LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
MČR v ledezení na rychlost (13.01)
SP ledy Saas-Fee SUI (22.01)
Novoroční pohárek (24.01)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12900
3.Štípek 12275
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11200
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Černý 8101
3.Groš 7768

Výsledky
ČP skialpy Kraličák (10.01)
SP ledy Korea (09.01)
MČR ve skialpech (14.12)

Deníčky
5845 lezců
1197026 cest
Nové přelezy:
Bagnoles S 8a+
Maeva 8b
Raki Horro 7b
Les Frouze 7c
Busca Show 8b
Sucuk Powe 7c/7c+
Black Hole 7c+
Il Giardin 7b+
Black And 7C+
Premiére 7c+

Stěny
K2-Poprad - Poprad
TJ Jiskra - Nový Bor
Bouldrovka Praha - Lužiny - Praha 5 - Lužiny

Prodejny
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany
Ksport - Třinec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Připomenutí: 28.1.1954 se v Norimberku narodil Kurt Albert

Horské kalendárium

smByl to legendární německý horolezec, přední osobnost skalního lezení a známý fotograf.

V září 2010 podlehl smrtelným zraněním po pádu na ferátě Hohenglücksteig ve Franské Juře. Odešel tak jeden z velkých horolezců, který psal historii sportovního lezení i extrémního alpinismu, do kterých se zapsal celou řadou skvělých výstupů, z nichž mnohé překračovaly hranice toho, co bylo ve své době považováno za možné. Ne náhodou stál i u otevření do té doby uzavřené hranice klasifikace výstupů směrem nahoru.



Od roku 1975 začal Kurt Albert malovat u cest které přelezl volně červené puntíky. Tento styl přelezu se nazývá RP - Rotpunkt/Redpoint (nejde o malování puntíků, ale o čistý přelez bez použití postupových pomůcek, pouze vlastní silou). V té době bývalo běžné pomáhat si při výstupech šlapáním na skoby, držení se kruhů a podobně i odpočívání v jištění během výstupu. Při lezení stylem RP, jsou postupové jistící body využívány jen k jištění. Od stylu RP bylo později odvozeno také lezení na OS (on sight)a Flash, jako nejčistší formy RP stylu.

Více viz nekrolog této osobnosti na Horolezecké abecedě, nebo v článku na Lezci.

Marťan   [úpravy] 11:00 28.01.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 horká jehla18:11:16 30.01.2012
Teda Martine Tučku, mohl jsi sem dát nějakou fotku ke Kurtovi trochu milosrdnější... A kterými cestami to Kurt posouval hranice? A v jakých oblastech, a jakým typem lezení? Chmmm chmmm, tenhle článek je vskutku kraťas spíchlý horkou jehlou.
Strýko Théodpovědět 
 Re: horká jehla18:21:50 30.01.2012
Eternal flame?
pbla4024odpovědět 
 Re: horká jehla18:27:42 30.01.2012
Ahoj XHBQZ, krátký článek = krátký článek:) Mělo to být dokonce původně jen ještě kratší připomenutí viz Horolezecká abeceda - kalendárium (pokud chceš klukům pomoct s kalendáriem, máš také možnost). Správně se píše Martine Tučko (nejsem Tuček). Tvůj prostor budiš zde: http://www.lezec.cz/clanekf.php HOWGH!
martanodpovědět 

 Foto dne:

Espolón del rampa
 Databáze cest:
Všechny cesty (189194)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Käfersteig 6+ Steinwald
Krnovská 5 Vernířovice
Vernířovická Paráda 5 Vernířovice
Diretka 5+ Vernířovice
Mistral 6a+ Olba
Nově komentované:
Midnight Express L2 7b+ Datca
Live Like Jay 7b Datca
Busca Show 8b Datca
Hariquita 8B Siurana
Hariquita 8B Siurana

 Nově v diskusi:
Re: prostý bojovník na horské chatě | Re: týchto nechať vyhladovať | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: Slevy chaty v Tatrách | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: čím starší, tím větší sleva na chatě | Re: Slevy chaty v Tatrách | Re: Slevy chaty v Tatrách | čím starší, tím větší sleva na chatě |

 Nové komentáře:
Re: 67 | Re: Spřavce | Re: Trestní odpovědnost | Re: Spřavce | Re: Trestní odpovědnost | Spřavce | Re: Trestní odpovědnost | Re: samozřejmě že zakládá | Re: Trestní odpovědnost | Re: samozřejmě že zakládá |

 Kde to vře:
ČHS upozorňuje na potenciálně nebezpečné kruhy (39)
Vzniká film mapující život horolezce Jana „Gusty“ Havla (10)
Vojta Trojan si zapsal své druhé 9a+: Furia De Jabali v Siuraně (8)
Adam Ondra připustil, že jeho Change v Norsku nemusí být 1. 9b+ (8)
SP v ledolezení Jižní Korea: (5)
Zemřel nestor chrudimských horolezců Vladimír Ťéša Těšitel (5)
SO/LO/VE – Lumír Fajkoš, Gekón 11- (8c) LRS (1)

 Nově v inzerci:
prodám péřovou pánskou bundu Sir Joseph | ZIMNÍ BOTY SOREL CARIBOU | sněžnice TSL 302 freeze | prodam GoreTex Paclite kalhoty | Nový nepoužitý skialp set | Kalhoty Kitchatna | Salewa Crow | Dámské trekové boty ASOLO | Boty La Sportiva | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 2885 
 Někdy ano 
 3283 
 Ne nepoužívám 
 3066 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.