LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Více odvahy, méně železa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy Kanada (26.02)
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
44.Kopáček 10113
45.Duchoň 10097
46.Jeřábek 10059
Bouldry:
44.Zíma 9125
45.Zítková 9103
46.Skočdopole 9103
Hory:
4.Skopec 6983
5.Bloudek 6420
6.Zaoral 6285

Výsledky
Zimní olympiáda (06.02)
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)

Deníčky
5850 lezců
1198466 cest
Nové přelezy:
Mon Jardin 7b+
Vivere Di 7b+
E Bravo Gi 7c+
La Baita 7b
Souvenir 8A/8A+
Komilator 8A
The Wish 7c
Casey Jone 7C
Cría Cuerv 7c
Sharpen Yo 7c

Stěny
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nové povolení lezení pro NPR Kaňon Labe

Na začátku ledna nabyla právní moci nová výjimka ze zákazu provozování horolezectví na území Národní přírodní rezervace Kaňon Labe, tj. na pravém břehu Labáku.

Výjimka byla vydána formou opatření obecné povahy (to znamená, že platí pro blíže neurčený okruh osob, nejen pro členy ČHS) a platí do konce roku 2020. Opatření obecné povahy vydala Správa NP České Švýcarsko, do jehož působnosti od loňského roku patří i CHKO Labské pískovce.

Současná výjimka přináší více omezení, než tomu bylo doposud, a to i přes intenzivní jednání, které bylo se Správou NP České Švýcarsko v průběhu roku vedeno.

Změna se týká především časového vymezení lezení  - celoroční lezení je bohužel povoleno pouze ve dvou sektorech - od skály Brut po Fráterník, a od Jižní stěny po Vzkříšenou stěnu. V ostatních sektorech je lezení možné pouze od 1. 6. do 31. 12 kalendářního roku.

ČHS s těmito omezeními není spokojen, nicméně je třeba vědět, že původní záměr Správy NP byl ještě tvrdší a podařilo se jej zmírnit jen díky jednání, které vedl předseda OVK Labské pískovce J. Pleticha. Časové omezení je zdůvodněno zajištěním "klidu pro hnízdění ptáků". K tomu je nutno dodat, že Správa NP neshledala, že by lezecká činnost ohrožovala hnízdění chráněných druhů ptactva, sokolů stěhovavých a čápů černých, na jejichž ochraně se členové OVK Labské pískovce podílí a Správa NP tuto pomoc oceňuje.

Druhá změna se týká prvovýstupů - oproti dosavadní situaci došlo ke zvýšení počtu skal, které jsou pro prvovýstupy uzavřeny. Dále byly stanoveny skály, ve vztahu k nimž je nutno o zamýšleném prvovýstupu předem informovat Správu NP, která může prvovýstup zakázat nebo stanovit nějaké podmínky.

Tato omezení jsou dána zájmy ochrany přírody (zejména ochrana morfologie skaního povrchu a ochrana vzácných útvarů mikroreliéfu) a současně jsou v souladu s přístupem OVK Labské pískovce, který reflektuje vytíženost jednotlivých skal a ochranu již existujících cest (vyčerpání možností pro prvovýstupy).

Seznamy skal, jichž se tato omezení týkají, jsou uvedeny v opatření obecné povahy.

Další podmínky lezení na pravém břehu Labe zůstávají stejné jako dosud. Jedná se o dodržování pravidel lezení, šetrné chování v přírodě apod. Prosíme, abyste stanovené podmínky dodržovali.

I přes značné časové omezení, které se bude k lezení v Labáku v příštích třech letech vztahovat, chceme se Správou NP i dále intenzivně spolupracovat a doufáme, že zejména v rámci pomoci při ochraně chráněných druhů ptactva se podaří dokázat, že rozsáhlá časová omezení nejsou nutná.

OOP - NPR Kaňon Labe 2017

OOP - NPR Kaňon Labe 2017 - mapa

www.horosvaz.cz

Božena Valentová   [úpravy] 10:27 04.01.2018Tisk 

Reklama:


Související články:
 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (189301)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ekmek Ext. 7b+ Leonidio
Beba 7a+ Padaro
Diorite Nelle Dita 7b Padaro
La Baita 7b Padaro
Vtěrka 7- Stříbro
Nově komentované:
Follaje Campestre 7a+ Chulilla
Velký Grc 7C+ Labské Údolí - Pravý Břeh
Schnittstelle 7B+ Chironico
Muai Thai 6b+ Tonsai
Hanina 7+ Mengusovská Dolina

 Nově v diskusi:
Re: Lezení / Sardinie / letecky | Re: Lezení / Sardinie / letecky | Lezení / Sardinie / letecky | Re: Najdi deset rozdílů | Re: Najdi deset rozdílů | : ledy v Tatrách | : ledy v Tatrách | : ledy v Tatrách | Re: Najdi deset rozdílů | Re: Najdi deset rozdílů |

 Nové komentáře:
Re: Mamlas | Re: Mamlas | Mamlas | Re: Ale jo ... | Re: Sedm vs osm | Re: Tak nevim | Re: Tak nevim | Re: Tak nevim | Re: Za své činy jsme zodpovědní | Re: nuda až k smíchu |

 Kde to vře:
Podmínka 5 měsíců za to, že mu umřela parťačka na Grossglockneru (23)
Nová pravidla na Everest: Nejprve vylézt sedmitisícovku v Nepálu (15)
Dnes začíná na zimní olympiádě skialpinismus (9)
Američan Sean Bailey oznámil přelez nové cesty v USA za 9c (1)
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (1)

 Nově v inzerci:
Pípák BCA Tracker DTS | Goretexová bunda | Garmin Fenix 5X Sapphire Gray Optic, Black band | Scarpa Maestrale RS skialp boty | Mačky Petzl Lynx | Spacák Nanok | Hilleberg Jannu | Běžky Atomic skate 192 nové | Dětský uvazek | Pik Pobědy |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 1306 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 1404 
 Ne, uniklo mi to. 
 1207 
 Sleduji jen Adama. 
 1243 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.