LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Love to climb? So do we.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy Kanada (26.02)
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12850
3.Stribrny 11950
Bouldry:
1.Ondra 11434
2.Volf 11356
3.Trojan 11225
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Černý 8160
3.Groš 7240

Výsledky
Zimní olympiáda (06.02)
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)

Deníčky
5850 lezců
1198574 cest
Nové přelezy:
La Pluma 7b
L´Ultimo V 7b
Daňos Cola 7b+
The Rabbit 8A
Cucciolone 7b
Midnight L 7C+
Vocheso 7b
Carlo Mont 7c+
By Pass 7b
El Cagaso 7c+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lano Tendon Master Pro 9.2

Uživatelský test

Lano Tendon Master Pro 9.2 je letošní novinka s pověstí tenkého lana s výbornou manipulací, které přitom hodně vydrží. Tak jsme přivítali možnost ho vyzkoušet v uživatelském testu. A po půl roce používání musím přiznat, že je to jedno z nejlepších lan, co jsem kdy měl v ruce.

Lano je se svými 9.2 mm průměru tenké, tedy lehké na ostré přelezy, a přitom se kupodivu dobře drží v ruce, funguje v Grigri 2 a v novém Grigri Plus, bez problémů mě s ním chytili spolulezci do jistících kyblíků a revers. Mimořádně lehce se tahá a klouže v expreskách po skále.

Lano Tendon Master Pro 9.2 klouže expreskami po skále velmi lehce

Lano Tendon Master Pro 9.2 klouže expreskami po skále velmi lehce



Testování lana na sportovkách v Srbsku

Testování lana na sportovkách v Srbsku


Po půl roce používání působí skoro zánovně, přestože jsme ho používali i na nacvičování projektů s pády, na vápně, žule a měli jsme ho několikrát na písku v Ádru.

Lano Tendon Master Pro 9.2 test na písku

S lanem jsme lezli i na písku v Ádru


Lano Tendon Master Pro 9.2 v Grigri plus

Lano Tendon Master Pro 9.2 v Grigri plus fungovalo bez problémů


Lano má hmotnost 58 gramů na metr. To je trochu víc než loňská novinka ultralehké ale tlustější lano Tendon Lowe 9.7, které má 55 gramů. Lowe je ale tvrdší a má hrubší oplet, a při tahání klade větší odpor. Master Pro 9.2 má jemně pletený oplet o poznání hladší a měkčí, a tak v karabinách a po skalních hranách klouže lépe.

Srovnání opotřebení lana Lowe 9.7 (zelené) a Master Pro 9.2 (modré)

Srovnání opotřebení lana Lowe 9.7 (zelené) a Master Pro 9.2 (modré), u obou lan v opadané části pár metrů od konce. Obě lana mají za sebou podobné zacházení.


K tomu, jak to, že u tak tenkého lana je životnost srovnatelné s tlustějšími modely, nám z vývoje Lanexu řekli: "Jedná se o způsob pletení na strojích. Tím jak se jednotlivé nitě proplétají. Další věcí na opletu je jemnost jednotlivých nití v opletu. Kombinací těchto faktorů a několika dalších vzniká tento skvělý oplet. U tohoto lana nám šlo o výdrž, dobrý průchod celým jistícím systémem a pohodlné cvakání."

Na pohled na nás papírově tenčí Master Pro 9.2 působil tlustější než Lowe 9.7 (viz foto níže) "Průměr lana se měří při zatížení 10kg ve visu. Nicméně pocitově můžou působit stejně. Je to pořád „textil“ a vyrábět na desetiny milimetrů není vždy možné. I sama norma uvádí tolerance. Ale působí silněji než klasická 9.2 třeba od konkurence. Bude to tím hutnějším opletem," vysvětlili nám z vývoje Lanexu.

Na pohled působí Lowe 9.7 tenčí než Master Pro 9.2

Na pohled působí Lowe 9.7 (zelené) tenčí než Master Pro 9.2 (modré). Jde o stejná lana jako na obrázku výše, jen zde je vyfocena málo zatěžovaná pasáž z prostředka lan.


Asi proto u mě Master Pro 9.2 nevyvolá obavy, že by byl na mých někdy až 80 kg příliš tenký, například oproti nejsubtilnějšímu modelu Tendonu Master 8.9. Ten je se 48 gramy na metr nejlehčí jak na nošení v batohu, tak na tahání v ostrých přelezech, ale rychleji odchází.
Můj starší Master 8.9 (který si šetřím jen na mimořádné příležitosti, kdy potřebuji co nejlehčí lano, a má proto nalezeno podobný počet metrů jako testovaný Master Pro 9.2) je v evidentně horším stavu. V pasážích, kde se nejvíc padá, je oplet už pěkně chlupatý.

Lano Master Pro 9.2 (modré) v porovnání s podobně používaným lanem Master 8.9 (červenožluté)

Lano Master Pro 9.2 (modré) v porovnání s podobně používaným lanem Master 8.9 (červenozelené) - rozdrbanější pasáže lan


Pokud jde o manipulaci při jištění, stalo se nám jednou, že jistička špatně manipulovala s grigri, při pádu prvolezce držela horní lano, a blokace nenastala, dokud si po pár metrech pádu nespálila ruku a lano nepustila. Shodli jsme se, že problém způsobila chybná manipulace s grigri a nikoli vlastnost lana.

Sám jsem chytil do grigri řadu pádů a nikdy jsem neměl pocit, že by bylo lano příliš tenké nebo rychlé. Blokovalo úplně standardně. Při jištění do kyblíku to šlo také dobře. Ale při riziku tvrdších pádů s větším pádovým faktorem je přeci jen třeba být víc na pozoru, aby lano náhodou neprojelo, jak se mi svěřoval jeden z mých spolulezců jistící touto metodou.

Když bylo lano úplně nové, stávalo se nám, že se trochu zauzlovalo, ale řekl bych méně, než jsem zažil u jiných nových lan.

Nové lano Master Pro 9.2 se trochu zauzlovávalo

Nové lano Master Pro 9.2 se zpočátku trochu zauzlovávalo


Lano v testu mělo povrchovou úpravu Complet Shield, a je odolné proti vodě. Po prudkém cca hodinovém dešti, kdy viselo v kolmé stěně, bylo jen lehce vlhké, nebylo promočené a šlo na něm dál bez obav lézt.

Lano Tendon Master Pro 9.2 vypadá po půl roce lezení skoro jako nové

Lano Tendon Master Pro 9.2 vypadá po půl roce lezení skoro jako nové


Údaje výrobce:


Lano Tendon Master Pro 9.2 tyrkysové


Pokud jsi sportovní lezec, máš rád malé průměry lan, ale nebyl jsi spokojený s jejich životností, s Masterem PRO máš po problémech. S malým průměrem 9,2 mm vydrží tolik pádů jako 9,9 mm a vylepšený SBS oplet mu přidává na odolnosti v oděru. Vývojáři zapracovali i na měkkosti lana, kterou si během okamžiku oblíbíš a už nebudeš chtít měnit.

Vlastnosti


  • max. rázová síla (kN) 9,1

  • hmotnost (g/m) 58

  • počet UIAA pádů 9

  • posuv opletu (mm) 0,3

  • statické prodloužení (%) 6,1

  • dynamické prodloužení (%) 31

  • uzlovatelnost 1

  • EN 892 ano

  • CE 1019 ano

  • Průměr lana (mm) 9.2



Stránky výrobce:
www.mytendon.cz

Lano Tendon Master Pro 9.2 ve standardní délce 60 metrů se prodává za cenu kolem 3550 Kč, v délce 80 metrů za 4732 Kč.

sth   [úpravy] 08:50 26.09.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Fatal error: Cannot redeclare getclientip() (previously declared in /aaa/wwwroot/lezec.cz/include/mainb.php:8) in /aaa/wwwroot/lezec.cz/include/mainb.php on line 24