Je třináctého, přímo ideální datum na bigwallové lezení :-). Lucka již před nějakou dobou avizovala, že se chce věnovat také bigwallům. Je to sice disciplína, ve které má zatím nejméně zkušeností, ale snad o to víc ji to láká.
Do rukou se mi dostal nový průvodce po Berchtesgadenských alpách, a tak volba, kam jet, byla jasná. Plán celkem taky. Nejde nám o to, přelézt co nejtěžší cesty, ale seznámit se s novou oblastí a naučit Lucku těm věcem, v kterých si doposud není jistá. Žádný učený z nebe nespadl.
Cesta přes Budějovice na Salzburg sice není tak moc dlouhá, ale zato pomalá. První den jdeme na průzkum terénu. Bohužel nás obklopuje mlha, a tak se po celodenním bloudění pod stěnami, které jsme ani nespatřili, vracíme dolů na parkoviště, kde přespíme v autě.
V sobotu ráno vyrážíme na Hochthron. Máme v plánu cestu Direkte Westwand “Renoth“ 7+/8-. Tentokrát se počasí vydařilo, a tak Lucka přehopsává cestu bez jediného zaváhání. Vždy jen s nejistotou, co řeknu na její jištění a štand. Ale ani v tomhle nejsem nespokojen.
Neděli opět věnujeme objevování oblasti a nástupů k cestám. To už ale začíná být dost teplo a předpověď, že bude až 35 stupňů, není nějak příjemná. Poslední den lezení vstáváme raději dřív a upalujeme cca tři hodiny do kopce pod nástup. Cesta se jmenuje Eiskalt a je za 9-, ale v takovém horku nás ani její název nezchladí. Je to boj. Ani ne tak s cestou, jako s vedrem. Lucce se nepodařil díky drobnému pádu OS, ale i tak tu cestu měla celou pod kontrolou.
I to je jedna z nových zkušeností pro Lucku. Ve vícedélkových cestách s vysokou klasifikací prostě jen stačí nalézt k expresce z jiné strany… a o tom, že by to mohlo být na OS, si můžete nechat jen zdát. Pro mě, a zvlášť v traverzech, to byl boj. :-( O co Lucka lezla rychleji, o to já pomaleji :-). Lucka už dříve nějaké vícedélky lezla, ale těmito dvěma tak trochu symbolicky odstartovala své plány, lézt ve velkých stěnách těžké cesty.
Ano, je to spíš vícedélková sportovka. Ale kdyby taková stěna byla v Česku byly by jsme hrdi, že máme bigwall :-). Možná je i dobře, že to na "Lezci" vyšlo se slovem "Bigwall" oproti jinému servru, kde je to v tom samém článku nazýváno vícedélkou. Takže otázka zní, jak je definován bigwall?
Co to je dlouhé? A co to je po svém? Je Erektisima na Cimu bigwall? Nevíte někdo o nějaké definici třeba na UIAA jak to je tak trochu oficiálně? Já sám se přikláním v našem případě k definici vícedélka.
Kupodivu, zdá se mi, že k hovnu nejsou, naopak - zase jednou jedna celkem konstruktivní diskuse k problému, sice terminologickému (ano, takže ne zásadnímu), nicméně diskuse k problému, a to celkem kultivovaná. Díky i za to ;)
There is no exact definition of how tall a cliff has to be a big wall, but most are over 1,000 feet high. Climbing a big wall route usually takes several days of effort, although some spidermen climbers ascend them in a day. Takže jednoznačne športová viacdlžková cesta ale ak chceš honkať ego tak big wall :)
Řekl bych, že základ pojmového zmatení bude v tom, že slovo "bigwall" pochází, až pokud vím, ze severoamerického lezení, Yosemite a tak. A objevilo se to tam logicky, prostě tam vidíš velkou stěnu, to je to nejtypičtější z dané skály - není to hora v alpském nebo tatranském smyslu. V Evropě se to historicky nepoužívalo, nebyl motiv / důvod. Takže z toho by mi vycházelo, že by to mohl být pojem pro lezení velkých stěn, technikou a za podmínek obdobných Yosemitům ap. Což tahle cesta asi nesplňuje, ale soudit si to netroufnu, v Yosemitech jsem nelezl.
Z Wikipedie: Big wall climbing is a type of rock climbing where a climber ascends a long-pitch route, normally requiring more than a single day to complete the climb.[1] Big wall routes require the climbing team to live on the route often using portaledges and hauling equipment.[2] It is practiced on 1500-feet tall or more vertical faces with few ledges and small cracks.
Erectissimu bych big wallem taky nenazval. Jasný je El Cap, stěny v Trollrygenu, Baffinův ostrov, stěny v AkSu.
Ta první věta z Wikipedie podle mne odpovídá pojmu "vícedélkové lezení", ta druhá pojmu "bivak" (technika bivakování je myslím druhotná) - obojí platí i pro klasické horské lezení (podle mne). Takže klíčová bude asi ta třetí?
V metodice se najde věc jako taktika lezení velkých stěn, která se liší od běžného způsobu lezení dvojice, jako že má třeba parta dvojitou sadu materiálu a sofistikovaným způsobem se střídá, aby ses ušetřil čas. Lezení big wallů v sobě zahrnuje jaksi automaticky taky tahání sviní kolmým a převislým terénem. Sviněmi myslím haulbagy, ne osoby :-)
Vyšla o tom kniha Big Walls od Johna Longa a Johna Middendorfa, vydal Chocksote Press ISBN 0-934641-63-3.
Ještě, že jsi upřesnil ty svině :-) To bych musel napsat, že jsme lezli poctivý bigwall, protože Lucka něco takového tahala :-) nebo se o to aspoň snažila. :-)
Jištění po vlastním není podle mě nezbytností. Třeba Tough enough na Madagaskaru bývá označováno za Bigwall. Má 380m a je vesměs po nýtech. Dawn wall je Bigwall bez pochyby a většina jsou nýty. Myslím si, že klíčové pro definici je hlavně ta nutnost spát ve stěně. To je spojeno s tím, že si člověk musí nést víc vody, jídlo a další věci na přežití, aby úspěšně dolezl.
Kolem a kolem: Bigwall to nebyl, ale bezva výkon jo.
P.S. Libore na tej poslední fotce vypadáš vážně unaveně. :-)
pro sebe mám takovou docela dobrou definici bigvólovitosti a vážnosti vícedélkového podniku, a to neodvisle na počtu délek, kvalitě skály, jištění atakdále, a to jestli cesta vyhledává slabiny stěny a probíjí se logicky cestou nejmenšího odporu vpřed, nebo jestli naopak vyhledává obtíže a kličkuje mezi trávama a desetkrát kříží cesty o dva stupně lehčí. typicky weberovka, dulfer na fleischbank nebo štajner na dachstein bigwall jsou, stejně těžké cesty na žeruchovky nebo někde v holentalu bigwall nejsou.
Ty slabiny - to je přesně moje definice něčeho velkolepýho a smysluplnýho; do čeho jen má smysl jít , pokud se člověk dostane na hory párkrát do roka. A Žeruchovky jsou etalon opaku, to taky souhlas. Ale jestli je to definice bigvólu? Ta je imho taková, že bigvól je, když se chrápe na portaledge namísto na polici.
No jo, ale co když pak někdo ten bigwall přeleze za den? Nebo za půl dne a v druhý půlce toho dne si střihne ještě jeden? Je to pak ještě bigwall nebo už ne. Huberovci (a další dva týmy co s nima soupeřili) dali El Cap pod 3 hodiny, tolik leckomu trvá vylézt blbou šestku v Hollentalu... A to nic nemění na tom, že El Cap je bigwall jak sviňa.
Si myslim, že asi definici nenajdem, ale to co řiká Lukas B. mýmu názoru docela sedí.
Možná by se to dalo ještě posuzovat podle toho, jak dlouho to lezli prvovýstupci, ale možná taky ne...
Však jo, vždyť to souhlasí. El Cap je bigwall jak sviňa a taky se na něm chrápe na portaledge. Huberovci, Honnold a jiní ho vylezli za chvíli, ale to jeho velikost nijak nesnižuje. Velikost, která je potvrzena tím, že se na El Capu chrápe na portaledge.
i na el capu jsou police a portaledge tahat nemusíš. A nesnižuje to výkon.
Pro me je big wall mj. to, že nemužeš utect z libovolneho mista ve stene. coz proste borhakovky (podobne jako to kličkování v Hollentalu) splnuji. A tahas nejen vodu, jidlo, nocleh, ale i matros a ne jen deset presek. kdyz nevis, co cekat, je to bud kilo sesitych pres, nebo deset kilo frendu, coku, smyc ... A to uz je sakra rozdil
Pojem bigwall nemá v Európe tradíciu. Predstavuje lezeckú disciplínu, ktorá vznikla v Yosemitoch a je charakteristická viacdňovým lezením skalnej steny.
Dnes sú však všetky lezecké disciplíny globalizované a hranice discipín neexistujú (kto dokáže povedať, čo je ešte skalná cesta a čo už horská?). Stenu, ktorú niekto hákuje týždeň, môže druhý vyliezť voľne za deň a tretí sólo za pár hodín.
Preto si myslím, že v súčasnosti je pojem bigwall vhodný ani nie na označenie charakteru oblasti, sektoru či konkrétnej cesty, ale skôr v prenesenom zmysle na označenie taktiky - lezenie naťažko s výbavou na plánovaný bivak v stene.
Fotky se mi líbí moc, ale jinak mi tam občas něco chybí - jako kdo to tedy vlastně lezl (no domejšlím se, že Lucka a ty a už nikdo s váma?), jestli a jak jste se střídali, něco víc o cestě, zážitky, potíže a tak...
Možná tak trochu jen tisková zpráva.
Zcela obecně, když píše Lucka, tak je to asi tak o dvě třídy lepší - námět k úvaze? ;-)
Roberte, Lucka to celé vyváděla a já to za ní celé absolvoval. :-) Záměrně jsme nechtěli s Luckou dělat z prdu kuličku :-) a tak jen informativně. Jooo kdybych to vyváděl já :-), tak jsme tam ještě teď :-)a bylo by to na knihu. Ale oblast je to nádherná, akorát ty nástupy jsou dlouhé :-( Cestou dolů jsme potkali Richarda Kollera tvůrce průvodce po oblasti. Mě dal pivko :-) a Lucce tipy na další cesty. Já jsem si oba výstupy dost užíval, prostě příjemné čtyři dny v horách :-)
Pěkné Libore, pěkně jsi to napsal i Lucku provedl. Já se tady dívám z okna na Javorový, pět set metrů zalesněná stěna, takže pro mě to klidně bigwall je..:-). Hlavně jste dobře zalezli a víc bych to neřešil. Je jasné, že Lucka půjde dál..! A 9-, žena ve stěně, bude vždy parádní výkon. Jednou tam dorazím taky...těm stěnám nejde odolat :-) .
Lezení ve velkých stěnách je parádní a výkon to dozajista je, už jen vydržet v lezečkách:). Lucce přeju nějaký pěkný výkony ve velkých stěnách a těším se, že si o tom tady počtem. Příště vemte ještě třetího a budou i lepší fotky, ve dvou jde fotit hůř.
definice big wall podle me neznamena jen velkou stenu po vlastnim.je fakt kdyz tam je nejakej nyt. tak to potesi.nejty nemusi byt zrovna nahusto.treba namarmosce obcas nejaky nyt je,ale vetsinou si jistis sam.rozhodne bych castecne vynytovany c.nenazyval jen vicedelkama.
jasně, jenže pokud je cesta jasně daná jen těmi nýty...?
2, nebo i čtyři nýty ve stěně (aspoň co já zatím viděl) bylo vždy v jasném směru, i když nezajistitelném. Jedno pevné jištění na deset metrů a nýt u pasu, když cvakáš už zrovna další je snad rozdíl, ne?
Nějak jsem nepochopil smysl a informační hodnotu tohoto článku. Nějaká holka nevylezla vícedélkovou 9- protože bylo horko a protože nemá dost zkušeností a protože k expresce nalezla z blbé strany a bla bla bla ....
Kdyby sem všichni měli psát to co nevylezli tak tu budeme číst pěkný romány.
Ale je fakt že je asi snažší psát o tom co dotyčný nevylezl :-D
"Ve vícedélkových cestách s vysokou klasifikací prostě jen stačí nalézt k expresce z jiné strany… a o tom, že by to mohlo být na OS, si můžete nechat jen zdát" toto mne teda fakt rozesmálo :-D to je zralý na Pulitzera !!!! LHR na Hrad !!! :-D
Není-li OS, ještě pořád může být RP, RK než dojde na AF. U Lucky myslím není problém, že by nevylezla, ale spíš to štandování za kosovku a podobně. Určitě brzy laťku zvedne o zas o něco výš. Ostatně nepamatuju, že by některá jiná z našich top lezkyň měla za sebou v poslední době nějakou slušnou sportovní vícedélku v horách.
Jak nevylezla? Neocitla se snad po průstupu stěnou nahoře? Sedla si to toho? To jako když to neni OS, tak to neni vylezený?
___
Kdyby sem všihni psali, co nevylezli, tak to zvedne čtivost lezce tak o tři ligy vejš.
Gratuluju Lucce i Liborovi, pjeknej vylet, by mě zajimalo, kolik ze zdejších disktujicich ma vylezenou aspon nejakou vicedelkvovou sedmicku, ze se pousti do tak blbejch kecu. To bych fakt brečel ....
Bigwall – lezení je lezení skalní stěnou s technickými pomůckami, protože volné lezení mnohdy není možné anebo by bylo velice časové náročné, při čemž se ve stěne aspoń jednou bivakuje. Vzniklo v USA v Yosemite Valley - klasická bigwall cesta je El Capitan. Pro bivakování tenkrát vymysleli Portaledges – visící stan s konstrukcí, protože v těchto cestách se nenajde místečko kde by si človšk sedl, neřku – li lehnul. Prvolezec zaštandován vytahuje materiál na pomocném laně (Haul-Bag obsahuje vodu, jídlo a další materiál) a druhý lezec postupuje na fixním, visicím laně pomocí Jümarů nebo pomocí jiných technických stoupacích pomůcek. Tak nikdo nemá na zádech těžký batoh a druholezec je celkem čerstvý když se dostane na štand.
Dovolím si upřesnit. El Capitan není cesta, ale kopec a na něj již tehdy vedla řada cest, tehdy téměř výhradě s velkými úseky technického lezení. Nicméně podmínka technického lezení nemůže být zásdadní. To by pak třeba The Nose po volném přelezení od Lynn Hill, která tím vypálila rybník všem chlapům, přestal být Big Wallem?
Všechno je jinak.
----
Ahoj Petře
máš pravdu, tenkrát to lezla špičková parta Američanů - lezců ne volně, ale od skoby ke skobě (často jenom Rurps anebo skoby z pružné oceli), některé pasáže od hexentricu k hexentricu, které místní koumaci začali používat, sem tam Bong - bong (kovový klín do širokých spár). Tou dobou ten způsob lezení byl definován právě tak jak jsem popsal. Dnes je to prostě jinak, technické lezení „z tenkrát“ dnes borci lezou čistě. A také i hodnocení různých cest se změnilo nejen v Čechach a na Moravě.