LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Chuck Norris vyjel na kole bez kyslíku na Mount Everest, a až nahoře zjistil, že měl spadlý řetěz.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
SP ledy Kanada (26.02)
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
11.Klapal 11100
12.Churavý 11068
13.H2 11016
Bouldry:
11.Novák 10450
12.Popovský 10400
13.Kučera 10328
Hory:
15.Sukačová 3810
16.Najman 3723
17.Magič 3304

Výsledky
Zimní olympiáda (06.02)
Vírský cepín (04.02)
ČP v bouldru Praha (24.01)

Deníčky
5852 lezců
1200221 cest
Nové přelezy:
Mikrosvět 6A
Ktploptr 7b+
Viatge A S 7b+
Fenoman 7b+
Katharsis 8A
Los Cazapr 7c+/8a
Maloskalsk 7C
Too Big To 9
Maja L2 9
Maloskalsk 7C

Stěny
Venkovní lezecká stěna -Strahov - Praha 6
Boulder club Kotelna Brno - Brno
Družba boulder - Ostrava Poruba

Prodejny
HUDYsport - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

K historii dobývání alpských vrcholů

Prvovýstup na Zugspitze byl asi o 50 let dříve, než se myslelo


Prvovýstup na Zugspitze byl asi o 50 let dříve, než se myslelo
Berlín - První výstup na nejvyšší německou horu, alpskou Zugspitze, se zřejmě uskutečnil asi o půl století dříve, než se dosud myslelo. Vyplývá to z poznatků Německého alpského spolku (DAV), který se opírá o nalezenou historickou mapu z doby kolem roku 1770.
Podle dosavadních záznamů vystoupil jako první na horu vysokou 2962 metrů poručík Josef Naus v roce 1820. To ale od nynějška s největší pravděpodobností neplatí. Nalezená mapa pocházející z druhé poloviny 18. století zachycuje nejlepší cestu k vrcholu a tím prokazuje, že už tehdy ji musel někdo znát, tedy jí vystoupat.
"Dějiny horolezeckých výstupů na Zugspitze musí být přepsány," uvádí se v tiskovém oznámení DAV, které označuje zjištění dřívějšího výstupu za "alpinistickou senzaci". Mapa podle spolku jednoznačně prokazuje, že "na vrcholku Zugspitze museli lidé stanout už mnohem dříve".
Mapa stará přes 230 let zachycuje takzvaný Reintal a především trasu, která tímto údolím vede na vrchol. Tato zanesená trasa a další informace na historické mapě skýtají údajně dost důkazů o tom, že již tehdy lidé na vrcholu hory byli.
V současné době navštěvuje nejvyšší německou horu ročně asi půl milionu lidí - turistů i horolezců. Umožňuje to několik lanovek a jedna ozubená dráha, které k vrcholu Zugspitze vedou. Jen menšina vystupuje na horu pěšky - takový výkon totiž vyžaduje určitou horolezeckou zkušenost a především kondici. V zimě patří oblast Zugspitze k nejoblíbenějším lyžařským oblastem v německých Alpách. Ledovec na hoře ale v důsledku klimatických změn každým rokem prudce odtává, proto je v poslední době velkoplošně pokrýván ochrannými rohožemi.
Autor: ČTK.
Zdroj: www.ceskenoviny.cz


:-)   [úpravy] 12:43 21.09.2006Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Shimpansen, 7A
 Databáze cest:
Všechny cesty (189507)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Alterweg Erwähnung VIIa Oybin
Espavilat 5b Bellus
Los Sobraos 6c Bellus
Pastorella 6c Lauria
Ammiraglio Ruggiero 6a Lauria
Nově komentované:
Via Giulietta VIIb Ostaš
Südwand VIIIa Schmilka
Gruyere B 6b+ Cuenca
Kataplof 7c+ Chulilla
Cloud Nine 7B Jižní Stěna Soutěsky Džbán

 Nově v diskusi:
Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech |

 Nové komentáře:
Re: ... | Re: WC | Re: WC | Re: WC | Re: WC | Re: Zanechme hysterie | Re: WC | Re: WC | Re: WC | Re: Zanechme hysterie |

 Kde to vře:
ČHS nesouhlasí s návratem Rusů na mezinárodní závody v lezení (46)
Rusové mohou opět soutěžit na mezinárodních závodech v lezení (16)
Valná hromada World Climbing bude kvůli válce v Íránu online (9)
Podmínka 5 měsíců za to, že mu umřela parťačka na Grossglockneru (7)
Video: Adam Ondra a boulder party ve stylu oldschool PC hry (5)
Nelezte na Mařence - 28.2. (1)

 Nově v inzerci:
Prodám Lezečky dámské | Prodám Lezečky dámské | Dámské sandaly Keen | Dámské sandaly Keen | Dámské sandaly Keen | Nesmeky Camp Ice Master | La Sportiva Solution Comp | Nové skialp vázání ATK Raider 10 Demo Elan | Statická a dynamická lana | Matrace |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 1874 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2033 
 Ne, uniklo mi to. 
 1761 
 Sleduji jen Adama. 
 1822 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.