LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Slovenské průvodce
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2

Závody
EP v ledolezení Finsko (07.03)
MČR v lezení na obtížnost (07.03)
MČR v ledolezení na obtížnost (07.03)

Žebříček
Cesty:
1.Paděrová 8725
2.Paděra 8444
3.Válek 6942
Bouldry:
1.Tůmič 6950
Hory:

Výsledky
SP ledy Kanada (26.02)
SP ledy USA (20.02)
Zimní olympiáda (06.02)

Deníčky
5854 lezců
1113905 cest
Nové přelezy:
Trojan War 8A
Pagota 8A
Boris 7b+
Le Mur Du 7C
Creme Brul 7C
Rabenkante 7c
Gaia 7C+
Judas 8+/9-
Zlatá Čaša 9+
Metronom 9+/10-

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XVII. díl

Posledně jsem se loučil se slovy "pokračování příště". Pokračování bude, ale až příště. Dnes na jinou notečku. Před časem jsem lákal prostřednictvím Lezce k výletu s přenocováním v místech, o kterých se v tomto seriálu píše. Mám obavy, aby se pro ty, kteří v Sasku nebyli nikdy nebo výjimečně, nestaly saské turmy (věže, pozn.aut.) pohou virtuální realitou. Avizovaný víkend předcházely deštivé dny a tak z něj sešlo.

Na mokré skále se nejen nedá, ale ani nesmí lézt. Během dalších víkendů se mi již nepodařilo vyšetřit více než jeden ze dvou volných dnů, zato však celkem pětkrát za sebou. Díky tomu vás mohu zčerstva seznámit se svými zážitky. Hraniční přechod ve Hřensku. Poutavé místo. Místní duty free shopy způsobují pravidelné zácpy, tvořené nákupychtivými Němci. Vyhnout se stání v koloně, i více než hodinovému, lze včasným příjezdem do zhruba 8:30. Pozor, ani ze skal není kam spěchat. Přes den jsou fronty obousměrné, v podvečer povolí směrem do Čech. Němečtí pasáci, s těmi dívkami mezi Děčínem a Hřenskem nemají nic společného, se občas ptají na množství marek, kterými zrovna vládnete.

Již v EU číhá na cestě do skal ještě jeden rébus, tedy pokud jste si ráno nepřivstali. Musíte zaparkovat auto, a to v místech nejméně vzdálených vašim cílům. Již kolem deváté jsou parkoviště slušně zaplněná, saští turisté a lezci jsou po svých skalách hladoví jako vlci. Parkuje se na parkovištích anebo podél silnice. Zde však jen pokud to nezakazuje značka a pokud se vám vejde celý vůz za postranní čáru. Pravda je, že s blížící se zimou množství ranních návštěvníků lehce klesá. Počasí vhodné k lezení alespoň snesitelnému je od pěti stupňů se sluncem, či o něco výše i se zataženou oblohou.


Často se stává, že v Děčíně, ba ještě i ve Hřensku, je zataženo a mlha a už kousek za Schmilkou svítí slunce. Nám počasí přálo a ještě první listopadovou neděli jsme lezli v tričku. Pravda, jistič měl tři mikiny. Ve skalách samotných je prostě krásně. Alespoň mé nadšení neznalo mezí. Pominu-li samotné lezení, absolutní nirvánou pro mne byla půlhodinka strávená na vrcholu jedné věže. Není důležité které. Někteří z vás ty slastné okamžiky možná znají. Nahrabal jsem si pod sebe trochu lana, pěkně jsem se usadil v důlku, kterými byl vrchol posetý a jistil kamaráda, který si dával 50 metrů za IXa. Slunce se blížilo k obzoru a vše ozařovalo tou magickou oranžovou září. Třista metrů pode mnou si proudilo Labe, na něm i kolem něj všemožné dopravní prostředky. V dáli siluety Sněžníku, Zschirnsteinu, Königsteinu ... . Kolem mne spousta vrcholků. Na některé se ještě lezlo, na jiných se už zapisovalo do vrcholových knih, jinde se slaňovalo a kousek vedle někdo úspěšně přeskočil z předvrcholu na vrchol. Chvíle, kdy jsem byl a nebyl sám, a určitě jedna z těch na které se nezapomíná. Můj nejdůležitější zážitek tedy je: Sasko je stále magické a okouzlující. To je pro dnešek asi to nejdůležitější.

Apropo. V zimních měsících se chystám víkendovou pozvánku zopakovat. Táborák v bivaku, průzkum stěn pro léto a nějaký ten vybojovaný vrchol lze zvládnout i v chladnějších dnech. Takže v prosinci či lednu ...

Jarda Maršík   [úpravy] 07:21 15.11.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 



 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Chris Murphy, finále MČR 2026
MČR v ledolezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (189618)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Boris 7b+ Plombergstein
Mama Africa 6B Droushia/Ineia
Creme Brulee 7C Fontainebleau
Rabenkante 7c Plombergstein
Gaia 7C+ Fontainebleau
Nově komentované:
Playboy 10 Nečín
Playboy 10 Nečín
Zlaté Časy - Var. IXb Tisá - Hřebenové Věže
Playboy 10 Nečín
Playboy 10 Nečín

 Nově v diskusi:
Lezecky Černá skála u Řevnic | Nalezeno dětské lezečky v Tisé | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech | Pozor na Radyni | Pozor na Radyni | Re: Rusáci zpět na závodech | Re: Rusáci zpět na závodech |

 Nové komentáře:
Re: Boulder | Ledolezení? | fockin legend | fockin legend | Re: A bouldry? | Re: A bouldry? | Boulder | Boulder | Re: Překlep | Re: A bouldry? |

 Kde to vře:
ČHS nesouhlasí s návratem Rusů na mezinárodní závody v lezení (49)
Rusové mohou opět soutěžit na mezinárodních závodech v lezení (16)
Zákaz lezení na Kozlovi (14)
Valná hromada World Climbing bude kvůli válce v Íránu online (10)
Erwan Legrand dal v Buoux legendární projekt Le Bombé Bleu: bosý (9)
Podmínka 5 měsíců za to, že mu umřela parťačka na Grossglockneru (7)
Video: Adam Ondra a boulder party ve stylu oldschool PC hry (5)
Adam Ondra dal na flash svůj 3. boulder za 8C: Celestite (SUI) (3)
Evropský pohár v ledolezení na obtížnost Oulu, Finsko (2)
Mistry ČR v ledolezení na obtížnost se stali: (1)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius | Sir Joseph Looping 900 | Ocún Top Mat | Boudermatka | Kolín KH | Goretexová bunda | Prodám Lezečky dámské | Dámské sandaly Keen | Nesmeky Camp Ice Master | La Sportiva Solution Comp |

 Anketa:
Sledovali jste dnes Honnolda v Taipei?
 Ano, živě! 
 1973 
 Ne, z výšek se mi točí hlava. 
 2154 
 Ne, uniklo mi to. 
 1876 
 Sleduji jen Adama. 
 1946 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.