LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vystřízlivim a nelezu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
3.Vlk 10512
4.Hodeček 10025
5.Berger 9532
Bouldry:
3.Nakládalová 7850
4.Palivec 7809
5.Havlíček 4703
Hory:

Výsledky
SP ledy Kanada (26.02)
SP ledy USA (20.02)
Zimní olympiáda (06.02)

Deníčky
5855 lezců
1114165 cest
Nové přelezy:
Stargate 7c
Skenderbeu 8a
Postë E Ze 7b+
Mazzacano 7b
Oblión 8A
Kap Horn 9-/9
Fakerník 9+/10-
Drsnobál 9+/10-
Hrana 1624 9
Trojan War 8A

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Mettmenalp, aneb když je v létě horko

Po zkušenostech z minulého týdne v Ponte Brolla, kde je výborná rula, ale touhle dobou příšerné horko, jsme hledali a našli. Klettergarten Mettmen – Widerstein kousek od Glarusu nabízí nádherný výhled na svou nádherou lákající mohutný masiv Glärnische a lezení po jemných ostrých chytech ve více než 160 cestách na 15 samostatně stojících blocích. Délka cest 5 až 20 m.

Klasifikace od dětských plotýnek za 2 až po náročných 7a+. Typ lezení od ukloněného přes kolmé až po převisy; chyty ostré, jemné až krystalické. Madel poskrovnu. Skála je ryolit (dříve nazývaný liparit nebo křemenný porfyr), pro nás nevzdělance nějaký druh žuly. Leze se ve výšce kolem 1.850 m, takže teplota a mírný větřík naprosto na pohodu a umíme si zde představit lezení i v nejparnějším létě za pravého poledne. Přístup: individuálně autem po uzounké silničce do Kies, zaparkovat zdarma, lanovkou na Mettmen (zpáteční 20 CHF) a pak asi 40-50 min do kopce. Překvapivě lze do Kies dojet ze Schwanden autobusem, se kterým se ale nechcete potkat při cestě autem.

Po příjemné procházce s cajkama do kopce se rozhlížíme a vybíráme si zhruba uprostřed ležící blok a jdeme omrknout cesty a prostudovat průvodce (filidor plaisir ost). Nastupuji do cestoy Bio Kill za 4a a než zdomácním, mám na hodně jemném charakteru cesty poněkud vzdušné pocity (kruci, fakt je to čtyřka?). Pokračujeme za 4b cestou Pro Helvetia a už se cítím poměrně jistě. Následuje Locker blibä 5c, který si už kupodivu užíváme, přestože je v něm interesantní převísek za nemadla. Pak obcházíme skálu vynechávajíc tak „dětský“ hřebínek za 3c a Frosch (žábu) za 2b. Dáváme si Kunterbunt za 4a a Pippilottu za 5a. Tady opět kolmé pasáže a jedna hezká stříška, kterou překonávám vysokým překrokem stojíc 3 cm nad hranou v ukloněném materiálu. Hezký krok, který by na fotce hezky vyzněl ze strany.

Lezli jsme ve třech, takže jsme nenalezli úplně nejvíc, ale užili jsme si pohodu v ohromujícím horském prostředí. Nasvačíme se, pomalu pakujeme a zpátky k lanovce se vydáváme přes chatu Naturfründehuus (Dům přítel přírody v glarnském dialektu). Dáme jedno místní pivko a pokračujeme k lanovce a dolů na parkoviště. Odjíždíme s pohledem na masiv Glärnische a těšíme se, až sem zase pojedeme.


















Webová stránka s dalšími podrobnostmi: Klettergarten Widerstein, Mettmenalp - kletterfux.ch Podle této stránky jsme se pohybovali v sektoru D1


(11.6.2022)

Petr Janda, Jitka Giel, Simone Flechsig   [úpravy] 10:34 20.06.2022Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Foto dne:
Chris Murphy, finále MČR 2026
MČR v ledolezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (189634)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Skenderbeu 8a Brar
Postë E Zezë 7b+ Bovilla
Mazzacano 7b Brar
Chronicle In Stone 7a+ Brar
Odissea Nelle Tacche 7a+ Baunei
Nově komentované:
Gaston 5 El Chorro
Dračí Krev 10- Holštejn
Playboy 10 Nečín
Pavoučí Hrana IXc Křížový Vrch
Playboy 10 Nečín

 Nově v diskusi:
Lezecky Černá skála u Řevnic | Nalezeno dětské lezečky v Tisé | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Pozor na Radyni | Pozor na Radyni | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech |

 Nové komentáře:
Re: Ledolezení? | Re: Ledolezení? | Re: Lama | Lama | Re: Boulder | Re: Boulder | Ledolezení? | fockin legend | fockin legend | Re: A bouldry? |

 Kde to vře:
Mistry ČR v ledolezení na obtížnost se stali: (2)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (1)

 Nově v inzerci:
So 14.3. Praha | Nové lezečky La Sportiva Genius | Sir Joseph Looping 900 | Ocún Top Mat | Boudermatka | Kolín KH | Goretexová bunda | Prodám Lezečky dámské | Dámské sandaly Keen | Nesmeky Camp Ice Master |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 1990 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2167 
 Ne, uniklo mi to. 
 1888 
 Sleduji jen Adama. 
 1950 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.