LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hoď lano. ...ne celý!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
1.H2 11016
2.Šofránko 10981
3.Kalvas 10678
Bouldry:
1.Šípek 9950
2.Urubčík 9525
3.Kollár 9450
Hory:

Výsledky
SP ledy Kanada (26.02)
SP ledy USA (20.02)
Zimní olympiáda (06.02)

Deníčky
5855 lezců
1114574 cest
Nové přelezy:
Výlety Do Xa
The Wish 7c
Černobílá 8A
Iron Maide 10-
Los Cazapr 7c+/8a
Skitalica 7c+
Nevermind 7c+
Mar De Inc 7c
Opportunis 7c
Bigfoot 7C+

Stěny
TJ Jiskra - Nový Bor
Sportovní hala PF UJEP - Ústí nad Labem
Lezecká stěna Jičín - Jičín

Prodejny
HUDYsport - Praha 1
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov
HUDYsport - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mezinárodní festival alpinismu Praha Smíchov

Nedělní finále

Nedělní ráno bývá ospalým časem – pokud tedy zrovna nejste na přednášce Marka Holečka. Horolezec s duší rockové hvězdy publiku vždy řádně provětrá bránice.

Svět vnímá s nadhledem a přitom velkou lidskou pokorou. Stejně tak tomu bylo na lezecké expedici na Antarktidě, kterou uskutečnil s partou dobrých přátel. Mára je bezpochyby velká osobnost českého horolezectví. Přejdeme-li jeho famózní výstupy, pak to zcela jednoznačně dokládá zaplněný sál hned na úvod nedělního dne. A taky je určitě fajn taťka, o čemž by mohla vyprávět dcerka Viktorka, která přišla na pódium, aby divákům řekla roztomilé "ahoj".

Marek Holeček

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


První nedělní program na Outdoor stage nabídl velmi zajímavé téma – elektrické vyhřívání v outdoorovém oblečení. Přítomen byl i Radek Jaroš, který využíval speciálně pro něj vyrobené vyhřívané vrcholové boty Lowa.
Štafetu na hlavním pódiu převzal jeden z nejvýraznějších horolezců současnosti – Marko Prezelj – věčný rebel, šikovný fotograf, filosof, mentor nastupující generace slovinských lezců a hlavně špičkový alpinista a lezec. Jeho přednáška se nesla v duchu otázky „jak chápat horolezectví“. Slova specialisty na těžké prvovýstupy provedené nejčistším možným stylem by se dala tesat do žulové stěny. Není divu , že právě Marko dokázal strhnout tolik mladých lidí, kterým dává přičuchnout k ryzímu alpinismu přímo na expedicích.


Marko Prezelj 

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


Po představení čestných hostů festivalu, kteří vážili cestu do Prahy z různých koutů Země, se na pódiu vystřídali zástupci české horolezecké špičky, jejichž výkony byly oceněny v soutěži „Výstupy roku“ a „Horolezec roku“. Titul pro nejlepšího horolezce tradičně a zcela zaslouženě obhájil Adam Ondra. Cenu „Fair play“ Českého olympijského výboru předala Vítu Auermüllerovi a Antonínu Bělíkovi za záchranu horolezce z Tchajwanu zástupkyně ČOV Květa Pecková.



foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


Na Outdoor stage se poté sešlo hned několik zájemců o přednášku na téma „outdoorové navigace Garmin“. Jeden ze šťastlivců si z Národního domu na Smíchově odnesl i velmi hodnotnou cenu – fitness náramek vívofit.

Ve velkém sále se pak šlo do finále. Předposlední blok patřil mladému francouzskému extrémnímu alpinistovi Sébastienu Ratelovi, který ze svých mixových kolmic přinesl několik pěkných fotografií a hlavně pak parádní film Beyond good & evil.



foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


Derniéra Outdoor stage patřila českému výrobci outdoorových karimatek – firmě Yate, tradičnímu účastníku MFA.

K festivalu neodmyslitelně patří horolezecká legenda – Peter Habeler. Nestárnoucí Tyrolák, který ve svých nejlepších letech posouval hranice alpinismu do sfér z říše snů (např. společně s Reinholdem Messnerem byl při prvním zdolání osmitisícovky alpským stylem a při prvním výstupu bez použití umělého kyslíku na Mt. Everest), je dnes neskutečně inspirativní osobností pro všechny generace. Těší se stále skvělé kondici, aktivně se pohybuje i v těžkém horském terénu a co především – je to velký sympaťák! Jeho profesorská přednáška plná filosofických úvah, oslav krásy hor, ale také osobních vztahů s kamarády na laně byla vyvrcholením celého festivalu a pohlazením duše každého horala, který v neděli dorazil do Národního domu na Smíchově. Zvláště dojemná byla poslední část přednášky věnovaná přátelům, kteří zahynuli v horách.


Peter Habeler

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


Hlasování diváků tentokrát rozhodlo o titulu "nejlepší přednáška dne" ve prospěch Máry Holečka.


Peter Habeler

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek



Mára Holeček

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek



Mára Holeček

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek



Peter Habeler

foto by © Jakub Müller a Jan Holomek


Program a další info viz Program Mezinárodního festivalu alpinismu

Zdroj: Mezinárodní festival alpinismu


laH   [úpravy] 22:23 08.12.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Tereza Sukačová, finále MČR 2026
MČR v ledolezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (189667)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kašpárek A Strašidlo VIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Dovolená Na Balkoně VIIc Labské Údolí - Levý Břeh
Léto, Slunce, Kaktus VI Labské Údolí - Levý Břeh
Divokou železnou Říší VIIa Labské Údolí - Levý Břeh
La Primera 6c+ Rincón Bello
Nově komentované:
Kamikadze Xa Drábské Světničky
Inflation Der Bewertung VIIc Oybin
Opportunista 7c Kalymnos
Kamikadze Xa Drábské Světničky
Gaston 5 El Chorro

 Nově v diskusi:
Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Spaní Roviště | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech |

 Nové komentáře:
Re: AO zas vynechal | Re: AO zas vynechal | Re: Where are the young gunz? | Re: Where are the young gunz? | Re: Where are the young gunz? | AO zas vynechal | Re: Where are the young gunz? | Re: Where are the young gunz? | Re: To je přece druhý přelez | Where are the young gunz? |

 Kde to vře:
MČR v lezení na obtížnost vyhráli: (9)
Mistry ČR v ledolezení na obtížnost se stali: (1)
Zákaz lezení na Kozlovi (1)
ČHS: Nebezpečné kruhy se potvrdily, praskají i po úderu kladivem (1)
Erwan Legrand dal v Buoux legendární projekt Le Bombé Bleu: bosý (1)

 Nově v inzerci:
Na hory, po horách | Průvodce Bosna | So 14.3. Praha | Nové lezečky La Sportiva Genius | Sir Joseph Looping 900 | Ocún Top Mat | Boudermatka | Kolín KH | Goretexová bunda | Prodám Lezečky dámské |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 2026 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2211 
 Ne, uniklo mi to. 
 1927 
 Sleduji jen Adama. 
 1997 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.