LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Parádní finta, takovýhle kroky jsem v přírodě ještě nedělal.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy USA (20.02)
Melloblocco 2026 (06.05)
SP paralezení Salt Lake City (15.05)

Žebříček
Cesty:
37.Novotná 10168
38.Fajkoš 10157
39.Barták 10150
Bouldry:
37.Zímová 9203
38.Jeliga 9203
39.Chovanová 9200
Hory:
9.Hlahulek 5111
10.Nešťák 5095
11.Černý 4970

Výsledky
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)

Deníčky
5849 lezců
1198082 cest
Nové přelezy:
Patata Neg 8a
Super Zeb 7c
Super Zeb 7c
Meltemi-Po 8a
Peatón Del 7c
Mal Pago 7c
El Represe 8b
Nueve Zeta 8a+
Pan Boulde 7C
Hierbas 7b

Stěny
Hala v tělocvičně základní školy Strž - Dvůr Králové nad Labem
Horolezecká stěna Sobotka - Sobotka
Makak LBC - zrušena - Liberec

Prodejny
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3
bart´s port - Praha 2
HUDYsport - Jablonec nad Nisou

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Piolets d'Or 2023 za celoživotní přínos: George Lowe (USA)

Pořadatelé Piolets d'Or 2023 oznámili, že letošní cenu za celoživotní přínos světovému horolezectví dostane americký lezec George Lowe. Od 60. let se věnoval těžkému lezení ve velehorách v USA a zejména pak v Himalájích, kde má mj. prvovýstup východní stěnou Mount Everestu z roku 1983.

S oceněním Piolets d'Or za celoživotní přínos se zařadí mezi následující horolezecké legendy: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley, Sir Chris Bonington, Wojciech Kurtyka, Jeff Lowe, Andrej Štremfelj, Krzysztof Wielicki, Catherine Destivelle, Yasushi Yamanoi a z loňska Silvo Karo.

Oznámení pořadatelů o letošním ocenění na Facebooku:



George Lowe na Wikipedii:

George Lowe (climber)

Piolets d'Or 2023 se bude pořádat ve francouzském Briançonu 14.-16. listopadu 2023. V předvýběru na Piolets d'Or 2023 je i český tým Jaroslav Bánský, Radoslav Groh, Petr Kejklíček a Zdeněk Hák za prvovýstup na Chumbu (6859 m) v Nepálu 27.-29. října 2022.

Viz nedávný článek na Lezci:

Piolets d'Or 2023: V předvýběru je český tým za Chumbu (6859 m)

A pořadatelské stránky: pioletsdor.net

Standa Holec   [úpravy] 07:49 10.10.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 make lowe not war22:47:01 11.10.2023
Jenom pro vyjasneni, at ostatni nemusi googlit jako ja:

Tohle neni ten George Lowe, ktery lezl s Hillarym na Everest.  :)

A vzhledem k tomu, ze jsem konecne cetl treti dil Schuberta, tak ani to neni vynalezce frienda, to byl Greg Lowe.


jx nullodpovědět 
 Re: make lowe not war06:18:37 12.10.2023
Dovolím se (Dle dostupných zdrojů) poupravit: Frienda vynalezl Ray Jardine. I když byl inspirovám tvarem jistidla Greg Lowa (vklíněncem u nás známým pod názvem "abalak" po Abalakovi z Ruska, který jej vynalezl také). Pochopil, že na kýžené vlastnosti je třeba použít tvar rovnoramenné (logaritmické) spirály.
Tím dostal výstředíkové camy na novou úroveň.
Viz třeba tady:
https://www.mountainbrands.cz/ clanky-gear/pribeh-friendu-kamosu- kteri-vas-podrzi
Dagodpovědět 
  Re: make lowe not war21:34:09 12.10.2023
Ok, omlouvam se za mystifikaci a dekuji za opravu.
jx nullodpovědět 
   Re: make lowe not war07:12:22 13.10.2023
V poho, naosal jsi to jinak krásně, zejmena titulek mi pobavil! A vhodně. Já to jen doplnil, pro někoho, koho by ta historie zajimala.
Dagodpovědět 
 Re: make lowe not war14:33:21 12.10.2023
ano,ano. a rovněž tak neplést s Alexem Lowe, jenž již bohužel není mezi námi
odpovědět 
  Re: make lowe not war13:30:27 13.10.2023
A dalsi slavny toho jmena jeff lowe. Asi standartni alpinisticke prijmeni
odpovědět 
   Re: make lowe not war15:08:18 13.10.2023
Skoro to vypadá, že když se někdy, někdy, narodí nějaký Lowe, místo chrasítek dostane do kočárku karabinky a na hraní skoby, vklíněnce a šrouby do ledu. Do školy už pak chodí s cepínem.
dagodpovědět 
    Re: make lowe not war11:01:46 16.10.2023
vypadá to tak. přitom v tom jménu je pro horolezce trochu ironie, vyslovuje se shodně jako low, tedy nízký/o česky. tuším, že, pravopis je gaelského původu a pochází ze staré němčiny z podoby loewe, čili lev.
josefodpovědět 

 Foto dne:
Ghey Team
La Dottrina Di Napi Valentina, 8a
 Databáze cest:
Všechny cesty (189266)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bob Les Monges 5c Théoule-sur-Mer
Abu Kai 6c+ Wadi Rum
Meltemi-Poets 8a Poets
? 4c Turó De Cal Beco
Trabuco 6a+ Turó De Cal Beco
Nově komentované:
Hubbleův Teleskop VIIb Ostaš
El Trapiecista 7a+ Bellus
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach
Festivalová Nakládačka XIa Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | žltý skafander | Re: Jak začít s VHT | Nejjednodušší | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | Re: Jak začít s VHT | Re: Českého horolezce ve Vysokých Tatrách smetla lavina, na míst |

 Nové komentáře:
Re: DVD | Re: kardinální otázka | Re: DVD | Re: Borec | Borec | D | Lavína v stene Tupej | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka | Re: kardinální otázka |

 Kde to vře:
Američan Sean Bailey oznámil přelez nové cesty v USA za 9c (1)
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (1)

 Nově v inzerci:
Dětský uvazek | Pik Pobědy | Průvodce Tour of Mont Blanc | Seznámení | Statická a dynamická lana | turistické boty ASOLO Nucleon | Boty Scarpa | Prodám levně lyže | Spano | Wild Country Revo |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 867 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 999 
 Ne, uniklo mi to. 
 847 
 Sleduji jen Adama. 
 846 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.