LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrá horolezkyně dosáhne vrcholu, už v základním táboře.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly

Závody
ČP v lezení na obtížnost Brno (25.04)
SP boulder Keqiao (CHN) (01.05)
Melloblocco 2026 (06.05)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12903
2.Votoček 12850
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Ondra 11434
2.Volf 11328
3.Trojan 11225
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Groš 7240
3.Skopec 6983

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
EP v ledolezení Finsko (07.03)

Deníčky
5877 lezců
1207727 cest
Nové přelezy:
God Save M 8A
Master Of 7C
OM 8B
Rave Time 8A
Otroci Lás 7C+/8A
Rasputin 7b
Gloria Ner 7b
Ztopořená 9/9+
Skat Xa
Zrzaví Sli XIc

Stěny
Boulder MyWay - Praha 9 Čakovice
Sportareál Klíny venkovní stěna - Klíny 210
Stěnka na VŠE v Praze (stará budova) - Praha 3 - Žižkov

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
HUDYsport - Jihlava
HANIBAL - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skobovačky na Polínku

26.11.2000

V neděli jsme lezli staré skobovačky na Polínském vrchu a užili jsme si spoustu srandy při stylu lezení - chytnu chyt hodím jej dolů a hledám další.

Tuto neděli jsem se domluvil s Jindrou Zachardou, což je známý horal a znalec lezení v rozbitém terénu, že vyrazíme potrénovat technické lezení na Polínský vrch.
O Polínku tu byla již zmínka, když jsem tam osadil cestu Ptáky v trní  8- UIAA v prostřední výrazné plotně. Ještě nemá druhý přelez, ale o to jsme se ani nechtěli pokoušet. Celou sobotu totiž  pršelo a omechované stěny klouzaly jak namydlené. Naším cílem bylo zkusit některé staré skobovačky. Chtěli jsme volně i technicky a nakonec to bylo něco mezi.
Jak praví horolezecký průvodce po nepískovcových terénech z roku 1987: jedná se o žulový lom ( i s mými skromnými znalostmi geologie si dovolím poopravit, materiál je je podobný spíče znělci s charakteristickou sloupcovou odlučností), terén je vhodný pro nácvik skobovací techniky. Místy jsou skály lámavé v důsledku narušení těžbou. Zde bych si opět dovolil poopravit neboť slovo "místy" se mi zdá příliš shovívavé. V podstatě téměř nic kromě spár se nedalo chytit aniž by to člověk neutrh nebo neušláp. Takže cesta po jednom přelezení byla tak o 50 kilo kamení lehčí.
V průvodci nejsou cesty zakresleny , ale uvedeny pouze z leva do prava, obtížnost je kolem 5 UIAA A0 - A2.
Za celý den jsme vylezli pouze tři cesty. Zkoušeli jsme lézt volně a bylo to velké dobrodružství. Jištění bylo velmi nejisté. Přestože jsme zakládali friendy a zatloukali skoby skoro po metru vůbec jsme neměli chuť zkoušet jestli drží. Nakonec jsem byl nucen si do jištění dvakrát odsednout a přestože byly asi 4 stupně nad nulou, tak jsem se opotil. Jindra  se na první cestě spoléhal dokonce na staré skoby od prvovýstupců. Myslím, že by neudržely ani metrový pád, ale Jindra nepadá. Druhou cestu jsem tahal já a když jsem dolézal k vršku měl jsem 2 metry pod sebou dva dvojkový čoky. Už jsem se těšil jak si cvaknu starou skobu s kroužkem, ale když jsem do ní zavěsil expresku tak se ohnula. Tož jsem ji rukou vyndal a hodil dolů. Hrdě a se staženým pozadím jsem pokračoval vzhůru až mě zachránila tenká břízka, kterou jsem okamžitě použil, jako asi nejkvalitnější jištění v cestě.
Večer nam berjozka pomohla ještě jednou, když jsme k ní po společné střídavé práci na třetí cestě museli znova uhnout, neboť dolez cesty vedl hliněným koutem. Bohužel cepíny na hlínu jsme neměli. Dolezl jsem už za tmy, a po říhodinovém snažení v 15m dlouhé cestě.
Veselé to bylo nejem na prvním konci, ale i při jištění. Od prvolezce neustále padala sprška kamenů. Po té co jsem dostal šutrem přesně pod oko, už jsem se nahoru moc nedíval. Zajímavé je, že za celou dobu co na mě padaly kameny, jsem ani jedním nedostal do helmy. Asi je kamenoodpudivá. Doufám, že ji to v horách vydrží.
Když jsme odjížděli domů vypadalo to, že spíš jedeme z jeskyňaření než z lezení. Příště si beru montérky, gumovky a hornicku přilbu.
Doufám, že si přijdete taky někdy užít na Polínko. Je to trchu jiný druh lezení.    Bolek

Karel (Bolek) Kříž   [úpravy] 12:16 27.11.2000Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

Nový komentář 

 To snad neni ani lezeni
Bolku asi po tvem prispevku pruvodce Polinka z databaze pruvodcu vyradime.
Zapsal: Jirka, 14:05:45 27.11.2000
 n3RnSNuuToUO
The accident of finding this post has brhngteied my day
<!-- 46.161.14.99/ -->
Zapsal: dIsvNi98, 01:33:25 24.11.2018


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:

Příprava Padání 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (190182)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
God Save My Finger 8A Fontainebleau
23 5C Bohumín
Kůže 5C Bohumín
Soudruzi 5C Bohumín
Mravenčí Cesta 5C Bohumín
Nově komentované:
No Climbing 4 Dhiarizos
Good Companie 5a Dhiarizos
Runway 9+/10- Sloup
Otroci Lásky 7C+/8A Děčínský Sněžník
Normální Cesta I Skaříšov

 Nově v diskusi:
Re: Samodomo nýty | Re: Spaní Roviště | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty | Re: Samodomo nýty |

 Nové komentáře:
Re: kalendar | kalendar | Re: Slanění | Re: Zachycovač pádů | Slanění | Re: To je jen tresnicka | Re: Zachycovač pádů | Re: Zachycovač pádů | Re: Zachycovač pádů | Re: Zachycovač pádů |

 Kde to vře:
Tragédie na ostrově (59)
Bezpečnostní varování pro lezce na Kalymnosu (56)
Adam Ondra přelezl 4 bouldery za 8C na flash (29)
Jak s pomocí prusíku pojistit riziko fatálního selhání slaňáku (18)
naHoru.tv - nová minisérie Zkušenost k (ne)zaplacení (16)
Zaměření portálu Lezec nejen na lezení (15)
Sháním fotky ze Skaláku (14)
Severní stěnou Grandes Jorasses (12)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (11)
Jorge Díaz-Rullo navrhuje své nové cestě obtížnost 9c (10)

 Nově v inzerci:
Lezení Xativa, Valencia + okolí | Nové skialp vázání ATK | Nové lezečky La Sportiva Solution Comp vel. 38 | Scarpa Origin WMN vel.36 | Zapomenutý materiál | stěna, skály, Ústí | prodám dámské lezečky Miura | Statická a dynamická lana | 28.3.26 Particka z Pasinky | Šrouby do ledu |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 87 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 108 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 103 
 Řídím se doporučením ostatních 
 83 
 Neřeším to – lezu vše 
 86 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.