněch zajímavých skal ke druhým a to tak, abyste při tom neminuli i jiná zajímavá místa Egejské riviery a regionů ve Východní Anatolii.
Takže dohromadz jsou zde výběrová topa asi 13. lezeckých oblastí. (Například z Geyikbayiri jsou zde jen asi tři nové dosud nepublikované sektory).
Mezi nimi kompletní průvodce po zajímavé monumentální oblasti Geyve poblíž Istanbulu. Pak čtenářům Lezce již povědomá oblast Kaynaklar u Izmiru a dosud neobjevený potenciál boulderingu u jezera Bafa Golu. V knize naleznete i kompletní průvodce po KelkayalarÇeşme v oblasti kolem města Denizli.
Obsahuje také výběrové průvodce po skalních oblastech Dalyan, Faralya, Kas. a lezení ve stylu povlastním na majestátní věže vytvořené z konglomerátu Karataslar.
Součástí je kompletní průvodce po lezeckých oblastech Çakit a mysteriózníAnavarza u Adana. Dále už jen menší oblasti Karakaya u Ankary, Köklüce Kanyon blízké Gaziantep a lezeckých oblastech v Elazig a Kemaliye. A už jen zmínka či úvod k lezení v Aladaglar. Samozřejmě vše s informacemi o místních reáliích, tipech pro cestování s infem o ubytování.
No je toho strašně moc, knihu bych tak viděl naprosto esenciální pro někoho, kdo se chce vydat po vlastní ose do Turecka a přitom si i zalézt.
Více informací o knize zde:
Climb Travel Turkey
A knížku už máme ke koupi i zde na Lezci:
Lezec-Shop.cz: Climb Travel Turkey


Průvodce Climb Travel Turkey

foto by © JirkaS


Jo a když už mluvíme o těch nových průvodcích tak také je k mání kniha nazvaná 50 Climbs in Aladaglar. Její obsah je zacílen na ultra horaly. Popisuje vícedélkové lezení v nádherných takřka nedotčených stěnách tohoto nádherného pohoří. Kniha se prodává i s mapou pohoří a okolí, což je výhodné, protože sehnat dobrou mapu v Turecku je stále ještě problém.





Obrázek  vlevo je průvodčík, vpravo je mapa

foto by © JirkaS


Pár panoramatických záběrů


(po rozkliknutí ve větším rozlišení)


Sektory nad kempem

foto by © JirkaS




Pohled směrem na Antalyi a vlevo sektor Anatolia

foto by © JirkaS




Bližší pohled na sektory horního pásu Sarkit a Anatolia, (hi res)

foto by © JirkaS



Panorama nádherných stěn horních sektorů do nekonečna se táhnoucího se hřebenu Geyikbayiri, (hi res)

foto by © JirkaS



Panorama pohled z Beldibi na neuvěřitelný horský potenciál pohoří Taurus (hi res)

foto by © JirkaS



Panorama s horou Tahtali s několika horsko lezeckými výstupy (hi res)

foto by © JirkaS


Zdroje:

Kompletní databáze cest pro Geyikbayiri db - tisk
Pro Geyikbayiri je naše databáze doplněna o letošních asi 60 nových cest. Uspořádaní cest vždy zleva doprava.

JirkaS   [úpravy] 13:25 17.01.2013Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Fatal error: Cannot redeclare getclientip() (previously declared in /aaa/wwwroot/lezec.cz/include/mainb.php:8) in /aaa/wwwroot/lezec.cz/include/mainb.php on line 24