Přestože letos nelze, po nedávných nepokojích mezi Šerpy, na Everestu počítat s „normální“ sezónou, míří k němu dva slovenští horolezci.
O problémech na nejvyšší hoře světa se již napsalo dost (ostatně i na Lezci se k situaci ještě vrátíme). Po tragédii, která postihla místní zaměstnance velkých „horolezeckých“ agentur (o které Lezec přinesl zprávu pod názvem „
Černý den na Everestu“), se většina profesních organizací nepálských zaměstnanců shodli na společném postupu nejenom vůči svým zaměstnavatelům (agenturám), ale i vládě, která na poplatcích z Everestu nehorázně vydělává, aniž by se snažila o zlepšení podmínek místních lidí či profesionálních průvodců, nosičů a dalších pracovníků poskytujících služby na nejvyšší hoře světa, proměněné komerčním přístupem ve velkou továrnu vyrábějící „dobyvatele Everestu“ na běžícím pásu. Společný postup „Šerpů“ kteří opustili BC a nehodlají se k němu v jarní sezóně vrátit, zdá se, nyní zcela vylučuje „normální“ sezónu.
O Hámorových úmyslech pro tuto himálajskou sezonu na Slovensku informovala většina tamních médií; zde zpráva na Pravda.sk
repro: Lezec.cz
Přesto však i navzdory těmto okolnostem prezentovali svůj úmysl jít letos na Everest, nezávisle na sobě, dva slovenští horolezci.
Prvním je v současné době nejšpičkovější slovenský himálajista
Peter Hámor (doposud stanul na vrcholech jedenácti osmitisícovek – mimochodem, na Everest se letos chytá podruhé, poprvé na jeho vrcholu stanul v r. 1998), který na vrchol chce vystoupit novou cestou a z tibetské strany. Pokud by se Hámorův úmysl podařil, jednalo by se o devatenáctou cestu na vrchol Everestu.
Z Nepálu pak na horu chce vystoupit
Dodo Kopold, velmi málo frekventovanou cestou „Hard Way“ z r. 1975 v jihozápadní stěně Everestu, kterou by rád prostoupil alpským stylem. Hard Wayje považována za nejtěžší (podle některých názorů za druhou nejtěžší) výstupovou cestu na nejvyšší světovou horu.